Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawa i wolności obywateli RP

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2600-PWO-OG
Kod Erasmus / ISCED: 04.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0419) Biznes i administracja Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Prawa i wolności obywateli RP
Jednostka: Wydział Zarządzania
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie Wydziału Zarządzania
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Studenci UW ze wskazaniem Studentów Wydziału Neofilologii (z wyłaczeniem studentów studiów stacjonarnych i wieczorowych Wydziału Zarządzania)

(Zajęcia nie są przeznaczone dla studentów Wydziału Zarządzania UW.)

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Przedmiot stanowi prezentację wyszczególnionych w Konstytucji RP wolności, praw i obowiązków adresowanych zarówno do obywateli RP lub wszystkich ludzi przebywających w granicach RP.

Pełny opis:

Przedmiot ma na celu zapoznanie słuchaczy z problematyką wolności i praw człowieka i obywatela w RP.

Pierwsza część przedmiotu poświęcona została zagadnieniom wprowadzającym: pojęciu, genezie i źródłom instytucji wolności i praw oraz identyfikacji kto jest ich adresatem.

Część druga to prezentacja wyszczególnionych i gwarantowanych konstytucyjne wolności i praw z podziałem na; osobiste, polityczne oraz socjalne, ekonomiczne i kulturalne.

Część trzecia przedmiotu dotyczy środków prawnych umożliwiającym ochronę interesów i pozycji jednostki w państwie i instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przedmiot będzie realizowany w wymiarze 30 godzin wykładowych na studiach stacjonarnych i 18 na niestacjonarnych zaocznych przy założeniu zaangażowania przez studentów dodatkowego czasu pracy własnej poświeconej zapoznaniu się z treścią regulacji prawnych z zakresu problematyki przedmiotu.

Literatura:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (DZ.U. 1997.78.483. z późn. zm.).

Chmaj M. (red.) Wolności i prawa człowieka w Konstytucji RP. Wolters Kluwer, Warszawa 2008.

Garlicki L. Prawo konstytucyjne RP. LIBER, Warszawa 2012.

Winczorek P. Komentarz do Konstytucji RP. LIBER Warszawa 2000.

Efekty uczenia się:

Realizacja przedmiotu pozwala uczestnikom kursu rozpoznać problematykę praw, wolności i obowiązków człowieka i obywatela przewidzianych w Konstytucji RP. Celem przedmiotu jest zapoznanie słuchaczy z możliwościami korzystania z gwarantowanych konstytucyjnie wolności i przyznanych prawem praw/przywilejów, z których mogą korzystać jako obywatele RP. Dodatkowo słuchacze pozyskują praktyczną wiedzę z zakresu przewidzianych prawem środków prawnych (wszczynania procedur, dochodzenia roszczeń …), które służą ochronie i obronie ich uprawnień, prywatnych interesów i pozycji obywatelskiej w społeczeństwie i wobec instytucji państwa.

Metody i kryteria oceniania:

Weryfikacja uzyskanych efektów nastąpi poprzez ocenę testu wielokrotnego wyboru, który będzie przedmiotem ostatniego spotkania. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest też uczestnictwo w minimum 80 % zajęć.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)