Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Procesy naturalne i oddziaływania antropogeniczne w strefie brzegowej Bałtyku

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-WPNABB-OG
Kod Erasmus / ISCED: 07.302 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Procesy naturalne i oddziaływania antropogeniczne w strefie brzegowej Bałtyku
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie ścisłe
Przedmioty ogólnouniwersyteckie Wydziału Geologii
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

W zajęciach powinni brać udział studenci zainteresowani procesami naturalnymi, posiadający podstawową wiedzę z geografii, geomorfologii i biologii.

Skrócony opis:

Zajęcia terenowe, skoncentrowane na poznaniu procesów naturalnych zachodzących w strefie brzegowej Bałtyku, zarówno morskich jak i wydmowych. Odbywają się w rejonie Jastrzębiej Góry, Helu i Łeby. Na czynnych polach wydmowych obserwowany jest ruch piasku, sposoby jego transportu, charakter stoków nawietrznych i zawietrznych wydm. Prezentowany jest związek typu podłoża z rozwojem sukcesji roślinnych. W obszarach klifowych obserwowane są osuwiska i analizowane są oddziaływania antropogeniczne i sposoby przeciwdziałania erozji morskiej. Praktyczne zajęcia terenowe poprzedzone są wykładem wprowadzającym.

Ponadto, w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego uczestnicy zajęć zapoznają się z jej działalnością oraz uczestniczą w wykładach dotyczących ekologii i ochrony Morza Bałtyckiego.

Uczestnicy zajęć pokrywają koszty noclegów (35-40 PLN za noc) oraz koszty transportu w terenie (w zależności od liczby uczestników, max. 100 PLN). Zajęcia rozpoczynają się i kończą w Jastrzębiej Górze.

Pełny opis:

Zajęcia terenowe mają na celu zapoznanie studentów z krajobrazem glacjalnym, budową geologiczną oraz odziaływaniem człowieka na obszarze Pobrzeża Pomorskiego w odsłonięciach Kępy Swarzewskiej, Półwyspu Helskiego oraz Mierzei Słowińskiej. Współczesne procesy strefy brzegowej studenci poznają na odcinku wybrzeża pomiędzy Helem a Łebą. Szczególny nacisk położony jest na procesy niszczenia brzegów morskich, zarówno na klifowym (Jastrzębia Góra) i wydmowym (Dębki, Łeba) odcinku wybrzeża. Studenci poznają różnego typu umocnienia brzegu zapobiegające dalszej erozji i osuwiskom (Rozewie, Jastrzębia Góra, Półwysep Helski, port we Władysławowie). Na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego studenci zapoznają się z procesami eolicznymi, sukcesją roślinną środowiska wydmowego oraz problemami ochrony tego obszaru. Praktyczne zajęcia terenowe rozszerzone są o tematycznie związane z nimi wykłady. W Stacji Morskiej UG w Helu studenci biorą udział w wykładach i zajęciach prowadzonych przez oceanografów i biologów. Zajęcia dotyczą ekosystemu Morza Bałtyckiego, w tym Zatoki Puckiej, ochrony i introdukcji ssaków morskich (foki, morświny).

Nadrzędnym celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z praktycznym podejściem do zagadnień sedymentologicznych, jak również botanicznych i ekologicznych. Student po zakończeniu zajęć będzie posiadał szeroką, interdyscyplinarną wiedzę związaną z rozpoznawaniem i ochroną naturalnych procesów w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego.

Literatura:

Cyberski, J. (red). 2005 - Stan i zagrożenie półwyspu Helskiego. Wydawnictwo Gdańskie.

Duxbury A.C. i in., 2002 - Oceany świata. PWN

Gradziński R., Kostecka A., Radomski A. 1986. Zarys sedymentologii. Wydawnictwa Geologiczne; Warszawa.

Piotrowska H. (red). 1997 - Przyroda Słowińskiego Parku Narodowego. Bogucki Wydawnictwo Naukowe.

Przewoźniak M. (red). 1995 - Ochrona przyrody w rejonie Gdańskim. Bogucki Wydawnictwo Naukowe.

Efekty uczenia się:

Student ma wiedzę na temat interdyscyplinarnego podejścia do analizowania problemów ochrony brzegu morskiego oraz ochrony środowiska naturalnego Bałtyku.

Metody i kryteria oceniania:

Praca w terenie. Ocena końcowa na podstawie pisemnego raportu z zajęć.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)