Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia wojskowości XIX wieku

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2900-MK1-HWXIX
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Historia wojskowości XIX wieku
Jednostka: Wydział Historii
Grupy: Przedmioty Historii I stopnia, fakultatywne
Przedmioty Historii II stopnia
Przedmioty Historii II stopnia, Doskonalenie kompetencji badacza epok i dziedzin historycznych
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Wiedza na temat historii wojskowości wcześniejszych epok jest mile widziana, nie jest jednak niezbędnym warunkiem uczestnictwa w zajęciach. Podobnie znajomość języków francuskiego, angielskiego i rosyjskiego.

Pełny opis:

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z najważniejszymi zagadnieniami historii wojen w XIX w., dziejów poszczególnych kampanii, organizacji armii, nowych rozwiązań w dziedzinie techniki wojskowej, strategii i taktyki. W trakcie zajęć na przykładach wojen toczonych przez rewolucyjną Francję, kampanii napoleońskich, powstania listopadowego, czy wybranych wojen drugiej polowy stulecia, przede wszystkim wojny secesyjnej, omówione zostaną m. in. kwestie generalnych zasad kierujących strategią prowadzenia wojen, organizacji i taktyki poszczególnych rodzajów broni (np. artyleria, czy kawaleria), logistycznego przygotowania działań wojennych w owej epoce, realiów funkcjonowania sztabów, przebiegu bitew i kampanii itp. Będzie ton również okazja dla uczestników zajęć do zapoznania się z monografiami uznawanymi za klasykę historiografii wojskowej.

Literatura:

Literatura będzie podawana przez prowadzącego.

Efekty uczenia się:

Zajęcia, poświęcone analizie wybranych zagadnień z zakresu strategii i taktyki oraz organizacji i funkcjonowania poszczególnych rodzajów broni i służb u schyłku XVIII i w XIX w., będą również okazją do zapoznania się z różnymi typami źródeł historycznych i dyskusji na temat ich specyfiki, przydatności dla historyka oraz tekstami należącymi do klasyki historiografii wojskowej. Po zakończeniu cyklu ćwiczeń student uzyskuje podstawową wiedzę na temat historii konfliktów zbrojnych w omawianym okresie. Potrafi wyjaśnić znaczenie pojęć: sztuka wojenna, strategia, sztuka operacyjna, taktyka, manewr, manewr z położenia środkowego, manewr na skrzydło, linie komunikacyjne, linie wewnętrzne, logistyka wojskowa, teatr działań wojennych. Potrafi wskazać związek między charakterem prowadzonych działań wojennych a możliwościami gospodarczymi państwa, stopniem rozwoju cywilizacyjnego walczących stron, czy cechami teatru działań wojennych. Dostrzega związek między działaniami wojennymi, a systemami społecznymi, ustrojami politycznymi, popularnymi w owej epoce konwencjami kultury, obyczajami, rytuałami społecznymi itp. Zna przebieg najważniejszych kampanii i bitew wspomnianego okresu i potrafi przeprowadzić ich analizę z punktu widzenia ówczesnych zasad sztuki wojennej. Potrafi wskazać ich specyfikę na tle innych konfliktów zbrojnych w dziejach.

Metody i kryteria oceniania:

Podstawowym kryterium oceny jest obecność na zajęciach, przygotowanie do nich, aktywny udział w dyskusji oraz zdolność do poprawnego prowadzenia analizy omawianego materiału źródłowego, uzasadniania wniosków w dyskusji i prawidłowego stosowania pojęć i terminów z zakresu historii wojskowości.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Jarosław Czubaty, Michał Leśniewski
Prowadzący grup: Jarosław Czubaty, Michał Leśniewski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)