Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo rodzinne i opiekuńcze w postępowaniach sądowych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-1S150
Kod Erasmus / ISCED: 10.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0421) Prawo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Prawo rodzinne i opiekuńcze w postępowaniach sądowych
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Blok: Prawo rodzinne i opiekuńcze w praktyce orzeczniczej
Wykłady specjalizacyjne i konwersatoria dla IV roku studiów prawniczych
Wykłady specjalizacyjne i konwersatoria dla V roku studiów prawniczych
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

Wykład prezentuje problematykę praktycznych aspektów funkcjonowania postępowań sądowych związanych z ochroną praw rodzinnych i opiekuńczych.

Pełny opis:

Postępowania z zakresu ochrony praw rodzinnych i opiekuńczych stanowią zasadniczą część spraw rozpoznawanych przez sądy powszechne (same rozwody i separacje stanowią prawie połowę wszystkich spraw cywilnych rozpoznanych w pierwszej instancji przez sądy okręgowe). Ochrona wskazanych praw realizowana jest najczęściej w szczególnych postępowaniach, wykazujących istotne różnice w stosunku do ogólnych regulacji trybu procesowego i nieprocesowego. Ta prawnoprocesowa specyfika pozwala na właściwą interpretację i zrozumienie instytucji prawa materialnego.

Wykład przedstawia szeroko analizę (niejednokrotnie krytyczną) procesowego aspektu stosowania prawa przez sądy powszechne i Sąd Najwyższy (w szczególności w zakresie spraw małżeńskich: o zezwolenie na zawarcie małżeństwa, o podział majątku wspólnego, o ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej, o unieważnienie małżeństwa oraz ustalenie jego nieistnienia, o rozwód i separację, spraw ze stosunków między rodzicami a dziećmi: o ustalenie pochodzenia dziecka, dotyczących władzy rodzicielskiej i kontaktów jak również opiekuńczych z zakresu opieki i kurateli).

Na konkretnych przykładach zostaną wskazane podstawowe linie orzecznicze, pośrednio determinujące realny kształt praw i obowiązków materialnoprawnych.

Synteza różnych aspektów stosowania prawa i holistyczne podejście do instytucji prawa rodzinnego oraz opiekuńczego ma dać studentom podstawy do prawidłowego wykonywania w przyszłości zawodów prawniczych.

Literatura:

Literatura oraz wybrane orzeczenia sądów powszechnych i Sądu Najwyższego będą systematycznie udostępniane uczestnikom zajęć.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu uczestnictwa w wykładzie student wykazuje się znajomością procesowych aspektów stosowania prawa rodzinnego i opiekuńczego przez sądy, potrafi identyfikować i rozwiązywać problemy w tym zakresie, zgodnie z sądową wykładnią analizowanych instytucji. Ponadto, student zna istotne orzeczenia sądów wyznaczające trendy interpretacyjne właściwych przepisów (mających charakter procesowy lub mieszany) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu postępowania cywilnego.

Metody i kryteria oceniania:

Obecność na wykładzie, dla osób chętnych – test zaliczeniowy.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)