Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Społeczne aspekty seksuologii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2500-PL-PS-FO8-03
Kod Erasmus / ISCED: 14.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0313) Psychologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Społeczne aspekty seksuologii
Jednostka: Wydział Psychologii
Grupy: Fakultety ogólnoakademickie
Zajęcia Interdyscyplinarne
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Założenia (opisowo):

Zaliczenie przedmiotów "Metodologia badań psychologicznych" i "Psychologia eksperymentalna"

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Seksuologia społeczna, w Polsce zapoczątkowana przez prof. K. Imielińskiego, zajmuje się tymi aspektami seksualności człowieka, które mają zasadnicze znaczenie dla jego funkcjonowania w społeczeństwie, jak np. normy seksualne, stereotypy dotyczące seksualności czy edukacja seksualna. Seksuologia społeczna jest nauką interdyscyplinarną- oprócz zagadnień z zakresu psychologii obejmuje ona także zagadnienia z zakresu prawa, socjologii, antropologii kulturowej oraz medycyny. Zajęcia będą podzielone na dwa bloki: Wybrane zagadnienia i wyzwania seksuologii społecznej oraz Problemy społeczne związane z życiem seksualnym- profilaktyka i interwencja. Zajęcia mają formę seminarium, będą zatem łączyły elementy wykładu, dyskusji, oraz pracy w grupach.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Student(ka) zna badania z zakresu seksuologii społecznej, dotyczące zagadnień poruszanych na zajęciach. Zna nie tylko ich treść, ale także metodologię.

Umiejętności

Student(ka) potrafi krytycznie analizować artykuły naukowe dotyczące seksualności, dostrzegając mocne i słabe strony prezentowanych w nich badań. Potrafi krytycznie odnieść się do obiegowych opinii na temat seksualności, prezentowanych w mediach.

Kompetencje społeczne

Student(ka) potrafi bez osądzania i stygmatyzowania przyjrzec się perspektywie,z jakiej na intymne relacje patrzą osoby nieheteronormatywne i inne osoby, które w jakiś sposób odbiegają od większości (np niepełnosprawne). Potrafi też wczuć się w sytuację osób, które doświadczyły przemocy seksualnej.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)