Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

International Politics in America (Polityka zagraniczna krajów obu Ameryk)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 4219-AW043 Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: International Politics in America (Polityka zagraniczna krajów obu Ameryk)
Jednostka: Ośrodek Studiów Amerykańskich
Grupy: Przedmioty na stacjonarnych studiach I stopnia
Przedmioty na stacjonarnych studiach I stopnia - 2 rok
Punkty ECTS i inne: 4.00
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Wykład ten będzie dotyczył amerykańskiej polityki zagranicznej od 1789 roku, oferując polskim i międzynarodowym studentom możliwość studiowania zarówno preferencji izolacjonistycznych, jak i interwencyjnych prezydentów USA w ciągu 220 lat. Od Doktryny Monroe w 1823 roku poprzez dwie wojny światowe, wiele konfliktów i wyzwań związanych z terroryzmem XXI wieku Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych jest częściowo ukształtowana przez krajową scenę polityczną, która ciągle się zmienia. Część tego wykładu dotyczy niedociągnięć sprzymierzonych i amerykańskich wysiłków mających na celu odbudowę demokratycznej Federacji Rosyjskiej po upadku Związku Radzieckiego, a także konsekwencję, która ma miejsce w 2014 r. I później dzięki wysiłkom niektórych rosyjskich przywódców na rzecz rekonstrukcji Związku Radzieckiego dla XXI wiek.

Przy tak wielu częściach świata, w zależności od Stanów Zjednoczonych Ameryki, co do ich ciągłej wolności w obliczu otwartych drapieżników, Ameryka nie może pozwolić sobie na powtarzające się błędy, które kuszą przeciwników do podejmowania wyzwań, o których nigdy nie marzyli podczas silnych prezydencji zarówno Rooseveltsa, jak i Reagan. Właśnie dlatego administracja prezydenta Donalda J. Trumpa realizuje "strategiczną cierpliwość" jako swoją politykę radzenia sobie z coraz bardziej irracjonalną "demokratyczną" Ludową Republiką Korei [KRLD, Korea Północna], a także z Iranem i Syrią na Bliskim Wschodzie oraz Wenezuela w Ameryce Południowej. Koncepcja przeciwna do "Patience strategicznej" byłaby inercją i można argumentować, że niektórzy byli prezydenci Stanów Zjednoczonych przyczynili się do "Fauda", arabskiego słowa oznaczającego chaos, na Bliskim Wschodzie z powodu ich bezczynności. Jeśli ta bezczynność rozprzestrzeni się na inne regiony, globalny chaos może stać się wynikiem końcowym.

Tryb prowadzenia:

mieszany: w sali i zdalnie

Skrócony opis:

1789 roku, oferując studentowi studiów wyższych preferencje izolacjonistów lub interwencjonistów ze Stanów Zjednoczonych od ponad 220 lat. Od Doktryny Monroe w 1823 roku poprzez dwie wojny światowe, wiele konfliktów i wyzwań związanych z terroryzmem XXI wieku Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych jest częściowo ukształtowana przez krajową scenę polityczną, która ciągle się zmienia. Część tego wykładu dotyczy niedociągnięć sprzymierzonych i amerykańskich wysiłków mających na celu odbudowę demokratycznej Federacji Rosyjskiej po upadku Związku Radzieckiego, a także konsekwencję, która ma miejsce w 2014 r. I później dzięki wysiłkom niektórych rosyjskich przywódców na rzecz rekonstrukcji Związku Radzieckiego dla XXI wiek.

Pełny opis:

Jest to kurs dostępny tylko dla studentów, którzy nigdy nie M.A. podjętych naszą B.A. Oczywiście Stany Zjednoczone i świat jako B.A. student. Absolwenci studiów amerykańskiego programu na B.A. Poziom musi dołączyć do naszego "Advanced Track" nie możemy zaoferować kredyt na podwójnej tego samego materiału.

kursu.Wprowadzenie.

Czy świat w "rozsypce", a to jest dlatego, że Ameryka jest krajem, w "rozsypce", jako przewodniczący Rady Stosunków Zagranicznych, Richard Haass, zdaje się twierdzić w jego 2017 książce? Czy Ameryka jest w odwrocie, jako felietonista Bret Stephens został napisany w 2014 roku książce? Czy Ameryka mają trzy (ewentualnie cztery?) Możliwości: jest "niespójna," być "niezależny" za "Moneyball" dla reszty świata, albo za "niezbędne" do wolnego świata, jako politologa Ian Bremmer został napisany w 2015 roku książce? Jakie opcje administracja prezydenta Donald J. Trump wybrać, z jakiego powodu (ów), z jakim wynikiem?

