Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kultura terapeutyczna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3502-FAKL14-LIC
Kod Erasmus / ISCED: 14.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Kultura terapeutyczna
Jednostka: Instytut Socjologii
Grupy: Fak. seminaria 30 h (semestr letni)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Skrócony opis:

Jeden z istotnych wymiarów przemian współczesnych społeczeństw stanowi przejście od porządku religijnego do porządku medycznego. Historia „społeczeństwa terapeutycznego” związana jest z intensyfikacją bliźniaczych procesów - indywidualizacji i demografizacji. Kultura terapeutyczna stanowi pole, w którym proponowane są możliwości korzystania z nowoczesnego prawa, jakie zostało udzielone jednostkom, a mianowicie z „prawa do przemiany” przez modelowanie jaźni.

Pełny opis:

Jeden z istotnych wymiarów przemian współczesnych społeczeństw stanowi przejście od porządku religijnego do porządku medycznego. Historia „społeczeństwa terapeutycznego” związana jest z intensyfikacją bliźniaczych procesów - indywidualizacji i demografizacji. Kultura terapeutyczna stanowi pole, w którym proponowane są możliwości korzystania z nowoczesnego prawa, jakie zostało udzielone jednostkom, a mianowicie z „prawa do przemiany” przez modelowanie jaźni.

Historię kultury terapeutycznej rozpoczyna transformacja „zwykłego zamknięcia” w leczniczą izolację. Psychoanaliza w proponowanej przez nią terapii odwołuje się do „wielkich masywów” burżuazyjnego społeczeństwa – rodziny i pracy jako jakości i kontekstu, w którym jednostka zostaje wprowadzona w relację z sobą samą. Mikrosocjologiczny aspekt definiowania zdrowia i normalności związany jest z działaniami uczestników interakcji na rzecz ocalenia „układu społecznego”, jakim jest interakcja.

Literatura:

P. Dybel, Freuda sen o kulturze,M. Foucault, Historia szaleństwa, Z. Freud, Wykłady ze wstępu do psychoanalizy, Ch. J. Gelso, J. A. Hades, Relacja terapeutyczna, L. Grzesiuk (red.), Psychoterapia. Praktyka, G. Houston, Gestalt. Terapia krótkoterminowa, B. Killingmo, Psychoanalityczna metoda leczenia, S. Kratochvil, Podstawy psychoterapii, A. Scull (red.), Madhouses, Mad-Doctors, and Madmen, B.S. Turner, Medical Power and Social Knowledge, I. Yalom, Kat miłości, I. Yalom, Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka

Efekty uczenia się:

UWAGA: to lista dla całego modułu – do wyboru w przypadku poszczególnych zajęć:

K_W12 posiada podstawową wiedzę na temat mechanizmów dynamiki grupy społecznej oraz obustronnych zależności między grupą a jednostką

K_W24 posiada podstawową wiedzę o instytucjach i organizacjach odpowiedzialnych za transmisję norm i reguł w społeczeństwie, takich jak: systemy edukacyjne, prawo, moralność, religia, itp.

K_W34 zna najważniejsze procesy i idee społeczne XIX, XX i XXI w., które ukształtowały oblicze współczesnego świata

K_U17 potrafi formułować sądy na temat motywów ludzkiego działania oraz przewidywać społeczne konsekwencje tego działania

K_U18 potrafi analizować na podstawowym poziomie interakcje zachodzące w grupach

K_U19 umie opisać rolę kultury w funkcjonowaniu jednostki i społeczeństwa

K_K05 potrafi uczestniczyć w dyskusji

K_K06 potrafi argumentować stawiane tezy

Metody i kryteria oceniania:

Udział w dyskusji i analiza tekstów

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)