Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Hans Kelsens's legal philosophy and legal theory

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-1CWIZ66
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Hans Kelsens's legal philosophy and legal theory
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Pełny opis:

W czasie miesięcznego pobytu w Warszawie prof. Stanley Paulson będzie prowadził bardzo intensywny kurs współczesnej teorii i filozofii prawa pt. HANS KELSEN’S LEGAL PHILOSOPHY AND LEGAL THEORY. Kurs będzie zogniskowany wokół filozofii i teorii prawa Hansa Kelsena, chociaż poprowadzony w ten sposób, aby wykazać ocenę jej pełnej aktualności, w świetle stanowisk oponentów Kelsena, np. Carla Schmitta, H.L.A. Harta i innych. Prof. Paulson zapewni też indywidualne konsultacje dla pracowników, doktorantów oraz studentów WPiA UW.

Stanley L. Paulson jest profesorem prawa i profesorem filozofii na Wydziale Prawa Uniwersytetu Stanu Washington w St. Louis. W 2000 r. objął Katedrę Jurysprudencji im. Williama Gardinera Hammonda i do dzisiejszego dnia pełni rolę głównego wykładowcy filozofii prawa i teorii prawa na Uniwersytecie w St. Louis. Jest w świecie uważany za jednego z najwybitniejszych specjalistów z zakresu teorii prawa, w szczególności teorii Hansa Kelsena. Lista jego publikacji (w sześciu językach) przekracza 170 pozycji. Stanley Paulson jest przy tym amerykańskim filozofem i prawnikiem, który jednocześnie znakomicie zna myśl europejską, w tym niemiecką i skandynawską, co jest bardzo rzadkim przypadkiem. Cieszy się ogromną estymą w światowym środowisku teoretyków i filozofów prawa. Otrzymał m.in. doktoraty honorowe w Kilonii oraz w Uppsali oraz wiele innych nagród i wyróżnień. Prowadził wykłady na Uniwersytecie Harvarda, w Berkeley (Kalifornia), w Heidelbergu, Getyndze, Berlinie, Bonn, Monachium, Würzburgu, Wiedniu, a także w Australii, Japonii, Meksyku, Izraelu, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Łącznie prof. Paulson wygłaszał wykłady na ponad 80 uniwersytetach na pięciu kontynentach. Ma bardzo dobre kontakty z polskimi uczelniami, zwłaszcza z wydziałami prawa w Poznaniu (UAM) i w Łodzi (UŁ). Prof. Stanley Paulson stale współpracuje z europejskimi filozofami prawa, spędzając zwykle pół roku w Kilonii w Instytucie kierowanym przez prof. Roberta Alexy’ego.

Wykłady prof. Stanleya Paulsona w Warszawie będą niewątpliwie wydarzeniem akademickim na skalę ogólnopolską. Służyłyby rozwojowi naukowemu pracowników Wydziału Prawa i Nauki o Państwie Uniwersytetu Warszawskiego, ale pozwoliłyby również na przyjazd gości z innych ośrodków akademickich w Polsce.

Wstępne zaproszenie na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego sformułował jeszcze w październiku 2011 r. prodziekan WPiA UW, prof. dr hab. Tomasz Giaro, kiedy prof. Paulson odwiedził Polskę wygłaszając wykłady w Trybunale Konstytucyjnym, a także na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprosił prof. Paulsona do Warszawy już wcześniej w 2012 r. oraz w 2015 r. jednak ze względów osobistych wcześniejsze wykłady nie doszły do skutku.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)