Przez cały semestr wiosenny 2017 zajmiemy się wyzwań stojących przed nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, jego sekretarzy stanu i obrony, oraz jego zespołu narodowego bezpieczeństwa, ponieważ realizować to, co wydaje się być 21-wersja stulecie "Dollar Dyplomacji" na całym świecie, w połączeniu ze znacznym deregulacji, bardzo rozpowszechniony sprzeciw wobec "udało" handlu w postaci Ameryki Północnej, transatlantyckiego partnerstwa i Trade Trans-Pacific, i stwierdził, zobowiązanie do inwestycji w infrastrukturę. To zmienia architekturę tradycyjną United States zagranicznej polityki ekonomicznej.

Zajęcia te przedstawią studentom studiów magisterskich cele i zamierzenia amerykańskiej polityki zagranicznej od Rewolucji kolonialnej i okresu konstytucyjnego przez XIX i XX wiek aż po pierwszą i drugą dekadę XXI wieku. Ernest Lee Tuveson i inni sugerowali że amerykańscy decydenci polityczni, zwłaszcza zaś prezydenci USA, angażowali Stany Zjednoczone w zagraniczne batalie, konflikty i wojny w celu dokonania "odkupienia". Analiza ta sugeruje że amerykańscy prezydenci widzą misję Ameryki (dyplomatyczną i wojskową) jako zbawienie innych krajów i narodów: "wojnę w celu zakończenia wszystkich wojen" (Wilson) lub zastąpienia "imperium zła" takim które bardziej przypomina amerykańską demokrację (Reagan). Mając do dyspozycji dwie alternatywy, izolacjonizm i interwencjonizm, od 1914 roku amerykańscy prezydenci wydają się bardziej skłaniać ku drugiej opcji, czasem z poparciem Kongresu ale często wbrew jego intensywnej opozycji. Od czasu uchwalenia Karty Atlantyckiej (1941) Ameryka miała tendencję do prowadzenia swojej polityki zagranicznej mniej więcej równolegle do innych krajów Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), zwłaszcza Wielkiej Brytanii, a także niekiedy równolegle do innych sygnatariuszy Karty Atlantyckiej takich jak Francja czy Związek Radziecki (obecnie Federacja Rosyjska). W okresie wojny z terroryzmem Stany Zjednoczone próbowały zbliżyć swoją politykę zagraniczną do Chin i innych wiodących członków Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), zwłaszcza Federacji Rosyjskiej.

Cele zajęć.

Zajęcia skupione będą na analizie globalnych zobowiązań Stanów Zjednoczonych Ameryki od roku 1789. Studenci poznają charakterystykę polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych kiedy stały się ona narodem izolacjonistycznym pod rządami Doktryny Monroe w latach 1823 - 1914 ale od tamtego czasu do dziś była "narodem odkupicielem". Szczególna uwaga zostanie zwrócona na dyplomację jako że polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych była warunkowana polityką wewnętrzną.

Po drugie, prześledzimy zmiany polityki zagranicznej USA w wybranych momentach krytycznych: I Wojna Światowa, II Wojna Światowa, "Zimna Wojna", konflikty w Korei i Wietnamie, prezydentura Reagana i wojna z "terroryzmem" która zaczęła się zaraz po zakończeniu "Zimnej Wojny". Uwaga zwrócona będzie głównie na dyplomację i politykę wojskową, ale częściowo także na politykę pomocy zagranicznej, zagraniczną politykę gospodarczą, politykę handlu zagranicznego, politykę międzynarodowego utrzymywania pokoju, politykę bezpieczeństwa narodowego i politykę regulacji technologii, z których wszystkie są w obecnych czasach ważne. Musimy osiągnąć jednocześnie dwa metodologiczne cele. Po pierwsze studenci muszą zapoznać się z amerykańską polityką zagraniczną i tym jak była ona tworzona oraz jak i dlaczego się zmieniała. Po drugie musimy powiązać te zmiany do z ważnymi wydarzeniami historycznymi takimi jak: I Wojna Światowa i powstanie Ligii Narodów (upadek imperialnych Chin i imperialnej Rosji), II Wojna Światowa i odparcie faszystowskiej agresji w Azji i Europie, Plan Marshalla i działania USA na rzecz odbudowy Niemiec i Japonii, "Zimna Wojna", Korea i Wietnam, powstrzymywanie, upadek Związku Radzieckiego i era "terroryzmu" jaka nastała po atakach na Pentagon i World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku.

