Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Geologia

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-MCOC1Z1
Kod Erasmus / ISCED: 07.301 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Geologia
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy: Przedmioty obowiązkowe na I roku kierunku MSOS
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Ćwiczenia: makroskopowe rozpoznawanie podstawowych minerałów i skał; odwzorowanie głównych struktur geologicznych na mapach; wykonywanie przekrojów geologicznych z map z różnych części Polski.

Pełny opis:

BLOK 1 (30 godzin): Makroskopowe rozpoznawanie minerałów na podstawie ich cech fizycznych i chemicznych. Opis teksturalny, mineralogiczny i rozpoznawanie skał. Opis głównych typów genetycznych skał magmowych: głębinowych, wulkanicznych, żyłowych. Charakterystyka, opis i rozpoznawanie następujących typów genetycznych skał: węglanowych w tym różnych typów wapieni; okruchowych w tym piaskowców, mułowców, iłowców i skał mieszanej frakcji; ewaporatowych i kaustobiolitów o znaczeniu złożowym w tym sole kamienne i potasowe, gipsy, anhydryty, węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny; metamorficznych w tym gnejsy, łupki, marmury, zieleńce, serpentynity, kwarcyty.

BLOK 2 (15 godzin): Formy fałdowe, budowa płytowa i inne struktury tektoniczne oraz ich odwzorowanie na mapach geologicznych. Wykonywanie przekrojów geologicznych z map planisekcyjnych. Tabela stratygraficzna i względny wiek warstw. Szrafury geologiczne. Barwy konwencjonalne używane na mapach geologicznych.

Literatura:

„Materiały do ćwiczeń z geologii dla MSOŚ” – skrypt przygotowany przez zespół pracowników Zakładu Geologii Dynamicznej w Instytucie Geologii Podstawowej na Wydziale Geologii.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu ćwiczeń student:

- samodzielnie rozpoznaje na podstawie kluczy minerały skalne i podstawowe rodzaje skał,

- opisuje zjawiska geologiczne zachodzące w przyrodzie związane z powstawaniem minerałów i skał,

- wykazuje znajomość głównych typów surowców o znaczeniu złożowym ważnych dla przemysłu chemicznego i energetyki,

- rozumie procesy fałdowań i erozji kształtujące powierzchnię Ziemi,

- analizuje i interpretuje mapy geologiczne,

- nabywa umiejętności wykonywania przekrojów geologicznych na podstawie wierceń geologicznych,

- zna historię Ziemi oraz charakteryzuje procesy tworzenia i wietrzenia skał i minerałów,

- opisuje podstawowe kategorie terminologiczne z zakresu geologii używane w ochronie środowiska,

- jest gotowy do pogłębiania wiedzy z zakresu nauk o środowisku,

Metody i kryteria oceniania:

I. Uzyskuje się JEDNĄ ocenę końcową z ćwiczeń. Jest ona średnią z ocen 3 kolokwiów w semestrze i z jednej oceny na podstawie pracy domowej. Obowiązkowe oddanie pracy domowej jest najpóźniej do dnia 26 stycznia 2013. Termin wpisania oceny zaliczeniowej z ćwiczeń do USOSa jest 27 stycznia 2013 r.

II. Warunkiem koniecznym dopuszczania do kolejnych kolokwiów jest:

- 50% punktów z wejściówek (patrz podpunkt "Wejściówki"),

- obecność na ćwiczeniach i odrobienie wszystkich opuszczonych ćwiczeń. Dopuszczalne są 3 nieobecności w semestrze, jednak TYLKO JEDNA może być bez usprawiedliwienia lekarskiego. Lista obecności jest skrupulatnie sprawdzana przez adiunktów na każdych ćwiczeniach. Nie ma więc mowy o niedopatrzeniu nieobecności ze strony adiunktów. Przekroczenie limitu nieobecności oznacza NIEDOPUSZCZENIE do kolokwiów i status NIEKLASYFIKALNOŚCI. Jest obowiązek odrabiania nieobecności z inną grupą ćwiczeniową. Ćwiczenia z rozpoznawania skał trzeba odrobić najpóźniej w ciągu 2 tyg. od opuszczenia zajęć. Ćwiczenia z tektoniki odrabiamy zaraz w następnym tygodniu, z inną grupą MSOŚ, w każdy czwartek o godz. 8.30. Nieodrobienie skutkuje utratą najbliższego terminu kolokwium, które ma miejsce po dacie nieobecności. Po uzupełnieniu nieobecności można podejść do kolejnego kolokwium ale bez prawa jego poprawiania. Osoby niedopuszczone do kolokwium pozostają do dyspozycji adiunktów i wykonują prace związane z przygotowaniem zestawów i przeprowadzeniem kolokwiów. Ponadto osoby te asystują podczas kolokwium.

III. Wejściówki:

-od 11.10.2012 odbywają się one regularnie na początku każdego ćwiczenia z „Rozpoznawania minerałów i skał”,

- nie ma wejściówek na „Planisekcji”,

- punktacja: 3-5 pkt; punktacje każdej wejściówki ustala adiunkt prowadzący,

- 50% punktów z wejściówek jest progową wartością, która dopuszcza do kolokwium I oraz II.

