Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo gospodarcze i handlowe Indii i Chin

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2100-MON-PGCI-OG
Kod Erasmus / ISCED: 14.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Prawo gospodarcze i handlowe Indii i Chin
Jednostka: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Do rozpoczęcia nauki prawa gospodarczego i handlowego Indii i Chin student powinien mieć wiedzę z zakresu międzynarodowego prawa handlowego oraz znać podstawowe pojęcia z zakresu teorii prawa i nauki o państwie. Do podstawowych pojęć z zakresu nauki o państwie i prawie należą: system prawny, źródła prawa, normy prawne, ogólne zasady prawa, zdolność prawna, zdolność do czynności prawnych, podmiot prawa, podstawowe pojęcia z zakresu prawa zobowiązań i odpowiedzialności cywilnej.

Skrócony opis:

Prawo gospodarcze i handlowe Indii i Chin jest przedmiotem obejmującym trzy zasadnicze bloki tematyczne: ogólną charakterystykę systemu prawnego Indii i Chin uwzględniającą zagadnienia istotne z punktu widzenia przedsiębiorców zagranicznych, ogólną charakterystykę warunków i prawnych form podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach i Chinach oraz ogólną charakterystykę prawa kontraktów Indii i Chin. Ostatnim komponentem tego przedmiotu są podstawowe informacje o indyjskiej i chińskiej procedurze cywilnej.

Pełny opis:

Prawo gospodarcze i handlowe Indii i Chin

Wprowadzenie

1. Konstytucyjne uwarunkowania podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach

(ogólna charakterystyka systemu prawnego Indii; ogólna charakterystyka systemu organów władzy publicznej w Indiach; prowadzenie działalności gospodarczej w Indiach - przesłanki niezbędne do rozpoczęcia i ograniczenia)

Ogólne zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Chinach.

Jak podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Indiach?

2. Prawne warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach przez podmioty indyjskie w Chinach przez podmioty chińskie

(charakterystyka regulacji prawnej podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach i Chinach; podstawowe obowiązki przedsiębiorcy rozpoczynającego i prowadzącego działalność gospodarczą w Indiach i Chinach; publiczne rejestry w Indiach i Chinach; szczególne znaczenie CSR w Indiach)

3. Prawne formy podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach przez podmioty indyjskie i w Chinach przez podmioty chińskie

(problematyka podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez obywateli indyjskich jako osoby fizyczne oraz w formie spółek handlowych i spółdzielni; charakterystyka poszczególnych form podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach ze szczególnym uwzględnieniem różnic w odpowiedzialności osób fizycznych za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej; problematyka podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez obywateli chińskich jako osoby fizyczne oraz w formie spółek handlowych i spółdzielni; charakterystyka poszczególnych form podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Chinach ze szczególnym uwzględnieniem różnic w odpowiedzialności osób fizycznych za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej)

4. Prawne warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach i Chinach przez podmioty zagraniczne, w szczególności pochodzące spoza i z UE

(charakterystyka szczególnych regulacji prawnych dotyczących podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej mających zastosowanie do podmiotów zagranicznych, w szczególności pochodzących spoza i z UE)

5. Nabywanie nieruchomości w Indiach i Chinach przez podmioty zagraniczne, w szczególności przez podmioty z UE (sytuacja prawna zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Indiach i Chinach; analiza inwestycji polskich przedsiębiorców w Indiach i Chinach oraz indyjskich i chińskich w Polsce; regulacja prawna nabywania nieruchomości w Indiach i Chinach przez podmioty zagraniczne w szczególności pochodzące z UE)

6. Prawne środki ochrony przez niejednolitą wykładnią prawa podatkowego

(ogólna charakterystyka regulacji prawa podatkowego w Indiach; charakterystyka ryzyk podatkowych o charakterze prawnym; charakterystyka prawnych środków ochrony i zabezpieczania się przed ryzykiem podatkowym w Indiach)

7. Prawne środki ochrony przez wywłaszczeniem dostępne dla inwestorów zagranicznych

(charakterystyka prawnych środków ochrony własności; charakterystyka środków prawnych ochrony własności przed wywłaszczeniem bezpośrednim oraz pośrednim)

Jak zawierać i wykonywać umowy w Indiach i w Chinach?