Kiedy tak wiele krajów na świecie polega na Stanach Zjednoczonych Ameryki w kwestii zachowania swojej wolności wobec poważnych zagrożeń, Ameryka nie może pozwolić sobie na popełnianie błędów zachęcających jej przeciwników do podejmowania działań zaczepnych które byłyby nie do pomyślenia za czasów silnych prezydentów. Czy świat może zostać poprawnie podzielony na "sektory" takie jak "sektor rosyjski" obejmujący region będący niegdyś zdominowany przez Związek Radziecki albo "sektor chiński" na zachodnim wybrzeżu Pacyfiku, czy też powinien być wyraźnie zdominowany, na północy, południu, wschodzie i zachodzie przez hegemonię Stanów Zjednoczonych? Czy w obliczu poważnych wyzwań Stany Zjednoczone i ich sojusznicy powinni odpowiedzieć łagodnie z pomocą sankcji gospodarczych czy agresywnie z pomocą siły militarnej dominując przestrzeń powietrzną, teren i morza za pomocą "dronów" lub "niewidzialnych" pojazdów i potężnych broni jakimi mogą one dysponować?

Obecność jest obowiązkowa we wszystkich klasach American Studies Center. Każdy student ma dwie (2) nieobecności w klasie bez wymówki, z trzecią i ewentualnie czwartą nieobecnością według uznania Instruktora. Nie zezwala się na dalsze nieobecności z wymówką lub bez niej.

Literatura:

Odczyty będą przypisane każdemu uczniowi do wyboru tego, co uważa za najważniejsze i interesujące.

Na rezerwacie w Bibliotece Centrum Studiów Amerykańskich

• U.S. Government Accountabi8lity Office (GAO). 2010. National Defense: Hybrid Warfare. GAO Publication 10-1036R. Washington: U.S. Government Accountability Office. 10 Sep. http://www.gao.gov/products/GAO-10-1036R

• Walter LaFeber. The American Age: U.S. Foreign Policy at Home and Abroad, 1750 to the Present. New York: 2d ed. 1989, W.W. Norton & Company, Ltd. ISBN 0393964744.

• Allison, Graham. 2017. Destined for War: Can America and China Escape Thucydides’s Trap? New York: Houghton Mifflin.

• Ian Bremmer. Superpower: Three Choices for America's Role in the World. New York: 2015. Portfolio/Penguin Random House.

• Richard Haass. 2017. A World in Disarray: American Foreign Policy and the Crisis of the Old Order. New York: Penguin Books.

• Samuel P. Huntington. Who Are We?: The Challenges to America's National Identity. New York: 2005, Simon and Schuster.

Zalecane odczyty:

• Gräzin, Igor N., David A. Jones, and Hanzhen Liu. 2018. “Sovereignty and Supra-nationalism: Protection of Ethnic Groups as a Duty, Refugee Status of Individuals as Discretionary,” Paper submitted to UPTAKE workshop on “Ethnopolitics in Central and Eastern Europe in a State of Flux,” held on 09-10 February 2018 at the University of Tartu, Estonia, publication pending in Journal of Ethnopolitics.

• Jones, David A. 2018. “America Incorporated: Movement of Assets by Companies Chartered in the United States Across the World and Back Home,” European Journal of Business & Management Research, Vol. 3, No. 1, 1-7. Feb.

http://ejbmr.org/index.php/ejbmr/article/view/16/9

• Jones, David A. 2018. “Move Europe East: Seizing an Opportunity to Make Central and Eastern Europe’s Economic and Political Wealth Equal or Surpass that of Western Europe,” Keynote Address to the “New Global Order” Conference, Budapest, Hungary, 29 November 2017, sponsored by Pallas Athene Geopolitical Foundation (PAGEO) in cooperation with Magyar National Bank (Central Bank of Hungary)]

• Jones, David A., and Hanzhen Liu. 2018. “Changing Face Of Europe: Projected Impact on Europe’s ‘Core’ and ‘Periphery’ of Chinese FDI into the CEEC Region,” paper accepted on the University of Warsaw, Poland Panel entitled “Differentiated integration in the European Union – Consequences for Relations with Neighbours,” to be presented at the International Political Science Association (IPSA) World Congress of Political Science at Brisbane, Australia, 21 to 26 July 2018, as part of the panel organized by dr Adam Szymański, Faculty of Political Science and International Studies, University of Warsaw, to result in publication. https://wc2018.ipsa.org/events/congress/wc2018/paper/changing-face-europe-projected-impact-europes-core-and-periphery

• Jones, David A., and Hanzhen Liu. 2018. “Tensions Along the Western Pacific Rim of East Asia: Obstacles or Opportunities?” in Zakowski, Karol, and Bartosz Kowalski, eds. 2018. Power Shifts in East Asia and Their Implications for Asia–Europe Relations. Łódź: University of Łódź Press.

