Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Zasady gospodarowania surowcami

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-6-ZGS-WW
Kod Erasmus / ISCED: 07.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0539) Fizyka (inne) Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Zasady gospodarowania surowcami
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy: Przedmioty do wyboru, zaoczne studia I stopnia (kierunek Gospodarka przestrzenna)
Przedmioty do wyboru, zaoczne studia I stopnia (kierunek Gospodarka przestrzenna) - sem. 2
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Wprowadzenie – zadania geologii gospodarczej. Podstawy prawne działalności geologicznej i wydobycia kopalin. Organy i zadania administracji geologicznej i górniczej. Prawo geologiczne i górnicze. Najważniejsze ustawy regulujące gospodarkę surowcami. Inne zasoby naturalne. Podstawy prawne gospodarowania gruntami rolnymi i leśnymi.

Pełny opis:

Surowce naturalne i walory środowiska w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zadania geologii gospodarczej. Podstawy prawne działalności geologicznej i wydobycia kopalin. Organy i zadania administracji geologicznej i górniczej. Prawo geologiczne i górnicze. Najważniejsze ustawy regulujące gospodarkę surowcami. Podstawy prawne gospodarowania przestrzenią rolniczą i leśną. Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Prawo wodne. Organy i zadania administracji gospodarowania przestrzenią rolno-leśną. Występowanie obszarów naturalnych zagrożeń geologicznych i podstawy prawne ich wyznaczania. Podstawy prawne rekultywacji i rewaloryzacji środowiska przyrodniczego.

Zasady kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej. Zakres i sposoby postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy.

Literatura:

Szamałek K., 2007, Podstawy geologii gospodarczej i gospodarki surowcami mineralnymi, PWN, Warszawa

Radecki W., 2009, Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych – Komentarz. Stan prawny na dzień 1 stycznia 2009 roku, Warszawa

Kodeks Dobrej praktyki Rolniczej, 2004, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska, Warszawa

Dwucet K., Krajewski W., Wach J., 1992, Rekultywacja i rewaloryzacja środowiska przyrodniczego, Skrypty UŚ 478, Wyd. Uniwersytet Śląski, Katowice

Efekty uczenia się:

Student zdobywa podstawy wiedzy w zakresie gospodarowania surowcami naturalnymi i zasobami środowiska przyrodniczego przydatnych przy planowaniu przestrzennym. Poznaje akty prawne regulujące wykorzystanie surowców. Rozumie pojęcie surowca naturalnego i jego znaczenie w gospodarce. Jest przygotowany do samodzielnego wykorzystania (i analizy) ocen oddziaływania na środowisko w zakresie działalności górniczej, rolniczej, waloryzacji obiektów przyrody nieożywionej i ożywionej. Zna prawne podstawy rekultywacji i rewaloryzacji terenów poeksploatacyjnych.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)