Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przyroda a społeczeństwo I

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-3APS1REG
Kod Erasmus / ISCED: 07.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0539) Fizyka (inne) Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Przyroda a społeczeństwo I
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Problematyka człowiek–środowisko - zagadnienia metodologiczne. Interdyscyplinarny i geograficzny punkt widzenia. Relacje człowiek-środowisko, w geografii, w geografii regionalnej, w nauce o środowisku i w ekologii człowieka. Globalne i regionalne problemy środowiskowe. Dwukierunkowość relacji człowiek-środowisko przyrodnicze. Antropogeniczne zmiany i zagrożenia środowiskowe.

Pełny opis:

Treść:

Problematyka człowiek–środowisko - zagadnienia metodologiczne. Interdyscyplinarny i geograficzny (dyscyplinarny) punkt widzenia. Globalne i regionalne problemy środowiskowe. Dyskusja o integracji geografii fizycznej i geografii człowieka w problematyce zasobów naturalnych, relacje człowiek – środowisko w geografii regionalnej.

Relacje człowiek-środowisko w ekologii człowieka: geologia łowców i zbieraczy, pastrzy i rolników, miasto jako ekosystem. Zmienność relacji przyroda-człowiek w czasie. Przyrodnicze uwarunkowania wybranych dziedzin działalności człowieka. Dualizm i dwukierunkowość relacji człowiek – środowisko przyrodnicze. Antropogeniczne zmiany i zagrożenia środowiskowe.

Literatura:

1. Campbell B., Ekologia człowieka. Historia naszego miejsca w przyrodzie od prehistorii do czasów współczesnych. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 1995, ss. 234.

2. Fernández-Armesto F., 2008, Cywilizacje. Kultura, ambicje i przekształcanie natury. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa

3. Johnston R.J., 1983, Resource analysis, resorurce management and the integration of physical and human geography. Progress in physical geography, 7, 1, 127-146.

4. Kantowicz E., Skotnicki M., 1991, Główne problemy i tendencje w geografii regionalnej. W: Z.Chojnicki (red.), Podstawowe problemy metodologiczne polskiej geografii, Wyd. Nauk. UAM, Poznań, 229-243.

5. Kantowicz E., Lonc E., Ekologia i ochrona środowiska. Wyd. PWSZ im. A. Silesiusa w Wałbrzychu, Wałbrzych, ss. 365

Efekty uczenia się:

WIEDZA Student: zna główne kierunki badawcze i osiągnięcia współczesnej geografii i rozumie związki między dyscyplinami nauk przyrodniczych i społecznych;

zna rolę i znaczenie zasobów przyrody dla funkcjonowania człowieka oraz rozumie wzajemne związki przyroda-społeczeństwo ;

ma rozszerzoną wiedzę o najważniejszych problemach przyrodniczych i społecznych współczesności w skali lokalnej, regionalnej, globalnej oraz wyjaśnia ich genezę oraz konsekwencje;

wykazuje znajomość zasad zagospodarowania przestrzennego w skali lokalnej i regionalnej zgodnie z zasadami ładu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego.

UMIEJĘTNOŚCI Student: umie wykorzystywać krytycznie literaturę naukową i inne źródła, także w języku obcym w zakresie wybranej specjalności;

potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać wzajemne relacje między zjawiskami i procesami społecznymi oraz przyrodniczymi na różnych obszarach ;

posiada umiejętność przygotowywania pisemnych prac na podstawie literatury i/lub własnych badań ;

posługuje się szczegółową terminologią geograficzną w języku polskim oraz w języku obcym na poziomie B2+ .

POSTAWY Student: rozumie potrzebę poszerzania kompetencji zawodowych i aktualizacji wiedzy geograficznej, wzbogaconej o wymiar interdyscyplinarny;

rozumie wartość różnorodności geosfery oraz postępuje z poczuciem odpowiedzialności za stan ekosystemów i zasobów Ziemi.

Metody i kryteria oceniania:

Zadanie/opracowania, referat, praca bieżąca, egzamin pisemny. Ocena końcowa jest średnią z ocen (w skali od 2 do 5) czterech pytań na egzaminie oraz jednego zadania wykonanego w trakcie zajęć.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)