Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Sprzedaż praw autorskich

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2700-SPA-PSPWK
Kod Erasmus / ISCED: 15.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0322) Bibliotekoznawstwo, informacja naukowa i archiwistyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Sprzedaż praw autorskich
Jednostka: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii
Grupy: Polityka Wydawnicza i Księgarstwo
Punkty ECTS i inne: 0.50 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Zajęcia prezentują nowe tendencje w dziedzinie obrotu prawami autorskimi w „globalnej wiosce wydawniczej” – między innymi nowe role scouta i agenta. Ukazane są mechanizmy pozyskiwania bestsellerów i potencjalnych bestsellerów, a także możliwości sprzedaży autorskich praw majątkowych do utworów wydanych w Polsce.

Pełny opis:

Zajęcia prezentują nowe tendencje w dziedzinie obrotu prawami autorskimi w „globalnej wiosce wydawniczej” – między innymi nowe role scouta i agenta. Ukazane są mechanizmy pozyskiwania bestsellerów i potencjalnych bestsellerów, a także możliwości sprzedaży autorskich praw majątkowych do utworów wydanych w Polsce. Wskazuje się na możliwości płynące z udziału w renomowanych międzynarodowych targach książki, a także na znaczenie bezpośrednich kontaktów personalnych w biznesie wydawniczym. Prezentowane są różne modele działania współczesnych agencji wydawniczych.

Literatura:

Bogdan Klukowski, Ksiązka w świecie współczesnym, Warszawa, 2003.

Bogdan Klukowski, E-booki w kraju i na świecie : poradnik, Warszawa 2012.

Bogdan Klukowski, Audibooki w kraju i na świecie : poradnik, Warszawa 2012.

Ł, Gołębiwski, P. Waszczyk, Rynek ksiązki w Polsce 2015 Cz.1: Wydawnictwa, Warszawa 2015.

Lynette, Owen, Zakup i sprzedaż praw autorskich w obrocie międzynarodowym. - Kraków, 1998

Danielewicz Michał, Tarkowski Alek, Prawo autorskie w czasach zmiany. O normach społecznych korzystania z treści, Centrum Cyfrowe, Warszawa 2013.

Bieżąca lektura czasopism i vortali branżowych: "Publisher's Weekly", "Boersenblatt", "Livres Hebdo", "Biblioteka Analiz", "Notes Wydawniczy", "Wydawca", "Magazyn Literacki Książki", www.rynek-ksiazki.pl, www.wirtualnywydawca.pl, www.wydawca.com.pl

Efekty uczenia się:

Wiedza

Podstawowe wiadomości na temat handlu majątkowymi prawami autorskimi, funkcjonowania agencji autorskich oraz branżowych źródeł informacji na ten temat, znajomość specjalistycznej terminologii w tym zakresie, znajomość różnych źródeł informacji o tytułach dostępnych w światowym obrocie wydawniczym

Umiejętności

Gromadzenie i opracowywania różnego typu informacji potrzebnych do efektywnego funkcjonowania wydawnictw, kompetencje w zakresie merytorycznej i krytycznej argumentacji odnośnie projektów dotyczących funkcjonowania instytucji książki, kompetencje w zakresie posługiwania się podstawowymi pojęciami z zakresu ochrony własności intelektualnej

Kompetencje społeczne

Praca samodzielna i w grupie, określenie priorytetów w realizacji zadań, świadomość odpowiedzialności za posiadane i udostępniane informacje, poszanowanie własności intelektualnej.

Metody i kryteria oceniania:

Student podlega ocenie dyspozycyjnej, która wyrażać będzie jego przygotowanie do zajęć i gotowość krytycznej analizy omawianych problemów.

Praktyki zawodowe:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2023-10-01 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 2 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Michał Zając
Prowadzący grup: Beata Stasińska, Michał Zając
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Konwersatorium - Zaliczenie
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)