• Jones, David A. 2017. "Four Leagues of the Pacific: United Kingdom, United States, China, Russia, Where Trust in Trade Meets Distrust in Security, A Pacific-Indian Treaty Organisation (PINTO) is Needed for a ‘Community of Nations’,” International Journal of Political Science, Law & International Relations, Vol. 7, No. 5, 11-28. Oct. http://tjprc.org/view-archives.php?keyword=&from_date=&to_date=&id=&jtype=2&journal=52&page=5

• Jones, David A. 2017. “Cooperation or Confrontation? Assessing the American ‘Pivot’ to Asia in Context --Is It a Western ‘Neo-Liberealism’ Response to China’s New ‘Open Door’ Approach to Europe?” in Kamiński, Tomasz, ed. 2017. Overcoming Controversies in East Asia. Łódź: University of Łódź Press. 158-177.

• Jones, David A., and Hanzhen Liu. 2017. “Searching for the Tao? Reexamining Modern Changes in Asian Management: Characteristics and Significance,” International Journal of Business & General Management, Vol. 6, No. 5, 119-134. Aug/Sep.

https://www.scribd.com/document/361294619/13-IJBGM-Searching-for-the-Tao-David-a-Jones

• Jones, David A. 2017. "Revival of 'Dollar Diplomacy' As United States Foreign Economic Policy in 2017: Tradeoffs Exchanged to Maintain Trade and Restore Peace Along the Tottering Western Pacific Rim," Archives of Business Research, Vol. 5, No. 9, 31-41. Sep.

http://scholarpublishing.org/index.php/ABR/article/view/3667/2099

• Jones, David A., and Hanzhen Liu. 2017. "Management of Chinese Foreign Direct Investment: 'One Belt, One Road' Across Eurasia to Africa and Europe Amidst Maritime Tensions in the South China Sea Region,” Journal of International Relations & Diplomacy, Vol. 5, No. 8, 486-500. Aug. http://www.davidpublisher.org/Public/uploads/Contribute/59cf3c2bbc994.pdf

• Jones, David A. 2016. “Is Liber-Realism on the Horizon? Rule, Serica! Serica Rules the Waves? Private Sector Management Approaches to Explaining then Deescalating Conflict and Confrontation Along the Western Pacific Rim,” International Journal of Business Management & Research (IJBMR), Vol. 6, No. 5, 71-96. Oct. http://www.tjprc.org/view-archives.php?year=2016&id=32&jtype=2&page=3

• Jones, David A. 2016. “A Corral in a Chinese Coral Lake? Territorial Sovereignty, Maritime Interests, Power Allocation As Defined by China’s Supreme People’s Court, and Its Impact on Foreign Private Sector Management Across and Beyond the East and South China Seas,” Advances in Social Sciences Research Journal, Vol. 3, No. 13, 261-274. Dec. http://scholarpublishing.org/index.php/ASSRJ/article/view/2632/1480

• Jones, David A. 2016. “From A Desert to A Garden in A Lifetime: Rapid, Robust, Expeditionary Transformation of ‘Failed States’ to Avoid the Appearance or Reality of Social Control,” The International Manager: International Journal of Recent Trends in Management, Commerce, Accountancy, Public Administration, Law, and Allied Research, Vol. 3, No. 11, 97-117. Sep. http://www.issnjournals.com/uploads/admin/paper/97-117%20_The%20International%20Manger%20_%20FROM%20A%20DESERT%20TO%20A%20GARDEN%20IN%20A%20LIFETIME%20_%20%20Dr.%20David%20A.%20Jones.pdf

• Jones, David A. 2015. Four Eagles and a Dragon: Successes and Failures of Quixotic Encirclement in Foreign Policy, An Analysis. London: Bloomsbury Publishing, Plc. 394 pp. ISBN 9 789385 436826.

http://asc.uw.edu.pl/faculty_publications/four-eagles-and-dragon-cover-introduction-chapter-seven.pdf

• Jones, David A. 2015. “Hybrid Conflict and Encirclement: Reconfiguration of Eastern Europe by NATO, Trade Barriers, and a Chinese Solution for Greece.” Journal of International Relations and Diplomacy, Vol. 3, No. 8, 497-510. Aug.

http://www.davidpublisher.org/Public/uploads/Contribute/55ebfd364c909.pdf

• Jones, David A. 2014. “Quid pro Quo: Dependent Relative Revocation and Quixotic Military Dis-encirclement,” Studia Europejskie, Vol. 17, No. 4, 99-120.

