Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Colloquium Legale: Water-Food-Energy.Security

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-1CWPA109
Kod Erasmus / ISCED: 10.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0421) Prawo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Colloquium Legale: Water-Food-Energy.Security
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Strona przedmiotu: http://cl.uw.edu.pl
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Założenia (opisowo):

Zajęcia w ramach Colloquium Legale (CL) mają charakter interdyscyplinarny, łączą zagadnienia prawa administracyjnego – w szczególności prawo energetyczne i żywnościowe – z problematyka prawa konstytucyjnego. W zajęciach mogą uczestniczyć studenci wszystkich lat, zainteresowani poznaniem prawa w szerokiej perspektywie filozoficzno-ekonomicznej. Rejestracja dokonywana jest bezpośrednio u prowadzących na zajęciach.

Tryb prowadzenia:

w sali i w terenie

Skrócony opis:

Przedmiotem zajęć CL w roku akademickim 2017/2018 będą zagadnienia prawnej regulacji wody, energii i żywności w aspekcie bezpieczeństwa. Tematyka tej edycji CL koncentruje się zatem wokół kwestii bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego, rozpatrywanych w szerszej perspektywie bezpieczeństwa państwa.

Pełny opis:

Tematyka V edycji seminarium Colloquium Legale (2017/2018) stanowi kontynuację i rozwinięcie zagadnień podejmowanych w minionym roku akademickim (WATER.FOOD.ENERGY NEXUS), czego zwieńczeniem była konferencja naukowa na Uniwersytecie w Maceracie (Włochy) w kwietniu 2017 r. Analiza prawnych uwarunkowań związanych z dostępem do wody, żywności i energii będzie obecnie prowadzona w perspektywie bezpieczeństwa państwa i jednostki.

Poruszana tematyka wpisuje się w szerszy kontekst dotychczasowych zajęć Colloquium Legale, którym towarzyszą dwa wyjazdy naukowe. Pierwszy organizowany w Polsce (semestr zimowy) oraz drugi – coroczna konferencja zagraniczna z udziałem naszych seminarzystów (semestr letni). Dotychczas odbyły się trzy takie konferencje. W kwietniu 2015 r. na Wydziale Prawa Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn (Niemcy), w kwietniu 2016 r. na Wydziale Prawa Wirtschaftsuniversität Wien (Austria) oraz tegoroczna konferencja na Wydziale Prawa Università di Macerata (Włochy). Konferencje zagraniczne organizowane są w kooperacji z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie również odbywają się zajęcia seminarium Colloquium Legale, prowadzone przez doktorów Piotra Szwedo oraz Grzegorza Blicharza.

W roku akademickim 2017/2018 w ramach CL badać będziemy zagadnienia prawnej regulacji wody, energii i żywności, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kwestie bezpieczeństwa w jego dwóch aspektach – bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego oraz roli państwa, jako podmiotu gwarantującego bezpieczeństwo. Na wzajemne powiązania tych obszarów zwraca się uwagę w różnych dokumentach międzynarodowych oraz pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest to temat bardzo aktualny, zwłaszcza w państwach rozwijających się.

Zajęcia CL obejmują:

• analizę uregulowań prawnych w ww. obszarach, jako instrumentu regulującego relacje społeczne w ujęciu globalnym, a więc nie ograniczającym się tylko do Polski;

• formułowanie zagadnień problemowych w ww. obszarach oraz wskazanie możliwych rozwiązań;

• elementy refleksji filozoficznej, do której asumpt dadzą rozważania o sytuacji społecznej i gospodarczej w Polsce oraz w krajach południowej Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu, w tym zwłaszcza pojęcie Energy Justice

W semestrze zimowym praca na seminarium CL polega na studiowaniu oraz analizie wybranych tekstów naukowych i orzeczeń sądowych związanych z tematyką zajęć. W semestrze letnim omawiamy konkretne zagadnienia poruszone na seminarium w celu przygotowania wystąpienia na konferencji naukowej.

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie. W semestrze zimowym zaplanowany jest dwudniowy wyjazd naukowy w okolice Warszawy (listopad). Zakończeniem prac CL w semestrze letnim będzie dwudniowa konferencja naukowa podsumowująca efekty naszych ustaleń i całorocznych badań, obejmująca prezentowanie przez seminarzystów referatów w języku angielskim (czerwiec).

W semestrze zimowym przedmiotem seminarium będzie analiza tekstów poświęconych ogólnie tematyce bezpieczeństwa żywności oraz bezpieczeństwa energetycznego. Następnie zajmiemy się zagadnieniami bezpieczeństwa państwa i jednostki w kontekście unormowań Konstytucji RP z 1997 r. Potem omawiać będziemy bardziej szczegółowe zagadnienia obejmujące m.in. rezygnację przez Republikę Feralną Niemiec z energii atomowej (tzw. Atomausstieg) oraz rozporządzenie UE w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych. Podczas jesiennego wyjazdu naukowego (3-4 listopada 2017 r.) zajmiemy się zagadnieniem Energy Justice oraz bezpieczeństwem konsumentów w odniesieniu do suplementów diety sprzedawanych w aptekach. Zamierzamy jednocześnie podjąć tematykę „apteki dla aptekarza”, organizując debatę oksfordzką na ten temat.

Literatura:

1) G. Abels, A. Kobusch, Regulation of food safety in the EU: Changing patterns of multi‐level governance, Paper presented at the Conference of the ECPR Standing Group on Regulatory Governance, June 17‐19, 2010, University College Dublin.

2) K. Jenkins, D. McCauley, R. Heffron, H. Stephan, R. Rehner, Energy Justice: A Conceptual Review, Energy Resaerach&Social Science, 11/2016, s. 174-182.

3) M. Korzycka, Bezpieczeństwo żywności, [w:] System prawa żywnościowego, M. Korzycka, P. Wojciechowski, Wolters Kluwer 2017.

4) J. Małysz, Ekonomiczna interpretacja bezpieczeństwa żywności [w:] Bezpieczeństwo żywności w erze globalizacji (red. S. Kowalczyk), Warszawa 2009.

5) C. Smith DeWaal, Food Safety and Security: What Tragedy Teaches Us about Our 100-Year-Old Food Laws, Vanderbilt Journal Of Transnational Law, 2007.

6) A. Bień-Kacała, Bezpieczeństwo w Konstytucji RP z 1997 r. – wstępna diagnoza, Przegląd Prawa Konstytucyjnego nr 2/2015, s. 11-28.

7) H. Zięba-Załucka, Konstytucyjne aspekty bezpieczeństwa, Studia Iuridica Lublinensia 2014 nr 22, s. 411-428.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu przedmiotu student:

Zna podstawowe źródła prawa dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, energetycznego i bezpieczeństwa państwa.

Zna i rozumie relacje zachodzące w gospodarce energetycznej i żywnościowej w ujęciu globalnym.

Uzyskuje umiejętność oceny znaczenia regulacji prawnych w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.

Potrafi argumentować posługując się terminologią prawniczą.

Jest otwarty na alternatywne interpretacje przepisów.

Potrafi odnieść się do pozaprawnych systemów wartości, jako kryteriów oceny przyjętych rozwiązań prawnych.

Metody i kryteria oceniania:

Podstawą zaliczenia jest obecność i aktywność na zajęciach oraz przygotowanie referatu na wcześniej uzgodniony temat w języku angielskim.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)