Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi w gminach

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-5-GONG-WW
Kod Erasmus / ISCED: 07.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi w gminach
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy: Przedmioty opcjonalne WGSR
Przedmioty WGSR ogólne opcjonalne, studia I stopnia
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w sali
zdalnie

Skrócony opis:

Praktyczne aspekty gospodarowania odpadami niebezpiecznymi w gminach na przykładzie gospodarowania wytwarzanymi w gminach odpadami zawierającymi azbest, tj. dachami azbestowo-cementowymi. W trakcie wykładu słuchacze zapoznani zostaną z: definicjami i podstawowymi pojęciami, aspektami prawnymi usuwania odpadów niebezpiecznych, metodami inwentaryzacji, analizami przestrzennymi.

Duża część zajęć poświęcona jest opracowaniu tematyki azbestowej dla wybranej gminy z wykorzystaniem narzędzi geoinformatycznych.

Pełny opis:

Podstawowym celem przedmiotu jest poznanie i praktyczne opanowanie przez studentów zasad gospodarowania odpadami niebezpiecznymi w gminach na przykładzie gospodarki wyrobami azbestowo-cementowymi. Zajęcia prowadzone są w formie wykładu i przypisanych do każdego wykładu ćwiczeń. W ramach wykładu przedstawiane będą informacje teoretyczne na temat gospodarowania odpadami zawierającymi azbest, a następnie student będzie wykonywał samodzielny projekt dotyczący gospodarki odpadami zawierającymi azbest w wybranej gminie. Zakres tematyczny zajęć obejmuje:

- prawne aspekty gospodarowania odpadami niebezpiecznymi w gminach,

- metody inwentaryzacji odpadów niebezpiecznych, analiza ilości, opracowanie map przestrzennego rozmieszczenia,

- postępowanie z odpadami niebezpiecznymi: identyfikacja, procedury postępowania, usuwanie i unieszkodliwianie,

- opracowanie wyników inwentaryzacji dla wybranej gminy wraz z analizami ilościowymi i jakościowymi oraz prezentacją wyników z wykorzystaniem danych przestrzennych,

- przygotowanie harmonogramu oczyszczania gminy z odpadów niebezpiecznych,

- monitorowanie procesu usuwania odpadów niebezpiecznych,

- mechanizmy włączenia interesariuszy w proces gospodarowania odpadami niebezpiecznymi.

W ramach projektu opracowywane są analizy przestrzenne, obrazujące zjawisko z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS (anglojęzyczny pakiet oprogramowania), studenci zapoznają się z fachowym słownictwem anglojęzycznym dotyczącym procedur opracowania analiz przestrzennych.

Zasadnicza część ćwiczeń wykonywana jest podczas zajęć, samodzielnie studenci dopracowują graficzną i redakcyjną stronę ćwiczenia wraz z opisem do prezentacji, co powinno zająć mniej niż dwie godziny dla każdego

wykonywanego ćwiczenia.

Podczas wykładu prezentowane są najważniejsze elementy, ich utrwalenie oraz ewentualne uzupełnienie wiedzy w oparciu o źródła literaturowe zajmie około 8 godzin.

Literatura:

Literatura zalecana:

1. Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest.

2. Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, Warszawa, 2010.

3. Krówczyńska M., Wilk E., 2019. Environmental and Occupational Exposure to Asbestos as a Result of Consumption and Use in Poland,

International Journal of Environmental Research and Public Health, 16(14), 2611; DOI: 10.3390/ijerph16142611.

4. Krówczyńska M., Wilk E., 2016. Geoazbest – serwis do monitorowania procesu usuwania wyrobów azbestowych, Roczniki Geomatyki, t.

14, z.4 (74): 477-486.

5. Wilk E., Krówczyńska M., Zagajewski B., 2019. Modelling the Spatial Distribution of Asbestos—Cement Products in Poland with the Use

of the Random Forest Algorithm. Sustainability, 11(16), 4355, DOI:10.3390/su11164355.