8. Wstęp do prawa kontraktów Indii i Chin

(wprowadzenie do prawa kontraktów w Indiach i Chinach; ogólne zasady prawa kontraktów w Indiach i Chinach; najważniejsze różnice pomiędzy indyjskim oraz chińskim prawem kontraktów i polskim prawem zobowiązań)

9. Zawieranie kontraktów w prawie Indii i Chin

(podmiotowe i przedmiotowe przesłanki ważności kontraktów w prawie indyjskim i chińskim; tryby zawierania kontraktów w prawie indyjskim i chińskim; formy zawierania kontraktów w prawie indyjskim i chińskim)

10. Kształtowanie treści kontraktów regulowanych przez prawo Indii i Chin - ograniczenia swobody umów

11. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań wynikających z kontraktów rządzonych prawem Indii i Chin

(ogólna charakterystyka zabezpieczeń wykonania zobowiązań w prawie indyjskim i chińskim; osobiste i rzeczowe zabezpieczenia wykonania zobowiązań w prawie indyjskim oraz chińskim i różnice między nimi)

12. Wykonanie zobowiązań wynikających z kontraktów rządzonych prawem Indii i Chin

(zasady wykonania zobowiązań w prawie indyjskim i chińskim; czas i miejsce wykonania zobowiązania; dowody wykonania zobowiązania w prawie indyjskim oraz chińskim i polskim i ich znaczenie)

13. Niewykonanie zobowiązań wynikających z kontraktów rządzonych prawem Indii i Chin

(skutki niewykonania zobowiązań w prawie indyjskim; odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania w prawie indyjskim i chińskim)

14. Wprowadzenie do indyjskiej i chińskiej procedury cywilnej

(struktura sądów cywilnych w Indiach i Chinach; podstawowe zasady postępowania cywilnego w Indiach i Chinach; podstawowe tryby postępowania sądowego w sprawach cywilnych w Indiach i Chinach)

Literatura:

K.R. Bulchandani, Business law, Himalaya Publishing House PVT. LTD. 2011

M.C. Kuchhal, Business laws, Vikas Publishing House PVT. LTD. 2012

Indian legal system, ed. J. Minattur, The Indian Law Institute 2006

Sir Dinshah Fardunji Mulla, The Indian Contract Act, (13 wydanie przygotowane przez Anirudh Wadhwa), 2011

Companies Act, 2013 with Rules as amended by Companies Amendment Act, 2015 (21 of 2015), Commercial Law Publishers (India) Pvt. Ltd.

Gu Minkang, Understanding Chinese Company Law, Hong Kong University Press 2010

Vai Io Lo, Xiaowen Tian, Law for Foreign Business and Investment in China, Routledge 2011

Chinese Civil Law, red. Yuanshi Bu, C. H. Beck Hart Nomos 2013

Efekty uczenia się:

Uzyskanie i umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy z zakresu teorii wymiany międzynarodowej do pogłębionej analizy międzynarodowych stosunków gospodarczych.

Zrozumienie natury prawa gospodarczego i handlowego Indii i Chin oraz poznanie jego źródeł.

Umiejętność interpretacji i stosowania prawa gospodarczego i handlowego Indii i Chin w praktyce.

Umiejętność dokonywania oceny w świetle prawa gospodarczego i handlowego Indii i Chin skutków prawnych poszczególnych działań i decyzji gospodarczych podejmowanych przez podmioty prywatne.

Przygotowanie do pracy w instytucjach publicznych i prywatnych zajmujących się obrotem gospodarczym z podmiotami indyjskimi i chińskimi.

Metody i kryteria oceniania:

Umiejętność odpowiedzi na pytania zadawane w czasie ustnych kolokwiów (20% oceny) oraz wynik końcowego egzaminu pisemnego (80% oceny). Jednym z kryteriów oceny będzie umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy przy rozwiązywaniu kazusów (case study).

Brak niezaliczonych ustnych kolokwiów przeprowadzanych na każdych zajęciach wybranym studentom z grupy. Zaliczenie pisemnego egzaminu końcowego.

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 10 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Bogusław Lackoroński
Prowadzący grup: Bogusław Lackoroński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Prawo gospodarcze i handlowe Indii i Chin jest przedmiotem obejmującym trzy zasadnicze bloki tematyczne: ogólną charakterystykę systemu prawnego Indii i Chin uwzględniającą zagadnienia istotne z punktu widzenia przedsiębiorców zagranicznych, ogólną charakterystykę warunków i prawnych form podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach i Chinach oraz ogólną charakterystykę prawa kontraktów Indii i Chin. Ostatnim komponentem tego przedmiotu są podstawowe informacje o indyjskiej i chińskiej procedurze cywilnej.

Pełny opis:

Prawo gospodarcze i handlowe Indii i Chin

Wprowadzenie

1. Konstytucyjne uwarunkowania podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach

(ogólna charakterystyka systemu prawnego Indii; ogólna charakterystyka systemu organów władzy publicznej w Indiach; prowadzenie działalności gospodarczej w Indiach - przesłanki niezbędne do rozpoczęcia i ograniczenia)

Ogólne zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Chinach.

Jak podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Indiach?