• Jones, David A. 2014. “The Management of Trade for International Security: An Analysis of Some Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats of the Transatlantic Trade and Investment Partnership,” International Journal of Arts and Sciences, Vol. 7, No. 3, 499-507.

• Liu, Hanzhen, and David A. Jones. 2018. “Feudal Internationalism? Foreign Policy of the People’s Republic of China: See China Change From Back Then to Now to What Next?” Kwartalnik Naukowy Uczelni Vistula [Vistula Scientific Journal], Vol. 55, No. 1, 21-40. Mar. http://www.i.vistula.edu.pl/media/docs/qsLdAgtz4EENy9Vd8yAWMiMXS.pdf

Additional Readings:

Adamczyk, Artur, and Przemyslaw Dubel. 2014. Poland and Turkey in Europe: Social, Economic and Political Experiences and Challenges. Warsaw: Centre for Europe, University of Warsaw.

Liu, Hanzhen, and David A. Jones. 2018. “Feudal Internationalism? Foreign Policy of the People’s Republic of China: See China Change From Back Then to Now to What Next?” Kwartalnik Naukowy Uczelni Vistula [Vistula Scientific Journal], Vol. 55, No. 1, 21-40. Mar. http://www.i.vistula.edu.pl/media/docs/qsLdAgtz4EENy9Vd8yAWMiMXS.pdf

Dodatkowe odczyty

Adamczyk, Artur, and Przemyslaw Dubel. 2014. Poland and Turkey in Europe: Social, Economic and Political Experiences and Challenges. Warsaw: Centre for Europe, University of Warsaw.

Adamczyk, Artur, and Kamil Zajaczkowski. 2012. Poland in the European Union: Adjustment and Modernisation. Warsaw: 2012, Centre for Europe, University of Warsaw, and Lviv: Faculty of International Relations, Ivan Franko National University of Lviv.

Allison, Graham. 2017. Destined for War: Can America and China Escape Thucydides’s Trap? New York: Houghton Mifflin.

Barbones, Salvatore. 2017. American Tianxia: Chinese money, American power and the end of history. Bristol: Policy Press.

Billias, George Athan. 2011. American Constitutionalism Heard Round the World, 1776-1989: A Global Perspective. New York: New York University (NYU) Press.

Bobrow, Davis B., and Mark Boyer. 2005. Defensive Internationalism: Providing Public Goods in an Uncertain World. Ann Arbor, MI: University of Michigan Press.

Bobrow, Davis B., ed. 2008. Hegemony Constrained: Evasion, Modification, and Resistance to American Foreign Policy (The Security Continuum). Pittsburgh, PA: University of Pittsburgh Press.

Bremmer, Ian. 2018. Us vs. Them: The Failure of Globalism. New York: Random House Penguin Portfolio.

Bremmer, Ian. Superpower: Three Choices for America's Role in the World. New York: 2015. Portfolio/Penguin Random House.

Buzan, Barry, and Richard Little. 2000. International Systems in World History: Remaking the Study of International Relations. New York: Oxford University Press USA.

Buzan, Barry, and Ole Waever. 2003. Regions and Powers: The Structure of International Security. Cambridge: University of Cambridge Press.

Byman, Daniel, and Sarah E. Kreps. 2010. “Agents of Destruction? Applying Principal-Agent Analysis to State-sponsored Terrorism,” International Studies Perspective, Vol. 11, No. 1, 1-18. http://web.pdx.edu/~kinsella/sample.pdf

Cheever, Daniel S. 1978. "American Objectives as the Law of the Sea," in Finger, Seymour Maxwell, and Joseph R. Harbert, eds. U.S. policy in international institutions: defining reasonable options in an unreasonable world. Boulder, CO: Westview Press.

Cheever, Daniel S. 1984. "The Politics of the UN Convention on the Law of the Sea," Journal of International Affairs, Vol. 37, No. 2, 247-252. Winter.

Cheever, Daniel S., and H. Field Haviland, Jr. 1952. American Foreign Policy and the Separation of Powers. Cambridge, MA: Harvard University Press.

Choi, Seung-Whan, and James A. Piazza. 2015. “Foreign Military Interventions and Suicide Attacks,” Journal of Conflict Resolution, Vol. 61, No. 2, 271-297. https://whanchoi.people.uic.edu/ForeignMilitaryInterventionsAndSuicideAttacks.pdf

Chomsky, Noam. 2011. Profit Over People: Neoliberalism and Global Order. New York: Seven Stories Press.

