Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Materialne prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-1S200
Kod Erasmus / ISCED: 10.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0421) Prawo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Materialne prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Blok: Zabezpieczanie wierzytelności i roszczeń, upadłość i restrukturyzacja
Wykłady specjalizacyjne i konwersatoria dla IV roku studiów prawniczych
Wykłady specjalizacyjne i konwersatoria dla V roku studiów prawniczych
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Przedmiotem wykładu jest prawo upadłościowe z elementami prawa restrukturyzacyjnego. Słuchacze dowiedzą się co to jest niewypłacalność, w której mogą znaleźć się wszyscy – zarówno przedsiębiorcy, jak i zwykli konsumenci. Dowiedzą się także jak zaradzić niewypłacalności i jakie są jej skutki – m.in., czy upadłość jest dla wierzycieli ratunkiem, czy przekleństwem, na ile syndyk może kosztem wierzycieli działać w interesie własnym? Wykład uwzględnia najnowszy stan prawny, odwołuje się do orzecznictwa, literatury przedmiotu i praktyki.

Pełny opis:

Wykład ma charakter ogólnouniwersytecki i skierowany jest nie tylko do studentów prawa, ale również studentów, którzy mogą zetknąć się z problematyką niewypłacalności i jej konsekwencjami (np. księgowość, rachunkowość, zarządzanie, doradztwo inwestycyjne i in.). Wykład prowadzony jest w oparciu o aktualny stan prawny, z uwzględnieniem najnowszych zmian. Zagadnienia teoretyczne ilustrowane są przykładami zaczerpniętymi z orzecznictwa i praktyki. W miarę możliwości w zajęciach mogą brać udział zaproszeni goście – wybitni praktycy.

W ramach wykładu omówione zostaną w szczególności: przesłanki upadłości i restrukturyzacji, zdolność upadłościowa i restrukturyzacyjna, skutki ogłoszenia upadłości i wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego, procedura sporządzania listy wierzytelności, udział i ochrona wierzycieli w postępowaniu, pozycja dłużnika, charakterystyka uczestników postępowania, ich prawa i obowiązki.

Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy przede wszystkim z materialno-prawnymi przepisami regulującymi upadłość i restrukturyzację z uwzględnieniem ich praktycznego zastosowania. Wykład ma zapewnić wiedzę na temat upadłości i restrukturyzacji (w obliczu których może znaleźć się prawie każdy) przydatną w trakcie studiów i przy wykonywaniu przyszłego zawodu. Dla studentów prawa może stanowić element w przygotowaniach do egzaminu z prawa handlowego.

Efekty uczenia się:

Wykład powinien umożliwić studentowi znajomość przepisów prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, ich samodzielne zastosowanie i analizę w konkretnych przypadkach oraz diagnozować ryzyka stosowania tych przepisów, zarówno z punktu widzenia osoby dotkniętej upadłością lub restrukturyzacją, jak i jej doradcy, albo reprezentanta.

Metody i kryteria oceniania:

Decydującym kryterium oceny jest frekwencja na zajęciach. Uzupełniająco może znaleźć zastosowanie sprawdzian pisemny w formie testu.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)