Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Tektonika Karpat wewnętrznych-wdw

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-WTKW4L
Kod Erasmus / ISCED: 07.304 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Tektonika Karpat wewnętrznych-wdw
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy: Przedmiot do wyboru na studiach II stopnia dla spec. innych niż ta dla której jest obowiązkowy
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Studenci powinni mieć wiedzę z zakresu geologii regionalnej Polski oraz praktyczną umiejętność rozpoznawania struktur tektonicznych.

Skrócony opis:

Przedmiot poświęcony strukturom tektonicznym i ewolucji strukturalnej obszaru Tatr, pienińskiego pasa skałkowego oraz Podhala i Spiszu. Ma na celu zapoznanie się z różnorodnością struktur tektonicznych i procesów odpowiedzialnych za ich powstawanie. Pokazuje wpływ litologii i warunków deformacyjnych na geometrię struktur. Stanowi przygotowanie do podjęcia samodzielnej pracy w obszarze Karpat wewnętrznych, np. pracy dyplomowej.

Pełny opis:

W ramach wykładu Tektonika Karpat wewnętrznych studenci poznają burzliwą historię badań geologicznych omawianego obszaru oraz zapoznają się z aktualnymi poglądami i kontrowersjami dotyczącymi jego budowy. Analizowane jest tło geotektoniczne powstania Tatr, pienińskiego pasa skałkowego oraz paleogenu centralnokarpackiego w rejonie Spiszu i Podhala. W Tatrach mają możliwość bezpośredniego zapoznania się w terenie z tektoniką alpejską, wielkimi nasunięciami płaszczowinowymi oraz strukturami im towarzyszącymi. Na terenie Pienin poznają megaolisolity i struktury związane ze spływami grawitacyjnymi.

Literatura:

Przewodnik geologiczny po pienińskim pasie skałkowym. K. Birkenmajer 1977.

Przewodnik geologiczny po Tatrach. Z.Kotański 1971.

Tatry Polskie. Przewodnik geologiczny dla turystów. M. Bac-Moszaszwili, M. Gąsienica-Szostak. 1992.

Wycieczki geologiczne w Tatry. M. Bac-Moszaszwili & E. Jurewicz. 2010.

Efekty uczenia się:

Student posiada szczegółową wiedzę dotyczącą budowy geologicznej omawianych obszarów oraz ma wyrobione własne zdanie na temat różnic w poglądach dotyczących ich tektogenezy. Umie powiązać charakter struktur tektonicznych z warunkami deformacji oraz z tłem geotektonicznym.

K_W05 - zna główne struktury tektoniczne, strukturę i ewolucję kontynentów i oceanów oraz terminologię dotyczącą opisu basenów sedymentacyjnych współczesnych i kopalnych

K_U15 - potrafi samodzielnie interpretować wyniki badań imieć własne zdanie na temat różnic w poglądach

K_K05 - jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych podczas prac laboratoryjnych i w czasie kursów terenowych

K_K09 - rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin odbywa się na podstawie znajomością szczegółów budowy geologicznej, ewolucji strukturalnej oraz charakterystycznych struktur tektonicznych dla obszaru Tatr, pienińskiego pasa skałkowego i Podhala. Student udziela jedno-zdaniowych odpowiedzi na ok. 10-15 pytań.

Egzamin poprawkowy odbywa się na podstawie znajomością szczegółów budowy geologicznej, ewolucji strukturalnej oraz charakterystycznych struktur tektonicznych dla obszaru Tatr, pienińskiego pasa skałkowego i Podhala. Student udziela jedno-zdaniowych odpowiedzi na ok. 10-15 pytań.

W ROKU AKAD. 2019/2020, ZE WZGLĘDU NA COVID-19 KRYTERIA OCENIANIA I ZALICZANIA USTALA PROWADZĄCY ZAJ ĘCIA. PODAJE JE DO WIADOMOŚCI STUDENTÓW NA MIN. 10 DNI PRZED TERMINEM ZALICZENIA.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)