Strony internetowe:

https://www.usgs.gov/centers/nmic/asbestos-statistics-and-information

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/asbestos-elimination-of-asbestos-related-diseases

http://www.who.int/occupational_health/publications/elim_asbestos_doc_en.pdf

Efekty uczenia się:

Efekty kierunkowe:

K_W01 - studenci zapoznają się kierunkami badawczymi dotyczącymi problematyki gospodarowania odpadami niebezpiecznymi w jednostkach samorządu terytorialnego.

K_W02 – studenci rozumieją rolę analiz ilościowych przydatną w rozwiązywaniu problemów i opracowywaniu analiz społeczno-ekonomicznych.

K_W04 studenci potrafią przeanalizować zmiany ilościowe dotyczące odpadów niebezpiecznych w gminie i ich wpływ na człowieka.

K_W05 – studenci znają procedury prawne i organizacyjne wymagane przy podejmowaniu decyzji w zakresie gospodarowania odpadami niebezpiecznymi.

K_U01 – studenci potrafią wykorzystać podstawową wiedzę do prognozowania, planowania, obserwacji i analiz zjawisk przestrzennych, a następnie wyjaśniać ich przyczyny oraz wzajemne powiązania

K_U05 – studenci potrafią dobrać i zastosować różnorodne narzędzia, służące poprawie strategicznego zarządzania przestrzenią oraz krytycznie ocenić ich skuteczność w aktualnie obowiązujących ramach prawno- instytucjonalnych.

K_U07 – studenci potrafią zgromadzić informacje o danym terenie, zaprojektować badanie, dobrać literaturę̨ przedmiotu i źródła danych oraz zinterpretować zebrane dane, wyciągnąć wnioski i sformułować ocenę.

K_U10 – studenci potrafią komunikować się z otoczeniem z wykorzystaniem odpowiednich technik informacyjno‐komunikacyjnych (wykonać prezentację uzyskanego wyniku i zinterpretować go).

Student potrafi:

- wyjaśnić pojęcie odpadów niebezpiecznych,

- określić cele i kierunki gospodarowania odpadami niebezpiecznymi w gminie,

- dobrać metody inwentaryzacji odpadów niebezpiecznych dla gminy,

- określić harmonogram procesu usuwania odpadów niebezpiecznych z obszaru gminy,

- zaprezentować wyniki inwentaryzacji wraz z analizą skali zjawiska oraz określić obszary priorytetowe działań,

- przygotować mechanizmy włączenia interesariuszy w gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi w gminie.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na ocenę.

Wykład:

Kolokwium w formie pisemnej (test z rożnego rodzaju pytaniami, w tym pytaniami otwartymi). Odbywa się podczas ostatniego wykładu, stacjonarnie w sali dydaktycznej lub zdalnie.

Ćwiczenia:

Wykonanie projektu dla wybranej gminy i prezentacja podczas ostatnich ćwiczeń w sali dydaktycznej lub zdalnie. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa, dopuszczalna jest jedna usprawiedliwiona nieobecność. Pozytywna ocena z ćwiczeń jest podstawowym warunkiem dopuszczenia do przystąpienia do pisemnego zaliczenia wykładu.

Do zaliczenia przedmiotu konieczne jest zaliczenie wykładu i ćwiczeń. Końcowa ocena z przedmiotu jest składową: 50% z oceny uzyskanej z ćwiczeń oraz 50% z kolokwium z wykładu. Podstawą zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie minimum 51% możliwych do zdobycia punktów; w zakresie: 51-60% ocena dostateczna, 61-70% - dostateczna plus, 71-80% - dobra, 81-90% - dobra plus, 91-100% - bardzo dobra.

Podczas sesji egzaminacyjnej istnieje możliwość poprawy niezaliczonych ćwiczeń. Brak zaliczenia ćwiczeń uniemożliwia przystąpienie do zaliczenia poprawkowego wykładu.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Ewa Wilk
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Brak protokołu
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Tryb prowadzenia:

w sali
zdalnie

Uwagi:

Zajęcia prowadzone w sali bądź zdalnie z wykorzystaniem narzędzi Google w czasie rzeczywistym, w zależności od obowiązujących w tym zakresie regulacji w związku z sytuacją pandemiczną.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)