Cornell, Savante and Spector, Regine. “Central Asia: more than Islamic extremists” The Washington Quarterly 25:1 (2002) 193-206.

Cornell, Svante. “The narcotics threat in greater Central Asia: from Crime-Terror nexus to state infiltration?” China and Eurasian Forum Quarterly 4:1 (2006) 37-67.

Der Ghoukassian, Khatchick. “Instability in the imperial periphery: a conceptual perspective of the “turbulent frontiers” in the Caucasus and Central Asia” Caucasian Review of International Affairs 2:3 (2008).

Durden, Tyler. "American Troops "Roll Into Poland" In Largest Deployment Since The Cold War," ZeroHedge.com. 12 January 2017. http://www.zerohedge.com/news/2017-01-12/american-troops-roll-poland-largest-deployment-cold-war

Electronic Frontier Foundation (EFF). 2017. “CDA 230: The Most Important Law Protecting Internet Speech.” https://www.eff.org/issues/cda230

Field Law. 2017. “The Google Injunction: US Federal Court Responds to Supreme Court of Canada,” JDSupra.com. 02 Nov. https://www.jdsupra.com/legalnews/the-google-injunction-us-federal-court-43805/

Farrow, Ronan. 2018. War on Peace: The End of Diplomacy and the Decline of American Influence. New York: W.W. Norton & Company.

Findley, Michael G., and Joseph K. Young. 2012. “More Combatant Groups, More Terror? Empirical Tests of an Outbiding Logic,” Terrorism and Political Violence, Vol. 24, No. 5, 706-721. http://fs2.american.edu/jyoung/www/documents/findley_young_tpv_2012.pdf

Gokhan, Yandas, Osman. “Emerging regional security complex in Central Asia: Shanghai Cooperation Organization (SCO) and challenges of the post 9/11 world” PhD dissertation. Middle East Technical University, 2005.

Haass, Richard. 2017. A World in Disarray: American Foreign Policy and the Crisis of the Old Order. New York: Penguin Books.

Huntington, Samuel P. 2005. Who Are We?: The Challenges to America's National Identity. New York: Simon and Schuster.

Jackson, Nicole. “International organizations, security dichotomies and the trafficking of persons and narcotics in post-Soviet Central Asia: a critique of the securitization framework” Security Dialogue 37:3 (2006) 299-317.

Jackson, Nicole. “The trafficking of narcotics, arms and humans in post-Soviet Central Asia: (mis)perceptions, policies and realities” Central Asian Survey 24:1 (2005), 39-52.

Mierzejewski, Dominik. 2010. "From Pragmatism to Morality: The Changing Rhetoric of Chinese Foreign Policy," in Guo, Sujian,, and Baogang Guo. 2010. Thirty Years of China-U.S. Relations: Analytical Approaches and Contemporary Issues. Lanham, MD: Rowman & Littlefield Lexington Books, 175-196. http://www.gbv.de/dms/sub-hamburg/621420948.pdf

Mierzejewski, Dominik. 2012/2013. "Reading Years of Humiliation. Sino-Russian Border and China’s National Identity," Sensus Historiae, Vol. VIII, 59-70.

http://www.academia.edu/6902197/Reading_Years_of_Humiliation._Sino-Russian_Border_and_China_s_National_Identity

Milczarek, Darius, Artur Adamczyk, Kamil Zajączkowski (eds.), Introduction to European Studies. A New Approach to Uniting Europe. Warsaw: 2013, Publishing Programme of Centre for Europe University of Warsaw, s. 770

Miniter, Robert. 2014. "Why Putin Worries About Poland, but Not Obama," Forbes. 15 May. http://www.forbes.com/sites/richardminiter/2014/05/15/why-putin-is-worries-about-poland-and-raytheon-but-not-obama/?partner=yahootix

Perritt, Jr., Henry H. 1998. “The Internet as a Threat to Sovereignty? Thoughts on the Internet's Role in Strengthening National and Global Governance,” Indiana Journal of Legal Studies, Vol. 5, No. 2/4, 423-442. Spring. http://www.repository.law.indiana.edu/ijgls/vol5/iss2/4

Piketty, Thomas, and Arthur Goldhammer. 2014. Capital in the twenty-First Century. Boston: Belknap Press of Harvard University Press.

Plümper, Thomas, and Eric Neumayer. 2010. “The friend of my enemy is my enemy: international alliances and international terrorism,” European Journal of Political Research, Vol. 49, No. 1, 75-96. http://eprints.lse.ac.uk/30748/1/__Libfile_repository_Content_Neumayer%2C%20E_The%20friend%20of%20my%20enemy%20is%20my%20enemy_The%20friend%20of%20my%20enemy%20is%20my%20enemy%20%28LSE%20RO%29.pdf

Singer, Peter. 2004. One World. New Haven: Yale University Press.

