Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Morfotektonika

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-OMTK4L
Kod Erasmus / ISCED: 07.304 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Morfotektonika
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Zajęcia prezentujące współczesne metody odtwarzania procesów tektonicznych i neotektonicznych w oparciu o analizę geomorfologiczną, izotopową oraz termochronologię niskotemperaturową.

Pełny opis:

Zajęcia prezentujące współczesne metody odtwarzania procesów tektonicznych i neotektonicznych w oparciu o analizę geomorfologiczną, izotopów kosmogenicznych i termochronologię niskotemperaturową. Studenci zapoznają się z rodzajami struktur tektonicznych, ich odzwierciedleniem w geomorfologii oraz ze znaczeniem współczesnych metod datowania dla odtwarzania procesów tektonicznych i procesów kształtowania powierzchni terenu, ze szczególnym naciskiem na ewolucję obszarów orogenicznych. Na przykładzie obszarów ze znaczną pokrywą osadów czwartorzędowych zapoznają się z wpływem starszych struktur tektonicznych na przebieg procesów glacjalnych.

Podczas zajęć przedstawione zostaną metody szacowania przemieszczeń wzdłuż uskoków oparte o analizę sieci drenażu i skarp uskokowych. Jak również sposoby definiowania składowych przemieszczeń wzdłuż uskoków. Omówione zostaną podstawy teoretyczne stojące za datowaniami izotopowymi w systemach „otwartych” i „zamkniętych”, rodzaje termochronometrów i granice ich stosowalności, procedury datowań metodami fission track i (U-Th)/He. Studenci zapoznają się z oprogramowaniem do analizy struktur tektonicznych, modelowania historii termicznej w oparciu o dane termochronologiczne oraz wykonają model ewolucji dla obszaru o prostej historii tektonicznej w oparciu o poznane techniki analityczne.

Literatura:

D. Burbank, R. Anderson. 2001. Tectonic Geomorphology, Blackwell Science. 1-270.

W. Bull. 2007. Tectonic Geomorphology of Mountains. Blackwell Publishing. 1-316.

J. Braun, P. van der Beek and G. Batt 2006. Quantitative Thermochronology

Numerical Methods for the Interpretation of Thermochronological Data. Cambridge University Press 1-258.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu przedmiotu student powinien umieć: rozpoznawać podstawowe możliwości odzwierciedlenia struktur tektonicznych w geomorfologii oraz znać możliwości interpretacyjne; rozumieć podstawy fizyczne datowań izotopów kosmogenicznych, termochronologicznych oraz różnicę między datowaniem izotopowym w oparciu o systemy „otwarte” i „zamknięte”; procedury analiz termochronologicznych metodami fisson track oraz (U-Th)/He; rozpoznać relacje między pojęciami ekshumacja, wypiętrzanie skał (rock uplift) i wypiętrzaniem powierzchni (surface uplift); potrafić samodzielnie zaprojektować pobór prób oraz wykonać modelowanie wprzód i wstecz danych termochronologicznych dla obszarów o prostej historii tektonicznej.

K_W11 - zna współczesne metody odtwarzania procesów tektonicznych i neotektonicznych

K_U10 - umie rozpoznawać podstawowe możliwości odzwierciedlenia struktur tektonicznych w geomorfologii oraz rozumie podstawy fizyczne datowań izotopów

K_K01 - współdziała w grupach laboratoryjnych i na kursach terenowych

K_K02 - umie zaplanować etapy przygotowawcze do wykonania prezentacji i prac zaliczeniowych

K_K03 - realizując geologiczne zadania badawcze umie zidentyfikować problemy i zaproponować sposoby ich rozwiązania

K_K04 - zdobywa wiedzę i umiejętności przydatne do ewentualnego podjęcia studiów III stopnia

K_K05 - jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych podczas prac laboratoryjnych i w czasie kursów terenowych

K_K05 - rozumie potrzebę przedstawiania najnowszej wiedzy geologicznej w ramach prezentacji i przy wykonywaniu prac zaliczeniowych

K_K06 - zna zasady najprostszego i najefektywniejszego osiągania zamierzonych celów przy wykonywaniu prac geologicznych

K_K09 - rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie

Metody i kryteria oceniania:

Ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność) - 20%; test z zakresu zagadnień prezentowanych na zajęciach - 80%.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)