Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Językoznawstwo afrykańskie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3600-AF-JA-OG
Kod Erasmus / ISCED: 09.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0232) Literatura i językoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Językoznawstwo afrykańskie
Jednostka: Wydział Orientalistyczny
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Wymagania formalne


Zajęcia dla studentów poziomu magisterskiego i doktorantów

Założenia wstępne


Naukę opisywanego przedmiotu ułatwia znajomość gramatyki języka polskiego lub gramatyki innego języka



Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Przedmiot zapoznaje z najważniejszymi osiągnięciami językoznawstwa afrykańskiego w obszarze diachronii i typologii językowej. Wykład dotyczy podstawowych zjawisk, charakteryzujących języki afrykańskie na poziomie fonologicznym, morfologicznym i składniowym. Przykłady struktur językowych zaczerpnięte z różnych języków afrykańskich są ilustracją omawianych zagadnień i ćwiczeniem umiejętności analizy językoznawczej. Zajęcia służą zrozumieniu znaczenia pojęć językoznawczych i poznaniu, jak one funkcjonują w systemach języków afrykańskich

Pełny opis:

Pełny opis przedmiotu

Wykład dotyczy zagadnień klasyfikacyjnych, metodologii badań diachronicznych opartych na danych współczesnych, charakterystyki rodzin i grup językowych. Kładzie nacisk na osobliwości systemów fonologicznych i zjawisk morfofonologicznych języków afrykańskich (takich jak m.in. permutacja, palatalizacja, asymilacja i dysymilacja), przedstawia leksykalną i gramatyczną funkcję tonów, specyfikę kategorii gramatycznych oraz wzory typologiczne zdań opartych m.in. na seryjnych konstrukcjach czasownikowych i kompozycjach leksykalnych. Ćwiczenia koncentrują się na analizie przykładów różnych typach zdań czasownikowych i nieczasownikowych oraz różnych sposobów kodowania informacji gramatycznej. Na podstawie przykładów struktur języków afrykańskich analizowane jest funkcjonowanie niektórych specyficznych rodzajów struktur, takich jak klas nominalnych i konstrukcji dopełniaczowej.

Literatura:

Literatura podstawowa/

Nina Pawlak, Języki afrykańskie, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2010

Bernd Heine, Derek Nurse (eds.), African Languages. An Introduction, Cambridge University Press 2000

Lektury uzupełniające/

Heine, Bernd, Derek Nurse (red.). A Linguistic Geography of Africa, Cambridge: University Press 2008.

Wybrane gramatyki języków afrykańskich (Selected grammars of African Languages)

Efekty uczenia się:

Efekty uczenia się

- ma pogłębioną wiedzę szczegółową (obejmującą terminologię, teorię i metodologię) z zakresu językoznawstwa (K_W01),

- ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę o językach afrykańskich, zna aktualne klasyfikacje języków afrykańskich, rozpoznaje cechy fonologiczne i strukturalne systemów językowych Afryki (K_W04),

- zna i rozumie zaawansowane metody analizy, interpretacji i wartościowania cech języków Afryki w zakresie językoznawstwa (K_W06),

- potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać i wykorzystywać informacje z wykorzystaniem różnych źródeł oraz formułować na ich podstawie krytyczne sądy (K_U01)

- potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację cech języków afrykańskich w ujęciu wybranej teorii językoznawstwa stosując oryginalne podejścia uwzględniające wiedzę z zakresu afrykanistyki (K_U10)

- potrafi wybrać i sformułować temat pracy magisterskiej, dobrać i odszukać źródła w języku wybranego regionu Afryki, odnieść się do różnych ujęć teoretycznych, a także innych źródeł (K_U17)

- potrafi odpowiednio określić cele i sposoby ich osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, zawodowej i społecznej (K_K04)

- rozumie i docenia wartość tradycji i spuścizny kulturowej własnej oraz z Afryki (K_K08)

- potrafi wykorzystać kompetencje językowe i kulturowe w sytuacjach profesjonalnych, takich jak programy pomocowe, rządowe, problemy imigracji, działanie na rzecz bezpieczeństwa kraju (K_K12)

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin pisemny (test) + egzamin ustny (polegający na zilustrowaniu wybranego zagadnienia gramatycznego (kategorii gramatycznej) przykładami wybranymi z minimum trzech opisów (gramatyk) języków afrykańskich

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)