Sookman, Barry B. 2017. “Worldwide de-indexing order against Google upheld by Supreme Court of Canada,” SnIP/Its. 29 Jun.

http://www.canadiantechlawblog.com/2017/06/29/worldwide-de-indexing-order-against-google-upheld-by-supreme-court-of-canada/?utm_source=Mondaq&utm_medium=syndication&utm_campaign=View-Original

Stephens, Bret. 2014. America in Retreat: The New Isolationism and the Coming Global Disorder. New York: Sentinel/Penguin/Random House.

Stobbe, Richard. 2017. “Canada’s Top Court and the Google Injunction,” IPBlog.ca. 26 Oct. http://www.ipblog.ca/?p=1406

Willkie, Wendell L. 1943. One World. New York: Simon and Schuster.

Asia Pacific

Buzan, Barry, and Michael Cox. “China and the U.S.: Comparable Cases of ‘Peaceful Rise’?” The Chinese Journal of International Politics 6:2, 109-132 (Summer 2013). http://cjip.oxfordjournals.org/content/6/2/109.full.

Biswal, Nisha Desai. “U.S. Foreign Policy in South Asia: A Vision for Prosperity and Security.” Washington: U.S. Department of State (16 April 2014). http://www.state.gov/p/sca/rls/rmks/2014/224914.htm.

Csernatoni, Raluca. “The Asia-Pacific Security Complex – Rewriting the Regional Security Architecture,” International Security and Information Service (ISIS) (17 April 2014). http://isiseurope.wordpress.com/2014/04/17/the-asia-pacific-security-complex-rewriting-the-regional-security-architecture/

Wang, Jiangli and Buzan, Barry. “The English and Chinese Schools of International Relations: Comparisons and Lessons,” The Chinese Journal of International Politics 7:1, 1-46 (Spring 2014). http://cjip.oxfordjournals.org/content/7/1/1.full.pdf+html.

EurAsia

Carney, Christopher and Moran, John. “Imagining communities in Central Asia: Nationalism and interstate affect in the post-Soviet era” Asian Affairs 26:4 (2000) .

Cornell, Savante and Spector, Regine. “Central Asia: more than Islamic extremists” The Washington Quarterly 25:1 (2002) 193-206.

Cornell, Svante. “The narcotics threat in greater Central Asia: from Crime-Terror nexus to state infiltration?” China and Eurasian Forum Quarterly 4:1 (2006) 37-67.

Der Ghoukassian, Khatchick. “Instability in the imperial periphery: a conceptual perspective of the “turbulent frontiers” in the Caucasus and Central Asia” Caucasian Review of International Affairs 2:3 (2008)

Gökhan Yandaş, Osman. “Emerging regional security complex in Central Asia: Shanghai Cooperation Organization (SCO) and challenges of the post 9/11 world” PhD dissertation, Middle East Technical University, 2005.

Jackson, Nicole. “International organizations, security dichotomies and the trafficking of persons and narcotics in post-Soviet Central Asia: a critique of the securitization framework” Security Dialogue 37:3 (2006) 299-317.

Jackson, Nicole. “The trafficking of narcotics, arms and humans in post-Soviet Central Asia: (mis)perceptions, policies and realities” Central Asian Survey 24:1 (2005) 39-52.

Kolstø, Pål. Russians in the former Soviet Republics (Bloomington, IN: Indiana University Press, 1995).

Lake, David and Morgan, Patrick. Regional orders: building security in a new world (University Park, PA: Pennsylvania State University Press, 1997).

Legvold, Robert. “Great power stakes in Central Asia” in: Thinking strategically: the major powers, Kazakhstan, and the Central Asian nexus, ed. Robert Legyold (Cambridge, MA: MIT Press, 2003).

McDonald, Matt. “Securitization and the construction of security” European Journal of International Relations 14 (2008)

McLean, Wayne. Regional Security Complex Theory and Insulator States: the Case of Turkey. UN Office for the Coordinator of Humanitarian Affairs, “Central Asia: US trade pact seen as unlikely to yield immediate benefits” (7 June 2004).

http://www.irinnews.org/Report.aspx?ReportId=24369>

Menon, Rajan, “The new great game in Central Asia” Survival 45:2 (2003) 187-204.

Benjamin Miller, States, Nations, and the Great Powers: The Sources of Regional War and Peace. Cambridge: 2007, Cambridge University Press.