2. Prawne warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach przez podmioty indyjskie w Chinach przez podmioty chińskie

(charakterystyka regulacji prawnej podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach i Chinach; podstawowe obowiązki przedsiębiorcy rozpoczynającego i prowadzącego działalność gospodarczą w Indiach i Chinach; publiczne rejestry w Indiach i Chinach; szczególne znaczenie CSR w Indiach)

3. Prawne formy podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach przez podmioty indyjskie i w Chinach przez podmioty chińskie

(problematyka podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez obywateli indyjskich jako osoby fizyczne oraz w formie spółek handlowych i spółdzielni; charakterystyka poszczególnych form podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach ze szczególnym uwzględnieniem różnic w odpowiedzialności osób fizycznych za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej; problematyka podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez obywateli chińskich jako osoby fizyczne oraz w formie spółek handlowych i spółdzielni; charakterystyka poszczególnych form podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Chinach ze szczególnym uwzględnieniem różnic w odpowiedzialności osób fizycznych za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej)

4. Prawne warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Indiach i Chinach przez podmioty zagraniczne, w szczególności pochodzące spoza i z UE

(charakterystyka szczególnych regulacji prawnych dotyczących podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej mających zastosowanie do podmiotów zagranicznych, w szczególności pochodzących spoza i z UE)

5. Nabywanie nieruchomości w Indiach i Chinach przez podmioty zagraniczne, w szczególności przez podmioty z UE (sytuacja prawna zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Indiach i Chinach; analiza inwestycji polskich przedsiębiorców w Indiach i Chinach oraz indyjskich i chińskich w Polsce; regulacja prawna nabywania nieruchomości w Indiach i Chinach przez podmioty zagraniczne w szczególności pochodzące z UE)

6. Prawne środki ochrony przez niejednolitą wykładnią prawa podatkowego

(ogólna charakterystyka regulacji prawa podatkowego w Indiach; charakterystyka ryzyk podatkowych o charakterze prawnym; charakterystyka prawnych środków ochrony i zabezpieczania się przed ryzykiem podatkowym w Indiach)

7. Prawne środki ochrony przez wywłaszczeniem dostępne dla inwestorów zagranicznych

(charakterystyka prawnych środków ochrony własności; charakterystyka środków prawnych ochrony własności przed wywłaszczeniem bezpośrednim oraz pośrednim)

Jak zawierać i wykonywać umowy w Indiach i w Chinach?

8. Wstęp do prawa kontraktów Indii i Chin

(wprowadzenie do prawa kontraktów w Indiach i Chinach; ogólne zasady prawa kontraktów w Indiach i Chinach; najważniejsze różnice pomiędzy indyjskim oraz chińskim prawem kontraktów i polskim prawem zobowiązań)

9. Zawieranie kontraktów w prawie Indii i Chin

(podmiotowe i przedmiotowe przesłanki ważności kontraktów w prawie indyjskim i chińskim; tryby zawierania kontraktów w prawie indyjskim i chińskim; formy zawierania kontraktów w prawie indyjskim i chińskim)

10. Kształtowanie treści kontraktów regulowanych przez prawo Indii i Chin - ograniczenia swobody umów

11. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań wynikających z kontraktów rządzonych prawem Indii i Chin

(ogólna charakterystyka zabezpieczeń wykonania zobowiązań w prawie indyjskim i chińskim; osobiste i rzeczowe zabezpieczenia wykonania zobowiązań w prawie indyjskim oraz chińskim i różnice między nimi)

12. Wykonanie zobowiązań wynikających z kontraktów rządzonych prawem Indii i Chin

(zasady wykonania zobowiązań w prawie indyjskim i chińskim; czas i miejsce wykonania zobowiązania; dowody wykonania zobowiązania w prawie indyjskim oraz chińskim i polskim i ich znaczenie)

13. Niewykonanie zobowiązań wynikających z kontraktów rządzonych prawem Indii i Chin

(skutki niewykonania zobowiązań w prawie indyjskim; odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania w prawie indyjskim i chińskim)

14. Wprowadzenie do indyjskiej i chińskiej procedury cywilnej

(struktura sądów cywilnych w Indiach i Chinach; podstawowe zasady postępowania cywilnego w Indiach i Chinach; podstawowe tryby postępowania sądowego w sprawach cywilnych w Indiach i Chinach)

Literatura:

K.R. Bulchandani, Business law, Himalaya Publishing House PVT. LTD. 2011

M.C. Kuchhal, Business laws, Vikas Publishing House PVT. LTD. 2012

Indian legal system, ed. J. Minattur, The Indian Law Institute 2006

Sir Dinshah Fardunji Mulla, The Indian Contract Act, (13 wydanie przygotowane przez Anirudh Wadhwa), 2011

Companies Act, 2013 with Rules as amended by Companies Amendment Act, 2015 (21 of 2015), Commercial Law Publishers (India) Pvt. Ltd.

Gu Minkang, Understanding Chinese Company Law, Hong Kong University Press 2010

Vai Io Lo, Xiaowen Tian, Law for Foreign Business and Investment in China, Routledge 2011

Chinese Civil Law, red. Yuanshi Bu, C. H. Beck Hart Nomos 2013

Uwagi:

Nie dotyczy.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)