Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo cywilne i medyczne - V rok

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-1DPC100A
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Prawo cywilne i medyczne - V rok
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Seminaria dla V roku studiów prawniczych
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

seminaria magisterskie

Założenia (opisowo):

zdane egzaminy z prawa cywilnego I, IIa i IIb

Tryb prowadzenia:

mieszany: w sali i zdalnie

Skrócony opis:

przedmiotem seminarium jest prawo cywilne rozumiane ściśle (osobowe - w tym prawa stanu, rzeczowe - w tym obrót nieruchomościami, zobowiązania - w tym odpowiedzialność cywilna) oraz prawo medyczne w części nakierowanej na zagadnienia pokrewne z prawem cywilnym lub przekładające się na konsekwencje cywilnoprawne (m.in. prawa pacjenta, odpowiedzialność za szkody medyczne, kryteria należytej staranności)

Pełny opis:

Seminarium przygotowuje do napisania pracy magisterskiej, w związku z czym obejmuje:

1. Przygotowanie warsztatowe. Omówienie warsztatu pracy magisterskiej. Metodologia pracy. Praca magisterska jako wypowiedź językowa. Cechy stylu naukowego. Środki stylistyczne. Porady językowe - jak uczynić pisany tekst łatwym w odbiorze. Wykorzystanie źródeł. Praca z tekstem prawnym i prawniczym. Spójność logiczna i kompozycja. Przypisy i bibliografia. Korekta. Strona edytorska.

2. Sposoby wzbogacania języka. Wykorzystanie orzeczeń. Referowanie, prowadzenie wywodu, argumentowanie, polemizowanie, wyprowadzanie konkluzji. Posługiwanie się metodą antropologiczną. Kazus a stan faktyczny z orzeczenia - różnice pod kątem użyteczności praktycznej dla przygotowywanej pracy.

3. Repetytorium z prawa cywilnego i medycznego na bazie kazusów oraz orzecznictwa - zestawienie zagadnień częściowo w oparciu o preferencje słuchaczy uwarunkowane tematami prac magisterskich.

4. Ostateczne ustalenie tematów prac magisterskich.

5. Indywidualne sprawozdania z postępów w pracy, w tym referaty z udziałem koreferenta, obejmujące wybrane zagadnienia z zakresu tematu pracy magisterskiej.

Literatura:

Literatura, kazusy i orzecznictwo zadawane są studentom przed każdymi zajęciami, w zależności od ustalonego wcześniej tematu.

Literaturę do pracy magisterskiej każdy student zestawia sam i zapoznaje się z nią we własnym zakresie, natomiast wraz ze zgłoszeniem referatu przedkłada własne propozycje z literatury do zapoznania się przez wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem koreferenta.

Efekty uczenia się:

Dzięki systematycznej pracy na seminarium student:

1. Uczy się pozyskiwania, gromadzenia i samodzielnego przetwarzania informacji; wzmacnia umiejętność argumentowania i doskonali technikę pisarską.

2. Przygotowuje pracę magisterską na odpowiednim poziomie merytorycznym i językowym.

3. Pogłębia wiedzę teoretyczną z przedmiotu, poznaje bliżej ustawy szczególne z zakresu prawa cywilnego oraz medycznego i zyskuje w nich orientację przydatną m.in. przy zdawaniu na aplikacje prawnicze.

4. Zdobywa umiejętności praktyczne. Dzięki interaktywnemu rozwiązywaniu kazusów uczy się samodzielnie rozwiązywać problemy praktyki, wspomagając się analizą orzecznictwa.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena na podstawie obecności i aktywności na zajęciach oraz poziomu przedstawionych fragmentów pracy. Wersję pisemną referatu student składa promotorowi do oceny najpóźniej 2 tygodnie po wygłoszeniu.

Praktyki zawodowe:

Brak.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)