Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-7B15
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Postępowanie przed sądami administracyjnymi
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 3.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Zajęcia obejmują problematykę ustroju i postępowania w toku sądowej kontroli zobowiązań podatkowych. Przedmiotem wykładu jest przede wszystkim wiedza na temat kognicji sądów, procedury wniesienia skargi, weryfikacji orzeczeń i ich kontroli instancyjnej. Szczególna uwaga kładziona jest na relacje kontroli sądowej i postępowania instancyjnego oraz egzekucji.

Pełny opis:

Zajęcia z postępowania sądowoadministracyjego prowadzone dla słuchaczy kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość stanowią uzupełnienie wiedzy zdobywanej w toku całego kursu zajęć i zostały oparte na założeniu, że ich celem jest podanie wiadomości, które są przydatne absolwentom Studium o wyspecjalizowanym profilu.

Wykład składa się z przedstawienia postępowania pierwszej i drugiej instancji, procedury stwierdzenia niezgodności wydanego orzeczenia z prawem, a także wznowienia postępowania. Podstawowym elementem wykładu jest przedstawienie przedmiotu kontroli sądowej. Wymaga to nieco szerszej wiedzy z zakresu prawnych form działania administracji i stanowi złożony element wykładu ze względu na konieczność sięgnięcia do zasobu wiedzy dostarczonego studentom w zakresie przedmiotu „Prawo administracyjne”. Wgłębianie się w tematykę tej dziedziny prawa w toku wcześniejszych zajęć tworzy fundament wiedzy, na którym oparta jest całą konstrukcja sądowej kontroli administracji.

Po wprowadzeniu do wspomnianej problematyki dalsza część zajęć skupia się na zagadnieniach kontroli form prawnych, których funkcję studenci poznali już zwłaszcza w zakresie przedmiotu postępowanie podatkowe. Jest to pierwszy element specjalizujący prowadzony wykład. Przekazywana wiedza skupiana jest bowiem wokół decyzji i postanowień, a więc przedmiotów kontroli sądu, które znane już są słuchaczom jako formy działania stosowane w postępowaniu podatkowym.

Przebieg wykładu odwołuje się do uzyskanej już wiedzy w obszarze zaliczonego przedmiotu zakończonego egzaminem. Pozwala to na dodatkowe zbliżenie problematyki kontroli sądowej do instytucji właściwych profilowi studiów. Uzyskując informacje np. na temat postanowień wydawanych w toku postępowania studenci poznają proces ich sądowej kontroli. Pozwala to połączyć wcześniej uzyskane wiadomości z nowymi, odnoszącymi się do kontroli sądowej. Dalej wykład poszerza wiedzę słuchacza na temat relacji postępowania instancyjnego i kontroli sądowej np. w odniesieniu do skutków wniesienia skargi sądowej dla wtrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Szeroko omawiane są też zagadnienia związane z układem podmiotowym postępowania sądowego a zwłaszcza z uprawnieniami procesowymi doradców podatkowych.

Czynnikiem rozszerzającym źródła wiedzy jest też dostarczenie słuchaczom listy lektur pozwalających na rozszerzenie uzyskanych wiadomości w niezbędnym zakresie. Dobór lektur jest oparty na koncepcji dostarczenia słuchaczom głównie lektur o praktycznym charakterze. Daje to efekt w postaci skierowania zasadniczego zasobu informacji na pogłębienie wiedzy, która służyć ma samodzielnej pracy. Uchwycenie takich elementów jest bowiem możliwe jedynie dzięki wyważeniu zasobu informacji ogólnych na temat kontroli sądowej oraz problemów specyficznych dla zobowiązań podatkowych. Ponieważ jednak słuchacze mają informacje na temat dostępnego i aktualizowanego podręcznika przedmiotu możliwość zgromadzenia i rozszerzenia wiedzy ogólnej na temat kontroli sądowej ulega rozszerzeniu.

Literatura:

M. Jaśkowska, M. Masternak, E. Ochendowski, Postępowanie sądowoadministracyjne, LexisNexis, wyd. 2, Warszawa 2005 r.

T. Woś, H. Knysiak – Molczyk, M. Romanowska, Postępowanie sądowoadministracyjne, LexisNexis, wyd. 5, Warszawa 2011 r.

T. Woś, H. Knysiak – Molczyk, M. Romanowska, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, komentarz, LexisNexis, wyd. 5, Warszawa 2011 r.

B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka - Medek, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wyd. 3, Wolter Kluwer, Warszawa 2009 r.

Z. Kmieciak [red.] Polskie sądownictwo administracyjne, C.H. Beck, Warszawa 2006 r.

Efekty uczenia się:

Przyswojenie wiedzy z zakresu przedmiotu daje zarówno praktyczne jak i ogólne wiadomości służące analizie spraw podatkowych zwłaszcza w wypadku sporów z administracją skarbową. Zajęcia mają jednak przede wszystkim na celu dostarczenie wiedzy o relacji kontroli sądowej w Polsce w odniesieniu do wykorzystania innych środków kontroli sądowej jak Trybunał Konstytucyjny czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie przedmiotu następuje w formie pisemnego testu. Dobór pytań nastawiony jest na operowanie przepisami, zatem zdający ma do dyspozycji tekst ustawy.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 20 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Wiktor Klimiuk
Prowadzący grup: Wiktor Klimiuk
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)