Nourzhanov, Kirill. “Changing security threat perceptions in Central Asia”, Australian Journal of International Affairs 63:1 (2009)

Reynolds, Julius. “An empirical application of Regional Security Complex Theory: the securitization discourse in China’s relations with Central Asia and Russia” PhD dissertation, Central European University, 2009.

UN Office for the Coordinator of Humanitarian Affairs, “Central Asia: US trade pact seen as unlikely to yield immediate benefits” (7 June 2004). http://www.irinnews.org/Report.aspx?ReportId=24369>

Weitz, Richard. “Storm clouds over Central Asia: revival of the Islamic Movement of Uzbekistan (IMU)?” Studies in Conflict & Terrorism, 27 (2004).

Western Hemisphere.

Western Hemisphere Defense Policy Statement. Washington: U.S. Department of Defense (October 2012). http://www.defense.gov/news/WHDPS-English.pdf.

Efekty uczenia się:

po zakończeniu kursu studenci rozumieć będą cele polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych w kontekście historycznym, od roku około 1620 do XXI wieku. W poPjęciu "polityki zagranicznej" zawarte są cele dyplomatyczne, gospodarcze i militarne, tak jak różnie rozumiane były przez różne administracje różnych prezydentów i tak jak powiązane były z ważnymi celami polityki wewnętrznej w okresie wojny i pokoju.

Po ukończeniu tego kursu, każdy student powinien:

Wyniki wiedzy

1. Być świadomym różnych reguł konkurujących ze sobą teorii stosunków międzynarodowych i tego jak implementowane są one przez państwa w różnych regionach świata i w różnuch celach.

2. Znać wkład Amerykanów i naturalizowanych Amerykanów w rozwój teorii stosunków międzynarodowych i ich zastosowania w dziedzinie kultury, dyplomacji, gospodarki, wywiadu, wojska i handlu.

3. Umieć zidentyfikować podobieństwa i różnie pomiędzy konkurencyjnymi teoriami stosunków międzynarodowych i proponowanymi przez nie politykami.

4. Posiadać praktyczną wiedzę o wymiarze kulturowym konkurenci pomiędzy teoriami stosunków międzynarodowych.

5. Rozpoznawać złożoność prób praktycznego zastosowania w polityce konkurencyjnych teorii stosunków międzynarodowych.

Osiągnięcia umiejętności

6. Szczegółowa wyjaśniać, używając języka dyplomatycznego, dynamikę aplikacji teorii w praktyce polityki międzynarodowej i związki każdej teorii z innymi teoriami.

7. Wskazywać na praktyczne zastosowanie teorii stosunków międzynarodowych w toku faktycznych relacji pomiędzy państwami, wykazując podstawowe zrozumienie natury i celu tych teorii.

8. Formułować krytyczne sądy uwzględniające słabe strony, mocne strony, szanse i zagrożenia związane z każdą ważną polityką międzynarodową stosowaną przez Stany Zjednoczone Ameryki w perspektywie historycznej

9. Porównywać realistyczne i idealistyczne podejście do teorii stosunków międzynarodowych identyfikując każde z nich w perspektywie historycznej w polityce Stanów Zjednoczonych Ameryki pod rządami różnych prezydentów w wieku XX i XX1.

Wyniki kompetencji społecznych

10. Projekt z pewnego wyrafinowania główne zmiany, które mogą być wykonane w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w polityce gospodarczej, przez 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald J. Trump, począwszy od 2017 roku.

11. Konkretne zmiany 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donald J. Trump, należy dokonać w tym, lecz nie ograniczając się do zmian w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych gospodarczych ustabilizować kurs po bezczynności baraku Obamy prezydencji.

12. Szczegółowe reakcje przywódców światowych i światowego powszechnej opinii do konkretnych zmian w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych w tym zagranicznych polityki gospodarczej, które zostaną zaproponowane i wdrożone przez 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donald J. Trump, ponieważ rozwijać.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena zależeć będzie od wyniku pojedynczego egzaminu, zgodnie z zasadami panującymi na Uniwersytecie. Prowadzący zastrzega sobie prawo do podniesienia oceny końcowej z kursu z każdego istotnego powodu, włączając całkowitą lub prawie całkowitą obecność, tak aby osiągnąć sprawiedliwą skalę ocen.

Egzamin będzie składał się z pytań obiektywnych ("prawda czy fałsz" i/lub "wielokrotnego wyboru") jak i subiektywnych ("esej").

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2018/19" (zakończony)

Okres: 2018-10-01 - 2019-01-25
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Wykład, 30 godzin, 160 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: David Jones
Prowadzący grup: David Jones, Tomasz Rudowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.