Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wybrane aspekty obrotu surowcami mineralnymi

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-PWAOSM301
Kod Erasmus / ISCED: 07.303 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Wybrane aspekty obrotu surowcami mineralnymi
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

proseminaria

Założenia (opisowo):

Podstawowa wiedza z zakresu ekonomii, ekonomi politycznej, geografii i geologii gospodarczej świata. Otwartość na samodzielne opracowanie i formułowanie niezależnych opinii.

Skrócony opis:

Tematyka dotyczy najciekawszych problemów geologii ekonomicznej poczynając od organizację światowego rynku handlu surowcami, giełd metali i towarowych, operacji giełdowych oraz handlu głównymi surowcami mineralnymi. Istotnym problemem jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, alternatywne surowce energetyczne i te surowce w których produkcji Polska zajmuje czołowe miejsce w świecie i.e miedź srebro, ren, hel, węgiel kamienny i brunatny.

Pełny opis:

Tematyka dotyczy najciekawszych problemów geologii ekonomicznej poczynając od organizację światowego rynku handlu surowcami, giełd metali i towarowych, operacji giełdowych oraz handlu głównymi surowcami mineralnymi. W tym zakresie szczególna uwaga poświęcona jest operacjom terminowym, przyczyną światowych kryzysów energetycznych i wpływie zdarzeń politycznych na handel surowcami mineralnymi Istotnym problemem jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, alternatywne surowce energetyczne i te surowce w których produkcji Polska zajmuje czołowe miejsce w świecie i.e miedź, srebro, ren, hel, węgiel kamienny i brunatny. Proponowane są referaty dotyczące między innymi rurociągu Północnego, zaopatrzenia Polski w gaz ziemny, przyszłości energetyki atomowej, nowym źródłom energii takim jak hydraty gazowe, gaz łupkowy itp.

Łącznie obecność na zajęciach i samodzielne przygotowanie dość trudnych referatów wymaga około 50 godzin pracy.

Literatura:

Literatura jest dobierana samodzielnie do zdecydowanie odrębnych tematów przez studentów, głównie z Internetu. Dodatkowe sugestie prowadzącego zajęcia.

Efekty uczenia się:

Umiejętność prawidłowej oceny zdarzeń z zakresu geologii ekonomicznej. Posiadanie warsztatu umożliwiającego taką ocenę, znajomość podstawowych problemów surowcowych Polski. Odwaga w nie poddawaniu się opiniom prasowym i politycznym na temat bezpieczeństwa surowcowego Polski, Europy i Świata. Eksperckie podejście do problemów geologii gospodarczej.

Metody i kryteria oceniania:

Oceniana jest prezentacja, formalny i merytoryczny poziom oraz sposób prezentacji. Ocena jest dokonywana w dyskusji z udziałem wszystkich studentów obecnych na zajęciach. Dodatkowym elementem oceny całościowej jest udział w zajęciach i prezentacjach kolegów/koleżanek oraz aktywny udział w dyskusjach.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)