IV. Kolokwia:

- w semestrze są 3 kolokwia, nazywane Kolokwium I, Kolokwium II, Kolokwium III,

- Kolokwium III jest z tematyki BLOKU 2, tj. z PLANISEKCJI. Polega na rozwiązywaniu zadań planisekcyjnych, na wzór zadań rozwiązywanych na ćwiczeniach. Uzyskuje się z niego tylko jedną ocenę. Na kolokwium trzeba mieć swoje przybory kreślarskie, jak ołówek, gumka, kątomierz, cyrkiel, ekierka, linijka, kredki szkolne.

- Ocena niedostateczna z Kolokwium III oznacza ocenę niedostateczną z ćwiczeń w I terminie USOS.

- Kolokwium I oraz II są z tematyki BLOKU 1. Składają się z dwóch części: „Test” i „Zestawy”. Obie części są osobno oceniane. Każda musi być pozytywnie zaliczona. Średnia z obu ocen daje jedną pozytywną ocenę końcową z każdego kolokwium. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z kolokwium, student poprawia tylko niezaliczoną część tj. "Test" lub/i "Zestawy".

- "Test" jest wielokrotnego wyboru. W jego ocenie obowiązuje system „punktów ujemnych”. To oznacza, że dobra odpowiedź liczona jest na + 1 pkt. Zła odpowiedź liczona jest na -0,5 pkt. Ponadto do "Testu" należy pewna pula pytań otwartych. Odpowiedzi w tych pytaniach są oceniane tylko na dodatnie punkty. Aby zaliczyć "Test" trzeba uzyskać minimum +60% punktów z obu części łącznie.

- „Zestaw” to indywidualny zestaw okazów minerałów i/lub skał do rozpoznania i opisu. Opis i prawidłową nazwę trzeba podać na specjalnym formularzu. „Zestawy” oceniane są tylko na punkty dodatnie.

- Ocena niedostateczna z Kolokwium II skutkuje oceną niedostateczną z ćwiczeń w I terminie USOS.

V. Zakres tematyczny Kolokwium I oraz II:

- Kolokwium I: „TEST I” obejmuje teoretyczny materiał z zakresu ćwiczeń 1-5 wg. „Przewodnika do ćwiczeń z geologii dla MSOS”.

„ZESTAW I” obejmuje 3 minerały i 3 skały magmowe, które trzeba opisać i rozpoznać. Pozytywna ocena z tego kolokwium upoważnia do pisania małej wersji Kolokwium II. Ocena niedostateczna z Kolokwium I skutkuje pisaniem „DUZEGO TESTU II” lub/i „DUŻEGO ZESTAWU II” na Kolokwium II.

- Kolokwium II: Osoby, które zaliczyły Kolokwium I piszą „MAŁY TEST II” (ćwiczenia 6-9) i „MAŁY ZESTAW II” ( 5 skał z zakresu ćwiczeń 6-9).

Osoby, które nie zaliczyły Kolokwium I piszą „DUŻY TEST II” (ćwiczenia 1-9) i „DUŻY ZESTAW II” (8 okazów z zakresu ćwiczeń 1-9).

- Ocena niedostateczna z Kolokwium II skutkuje oceną niedostateczną z ćwiczeń w I terminie USOS.

VI. Poprawa ćwiczeń:

- Poprawa oceny niedostatecznej z ćwiczeń przysługuje tylko raz, t.j. w drodze pisania poprawki z ćwiczeń, w terminie po 28 stycznia 2013. Na poprawce z tematyki BLOKU 1 będzie wyłącznie "DUZY TEST POPRAWKOWY" i/lub "DUZY ZESTAW POPRAWKOWY".

Na poprawce z tematyki BLOKU 2 zdaje się całość materiału z Planisekcji.

VII. Terminy kolokwiów:

22.11.2012, Kolokwium I, w grupach ćwiczeniowych, (TEST I oraz ZESTAW I).

10.01.2013, Kolokwium II, godz. 8.30 cały rok, (TEST II).

17.01.2013, Kolokwium II, w grupach ćwiczeniowych, (ZESTAW II).

24.01.2013, Kolokwium III, godz. 8.30 cały rok.

Po 28.01.2013, ale przed terminem egzaminu z Geologii, odbędzie się poprawa.

VIII. Poprawa niedostatecznej oceny z ćwiczeń:

Jedyny i ostateczny termin poprawy niezaliczonych ćwiczeń odbędzie się po dniu 28 stycznia 2013, w czasie trwania sesji egzaminacyjnej. Będzie miał moc sesji poprawkowej. Nie będzie dodatkowego terminu poprawy w terminie sesji poprawkowej określonej w Postanowieniu nr 2 Rektora UW z dnia 27 stycznia 2012, tj. między 04.03 a 10.03.2013 r.

Poprawa ćwiczeń będzie obejmował tylko tę część, której student nie zaliczył, a więc DUŻY TEST POPRAWKOWY, DUŻY ZESTAW POPRAWKOWY lub/i PLANISEKCJA POPRAWKOWA.

Osoby, które zdadzą poprawę, zdążą jeszcze przystąpić do egzaminu z Geologii w egzaminacyjnej sesji zimowej.

IX. Przypadki losowe, których nie regulują powyższe ustalenia, będą rozstrzygane indywidualnie przez koordynatora ćwiczeń oraz Kierownika MSOŚ.

Praktyki zawodowe:

nie

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)