Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo dowodowe

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 4027-23WPRD
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Prawo dowodowe
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Przedmiot przedstawia najważniejsze zasady prawa dowodowego w polskich procedurach. W jego ramach zostanie omówiona problematyka historycznoprawna, prawnoporównawcza, zasady i gwarancje postępowania, pojęcie i przedmiot dowodu, a także systematyka dowodów w postępowaniu karnym, cywilnym i administracyjnym.

Pełny opis:

1. Wprowadzenie: siatka pojęciowa, pojęcie dowodu, istota poznania procesowego i naukowego (przyrodniczego)

2. Źródła prawa dowodowego

3. Historia prawa dowodowego - teorie dowodowe, ocena dowodów, dowód w systemie common law i prawie kontynentalnym

4. Zasady prawa dowodowego: zasada prawdy, kontradyktoryjności, swobodnej oceny, bezpośredniości, jawności, ustności, domniemanie niewinności i in dubio pro reo

5. Przedmiot dowodu: zasada iura novit curia, facta probantur, notoria, prawo jako przedmiot dowodu, fakty jako przedmiot dowodu w postępowaniu karnym i cywilnym, fakty i „stany prawne” jako przedmiot dowodu w postępowaniu administracyjnym

6. Systematyka dowodów w prawie: karnym, cywilnym i administracyjnym, domniemanie a dowód

7. Inicjatywa dowodowa: czynności procesowo-kryminalistyczne zmierzające do uzyskania dowodów, czynności operacyjno-rozpoznawcze, wniosek dowodowy, problematyka dowodów przeprowadzanych z urzędu

8. Żródła i środki dowodowe: podejrzany, świadek, biegły, dokument, przesłuchanie, oględziny, eksperyment procesowy

9. Zakazy dowodowe: pojęcie i znaczenie, klasyfikacja, skutki naruszenia

10. Ocena dowodów: ciężar dowodu, udowodnienie a uprawdopodobnienie, kryteria swobodnej oceny dowodów, ocena a priori i a posteriori

Literatura:

R. Kmiecik: Prawo dowodowe. Zarys Wykładu, Warszawa 2008 (albo nowsza), A. Bojańczyk: Dowód prywatny w postępowaniu karnym w perspektywie prawnoporównawczej, Warszawa 2011, kodeks postępowania karnego, kodeks postępowania cywilnego, kodeks postępowania administracyjnego (teksty w domenie publicznej)

Efekty uczenia się:

Student zna podstawowe pojęcia i instytucje z zakresu prawa dowodowego w procesie karnym i cywilnym, potrafi przedstawić oraz obronić swoje stanowisko na temat poprawnej interpretacji danych pochodzących z badań kryminalistycznych. Zna i rozumie ograniczenia metod badawczych oraz warunki użycia wyników badań i ekspertyz w procesie.

K_W01; Absolwent zna i rozumie w sposób pogłębiony znaczenie kryminalistyki i nauk sądowych oraz ich miejsce w szerokiej perspektywie systemu nauk; zna relacje występujące między kryminalistyką a obszarami nauk ścisłych i przyrodniczych; zna metodologię badań w podstawowych dziedzinach kryminalistyki; zna terminologię stosowaną w literaturze przedmiotu kryminalistyki i nauk z nią związanych tj. z zakresu chemii, fizyki i biologii.

K_U01; Absolwent potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i społecznych do rozwiązywania i interpretowania złożonych zadań i zagadnień kryminalistycznych dotyczących strategii i taktyk efektywnego postępowania, zarówno w rzeczywistości jak i w sieci.

K_U02; Absolwent umie bezpiecznie zastosować techniki ujawniania i zabezpieczania śladów adekwatnie do ich rodzaju oraz warunków otoczenia, bazując na wiedzy z zakresu fizyki, chemii i biologii; jest w stanie formułować wersje kryminalistyczne na różnym poziomie uszczegółowienia.

K_K01; Absolwent ma zdolność uważnego i krytycznego oceniania odbieranych informacji, oceny ich wiarygodności i przydatności z punktu widzenia kryminalistyki, stosując przy takiej ocenie wiedzę z zakresu nauk: fizycznych, chemicznych, biologicznych, psychologicznych i prawnych; rozumie jednocześnie ograniczenia we wnioskowaniu na podstawie śladów kryminalistycznych i w ich badaniu, wynikające z możliwości stosowanych współcześnie metod badawczych.

Metody i kryteria oceniania:

Test pisemny jednokrotnego wyboru

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)