Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Projektowanie urbanistyczne I

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-6-PU1
Kod Erasmus / ISCED: 02.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0730) Architektura i budownictwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Projektowanie urbanistyczne I
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy: Przedmioty obowiązkowe, zaoczne studia I stopnia (kierunek Gospodarka przestrzenna)
Przedmioty obowiązkowe, zaoczne studia I stopnia (kierunek Gospodarka przestrzenna) - sem. 1
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Wykształcenie u uczestników zajęć zdolności do odczytania ze zrozumieniem zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i kreatywnego wykorzystania ich w urbanistycznym projektowaniu placów, ulic, terenów zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej. Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z zasadami projektowania formy zewnętrznej przestrzeni trójwymiarowej wybranych elementów struktury miasta.

Pełny opis:

Ćwiczenia dotyczą praktycznego wykorzystania treści zapisów ustaleń ogólnych i szczegółowych, wybranego do analizy, uchwalonego planu miejscowego, w projektowaniu urbanistycznym przestrzeni miejskiej. Studenci są stopniowo wprowadzani w zagadnienia związane z odczytaniem i zrozumieniem planistycznego języka lokalnego prawa przestrzennego oraz z przełożeniem go na język urbanistyczny. Zapoznają się z zasadami projektowania na podstawie wskaźników i parametrów urbanistycznych. Poznają: zasady planowania terenów zabudowy mieszkaniowej wielo i jednorodzinnej, zasady planowania wnętrz przestrzeni publicznych, wymagania dotyczące kształtowania układów zabudowy, infrastruktury technicznej i zieleni. Od zadań najprostszych kształcących umiejętność posługiwania się skalą modelu studenci zaczynają projektować coraz bardziej złożoną przestrzeń miejską (place miejskie, kompozycje wnętrz urbanistycznych i układy zabudowy mieszkalnej).

Literatura:

Wejchert K., 1984, Elementy kompozycji urbanistycznej, Arkady

Chmielewski J. M., 2005, Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast, Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Lynch Kevin, 1966, The Image of the City

Metody i kryteria oceniania:

Ocena z ćwiczeń jest średnią z ocen cząstkowych wystawianych za kolejne prace wykonane na zajęciach i w domu i zaprezentowane na zakończenie każdego bloku tematycznego.

Studenci pod kierunkiem prowadzącej wykonują analizy treści wybranego planu miejscowego a następnie, na podstawie otrzymanych wyników, projekty urbanistyczne wybranych jednostek funkcjonalno-przestrzennych.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)