Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Zalety charakteru jako podstawa przedsiębiorczości

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2500-PL-PS-FS8-09 Kod Erasmus / ISCED: 14.4 / (0313) Psychologia
Nazwa przedmiotu: Zalety charakteru jako podstawa przedsiębiorczości
Jednostka: Wydział Psychologii
Grupy: Fakultety stosowane
Zajęcia Interdyscyplinarne
Punkty ECTS i inne: 2.00
Język prowadzenia: polski
Założenia (opisowo):

kryterium selekcji: starszeńśtwo roku

Skrócony opis:

Celem zajęć jest zrozumienie własnych zalet charakteru, rozwinięcie umiejętności ich świadomego stosowania w różnych sytuacjach oraz kształtowanie umiejętności stosowania zalet sygnaturowych do wzmacniania zastosowań innych zalet, np. samoregulacji i wytrwałości.

Efekty uczenia się:

Efekty kształcenia

Wiedza (student wie/zna):

Student zna podstawowe założenia koncepcji mocnych stron charakteru i zna oparte na badaniach korzyści płynące ze stosowania mocnych stron w różnych sytuacjach życia zawodowego (ZIP PI/U 03; PI/W 02;PI/W 03; WPs K_W10)

Umiejętności (student umie):

Potrafi identyfikować własne mocne strony. (ZIP PI/U 03; WPs: K_K01)

Ma świadomość, że opieranie się na mocnych stronach sprzyja poczuciu własnej wartości (ZIP PI/K07; WPs: K_K01)

Kompetencje społeczne (student potrafi):

Ma świadomość znaczenia samorozwoju oraz wagi własnej postawy odpowiedzialności i proaktywności, w szczególności potrafi aktywnie tworzyć i wdrażać nowe zastosowania własnych zalet sygnaturowych (ZIP PI, PII, PIII/ K 01; WPs K_K04)

Rozumie znaczenie własnego zdyscyplinowania i konsekwentności; w szczególności potrafi zaplanować zachowania sprzyjające samoregulacji i wytrwałości w oparciu o własne zalety sygnaturowe. (ZIP PI/W 03; PI, PII, PIII/K 5; WPs K_K02)

Student rozumie, że działając w oparciu o własne zalety sygnaturowe jest spójny i wiarygodny oraz swoją postawą i zachowaniem wzmacnia i angażuje innych. (ZIP PI, PII, PIII/K 6; WPs K_K03)

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2019/20" (zakończony)

Okres: 2020-02-17 - 2020-08-02
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Warsztaty, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Małgorzata Styśko-Kunkowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Warsztaty - Zaliczenie na ocenę
Pełny opis:

Zgodnie z podejściem psychologii pozytywnej m.in. w ujęciu Seligmana i Petersona, świadome korzystanie z mocnych stron charakteru przynosi szereg korzyści w życiu zawodowym, osobistym i emocjonalnym, a także zdrowotnym. Korzystanie z tzw. zalet sygnaturowych sprawia, że wykonywanie różnych czynności wiąże się z pozytywnymi emocjami, zaangażowaniem w zadania oraz sprzyja szybszym postępom, zwiększa pewność siebie przy wykonywaniu zadań, i sprzyja ich realizacji. Celem zajęć jest zrozumienie własnych zalet charakteru, rozwinięcie umiejętności ich świadomego stosowania w różnych sytuacjach oraz kształtowanie umiejętności stosowania zalet sygnaturowych do wzmacniania zastosowań innych zalet, np. samoregulacji rozumianej jako samodyscyplina i samokontrola oraz wytrwałości rozumianej m.in. jako wytrwałość w dążeniu do celu, przezwyciężanie trudności i przyjemność w dążeniu do celu. W programie stosowane są m.in. interwencje proponowane przez M.Seligmana oraz R.Niemiec.

Zajęcia są realizowane w ramach "Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego" (ZIP), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społeczny w ramach PO WER, ścieżka 3.5.

Literatura:

Seligman, M. (2011). Pełnia życia. Poznań. Media Rodzina. Rozdział 2 plus załącznik, oraz rozdział 6.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.