Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Grafika komputerowa w dokumentacji geologicznej-wdw

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-WGK4L
Kod Erasmus / ISCED: 07.304 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Grafika komputerowa w dokumentacji geologicznej-wdw
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy: Przedmiot do wyboru na studiach II stopnia dla spec. innych niż ta dla której jest obowiązkowy
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Umiejętność obsługi komputera klasy PC w środowisku MS Windows. Przedmiot pomocny do zdobycia umiejętności: Pracownia komputerowa - technologie informacyjne i komunikacyjne.

Skrócony opis:

Praktyczne zajęcia rozszerzające umiejętności posługiwania się grafiką komputerową oraz jej wykorzystania w dokumentacji geologicznej.

Pełny opis:

Wysokie oczekiwania wobec jakości dokumentacji graficznej oraz konieczność wizualizacji dużej ilości danych za pomocą narzędzi graficznych sprawiają, że grafika komputerowa stała się narzędziem niezbędnym zarówno podczas tworzenia prac dyplomowych, jak i w przyszłej pracy zawodowej. Piętnastogodzinne praktikum ma na celu zapoznanie studenta z podstawami obsługi programu CorelDRAW Graphics Suite (X4PL-X7PL), a także tworzenia oraz obróbki grafiki wektorowej i rastrowej. Laboratorium ma także na celu zapoznanie studenta ze specyfiką dokumentacji geologicznej w kontekście problematyki grafiki komputerowej. Zajęcia stanowią podstawę do rozwijania nabytych umiejętności podczas samodzielnej pracy.

Forma zajęć to trzy 5 godzinne spotkania oraz ok. 15 godzin pracy własnej (zapewniony dostęp do pracowni komputerowej). Zajęcia mają charakter praktyczny. Oprogramowanie wykorzystywane na zajęciach to CorelDRAW Graphics Suite (X4PL-X7PL). Zaliczenie – wykonanie szeregu niewielkich zadań graficznych w trakcie zajęć oraz wykonanie projektu końcowego. Forma zaliczenia przedmiotu wymaga od studenta samodyscypliny, umiejętności racjonalnego gospodarowania czasem oraz terminowości.

Literatura:

Zimek R., 2007. CorelDRAW X3. Ćwiczenia praktyczne. 1-152.

Zimek R., 2007. ABC CorelDRAW X3 PL.1-280.

Ogórek B., 2004. Corel PHOTO-PAINT 12. 1-136

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu przedmiotu student powinien potrafić opracować wstępne założenia projektu graficznego, wybrać narzędzia niezbędne do jego realizacji (grafika rastrowa/ wektorowa / obie), wykonać projekt graficzny przy użyciu narzędzi wektorowych, dokonać podstawowej obróbki zdjęć, importować i obrabiać dane graficzne z arkuszy kalkulacyjnych i oprogramowania geologicznego, przygotowywać projekty graficzne do wydruku.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena końcowa z przedmiotu wystawiana jest w oparciu o:

- oceny projektu końcowego (składowa stanowiąca 70% oceny końcowej),

- aktywność i samodzielność studenta w trakcie zajęć (20%),

- obecność na zajęciach (10%).

Dopuszcza się maksymalnie jedną nieusprawiedliwioną nieobecność.

Każdy uczestnik zobowiązany jest do wykonania własnego projektu bazującego na materiałach, które otrzymuje na zajęciach i złożenia go w ustalonym wcześniej terminie. W przypadku niedotrzymania ustalonego terminu uczestnik otrzymuje ocenę niedostateczną w pierwszym terminie. Praca dostarczona po wyznaczonym czasie oceniana jest w drugim terminie (w trybie zaliczenia poprawkowego).

W ROKU AKAD. 2019/2020, ZE WZGLĘDU NA COVID-19 KRYTERIA OCENIANIA I ZALICZANIA USTALA PROWADZĄCY ZAJ ĘCIA. PODAJE JE DO WIADOMOŚCI STUDENTÓW NA MIN. 10 DNI PRZED TERMINEM ZALICZENIA.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)