Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

MS1 - Obserwacyjna praktyka pedagogiczna-wychowawcza

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2300-MS1-SDR-IPP
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: MS1 - Obserwacyjna praktyka pedagogiczna-wychowawcza
Jednostka: Wydział Pedagogiczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Od roku akademickiego 2021/2022 na studiach II stopnia "Obserwacyjna praktyka pedagogiczno-wychowawcza" towarzyszy przedmiotowi "Wybrane obszary i metody diagnozowania psychopedagogicznego" w ramach modułu specjalnościowego 1.

Skrócony opis:

Praktyki realizowane są w instytucjach/placówkach związanych z problematyką szeroko rozumianego systemu opieki i wychowania oraz wsparcia dziecka i rodziny np. w placówce socjalizacyjnej, świetlicy szkolnej, u pedagoga szkolnego, w placówkach wsparcia dziennego, poradni psychologiczno-pedagogicznej itp. Student wybiera miejsce odbywania praktyk spośród proponowanych przez koordynatora praktyki z ramienia Wydziału lub proponuje wybraną przez siebie instytucję.

Pełny opis:

Praktyki realizowane są w instytucjach/placówkach związanych z problematyką szeroko rozumianego systemu opieki i wychowania oraz wsparcia dziecka i rodziny np. na świetlicy szkolnej, u pedagoga szkolnego, w świetlicy środowiskowej, ognisku wychowawczym, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówce socjalizacyjnej itp. Student wybiera miejsce odbywania praktyk spośród proponowanych przez koordynatora praktyki z ramienia Wydziału lub proponuje wybraną przez siebie instytucję.

Podczas praktyk student uczestniczy regularnie w codziennym funkcjonowaniu placówki, poznaje sposób jej działania, plany pracy, wewnętrzne regulacje i przepisy prawne.

Podstawowym zadaniem studenta jest towarzyszenie dziecku/dzieciom i/lub rodzinie, które zostaną powierzone jego pieczy przez koordynatora praktyk z ramienia placówki. Student ma za zadanie doskonalić swoje umiejętności obserwacji, diagnozowania sytuacji dziecka i/lub rodziny, rozpoznawania potrzeb, nawiązywania kontaktu z dziećmi/rodzinami, a także porządkowania i interpretacji zebranych danych. Efektem odbytych praktyk jest praca zaliczeniowa dotycząca analizy wydarzenia krytycznego według przygotowanego arkusza. Praca zaliczeniowa realizowana jest z poszanowaniem zasad etycznych (m. in. dobrowolności, poufności, godności, równości). Praca jest anonimizowana i nie są w niej ujawniane dane osobowe, które mogłyby umożliwić identyfikację osób.

Literatura:

Obowiązują pozycje z przedmiotu "Wybrane obszary i metody diagnozowania psychopedagogicznego".

Efekty uczenia się:

Student:

- zna zasady funkcjonowania placówki/instytucji, w której odbywa praktykę, w tym akty prawne, wewnętrzne normy i dokumenty;

- wie, w jaki sposób przeprowadzana jest diagnoza dziecka i rodziny w danej placówce/instytucji oraz jak dobierane są metody pracy;

- stosuje adekwatnie do sytuacji i możliwości metody/techniki poznawania sytuacji dziecka i rodziny;

- potrafi prowadzić obserwację dziecka oraz pozyskać informacje na wybrane tematy dotyczące sytuacji dziecka i rodziny;

- potrafi opisać i analizować strukturę rodziny oraz relacje w niej panujące;

- uczestniczy aktywnie w zajęciach organizowanych przez placówkę/instytucję.

Metody i kryteria oceniania:

Wykonanie pracy zaliczeniowej - analiza zdarzenia krytycznego i dostarczenie dokumentów (zaświadczenie, ramowy program praktyk, porozumienie) świadczących o odbyciu praktyki.

Praktyki zawodowe:

praktyka pedagogiczna 30 godzin

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)