Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Blok specjalizacyjny - Jak zapewnić sprawiedliwość? Aksjologia i modele organizacji

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-PRSM05
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0421) Prawo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Blok specjalizacyjny - Jak zapewnić sprawiedliwość? Aksjologia i modele organizacji
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Przedmioty specjalizacyjne dla studiów prawniczych (nowy program)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Bok specjalizacyjny dla studentów prawa po ukończeniu II roku studiów.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Dyskusja nad kształtem i organizacją wymiaru sprawiedlwiości nie jest domeną XXI w. Poszukiwanie ideału, zapewniającego z jednej strony ochronę praw stron, z drugiej - sprawne i efektywne rozstrzygnięcie konfliktu trwa od wieków. Ludzie stając przed podobnymi wyzwaniami w czasach historycznych i obecnie poszukiwali różnych narzędzi do ich rozwiązania. Blok specjalizacyjny "Jak zapewnić sprawiedliwość? Aksjologia i modele organizacji" ma przybliżyć tematykę zróżnicowanych koncepcji filozoficznych oraz różnych modeli szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości realizowanych w praktyce - tak dzisiaj, jak i w czasach historycznych.

Pełny opis:

Zapewnienie prawidłowo funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości jest - z jednej strony - jednym z najpoważniejszych zadań państwa, z drugiej zaś - jednym z częściej formułowanych żądań przez obywateli. Problem ten jednak nie jest charakterystyczny tylko dla rozwiniętego państwa współczesnego. Także we wcześniejszych epokach bardzo wyraźnie zaobserwować można narzekania na wadliwy system sądów, prawa i egzekucji oraz różne postulaty reform w tym zakresie. Istotnym elementem zapewniania sprawiedliwości jest również sposób obsadzania stanowisk sędziowskich - w ramach zajęć wchodzących w skład bloku omówione będą różne historyczne i współczesne rozwiązania podejmowane w tej kwestii. Wielość i różnorodność stosowanych rozwiązań zapewniających sprawiedliwość i ciągłe poszukiwania nowych stawiają jednak niezmiernie istotne pytanie o to czym jest sprawiedliwość i jak ją można pojmować.

Celem zajęć jest pogłębione i wielowątkowe podejście do zagadnienia wymiaru sprawiedliwości. W ramach poszczególnych zajęć wschodzących w skład bloku mówione będą aspekty: aksjologiczny, antropologiczny, historyczny, instytucjonalny i proceduralny. Analizie zostaną poddane różne modele sprawiedliwości i wymiaru sprawiedliwości, obsadzania stanowisk sądowych instytucji sądowej ochrony praw obywatela w aspektach materialnym i formalnym, procedury sądowe. Powyższe podejście ma ukazać stopień skomplikowania materii wymiaru sprawiedliwości i wzajemne powiązania między jego elementami. Pozowlić to powinno na spojrzenie na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w szerokim kontekście, pozwalajacym na zrozumienie, zę nie ma jednego prostego rozwiązania, któe nagle usprawni cały system. W dobie dzisiejszych debat dotyczących kondycji i przyszłości wymiaru sprawiedliwości, wielowymiarowe podejście do zagadnienia jest szczególnie istotne. POzwala bowiem na ocenę szans i zagrożeń stojących za różnymi pomysłami na rzeczywiste albo tylko pozorne usprawnienie jego funkcjonowania

Literatura:

Literatura jest podana przy konwersatoriach wchodzących w skład bloku.

Efekty uczenia się:

Student powinien:

- znać w stopniu podstawowym różne modele aksjologiczne i organizacyjne wymiaru sprawiedliwości

- rozumieć uwarunkowania sprzyjające powstawaniu modeli wymiaru sprawiedliwości

- potrafić porównać wady i zalety poszczególnych modeli

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie bloku specjalizacyjnego będzie możliwe po zaliczeniu wszystkich zajęć kursowych wchodzących w jego skład.

Kryteria oceny poszczególnych zajęć zamieszczono w ich sylabusach.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)