Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Wstęp do psychofarmakologii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2500-PL-PS-SP301-17 Kod Erasmus / ISCED: 14.4 / (0313) Psychologia
Nazwa przedmiotu: Wstęp do psychofarmakologii
Jednostka: Wydział Psychologii
Grupy: Neuropsychologia kliniczna
Punkty ECTS i inne: 2.00
Język prowadzenia: polski
Założenia (opisowo):

Kryteria naboru: IV, V rok studiów, specjalizacje kliniczne, w szczególności specjalizacja z neuropsychologii klinicznej

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2020/21" (zakończony)

Okres: 2021-02-22 - 2021-06-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Ewa Malinowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Pełny opis:

Wykład ma na celu przybliżenie podstawowych zagadnień związanych z tematyką psychofarmakologii. Na wstępie, przedstawione zostaną: mechanizmy działania wybranych grup leków z uwzględnieniem budowy i rodzajów receptorów komórkowych (powinowactowo, agoniści, antagoniści itd.), zjawisko przekaźnictwa wtórnego i charakterystyka kanałów jonowych. Zastanowimy się dlaczego niektórych leków nie należy popijać sokami i które z leków mają szansę przekroczyć barierę krew-mózg. W dalszej kolejności krótko omówione zostaną podstawy farmakokinetyki i farmakodynamiki wraz z zagadnieniem racjonalnego dawkowania i czasu działania leków. Następnie w zakresie podstaw neuropsychofarmakologii omówione zostaną podstawowe grupy neuroprzekaźników i neuromodulatorów (noradrenalina, dopamina i serotonina, acetylocholina, oksytocyna itd.) wraz z ich receptorami (np. neurony cholinergiczne, receptory GABA-ergiczne) i uwzględnieniem możliwych wpływów na synaptyczne i komórkowe procesy związane z ich działaniem. Przy okazji powyższej charakterystyki przedstawione zostaną podstawowe czynności ośrodkowego układu nerwowego (OUN), ich zaburzenia i działanie leków psychotropowych w procesach: snu i czuwania, uczenia się i pamięci (leki nootropowe i prokognitywne, farmakoterapia choroby Alzheimera), funkcjonowania układu nagrody (leki psychostymulujące). Poza tym przyjrzymy się lekom i mechanizmom ich działania m. in. w: zaburzeniach nastroju, depresji, zaburzeniach lękowych (leki anksjolityczne), leczeniu przewlekłego bólu (opioidowe leki przeciwbólowe), padaczki, procesie farmakoterapii lekkich i ciężkich urazów czaszkowo-mózgowych i ADHD. Pozostałe z poruszanych w trakcie wykładu zagadnień dotyczyć będą zjawiska uzależnienia od leków i różnic osobniczych w ich tolerancji, jak również interakcji lekowych i przykładów niepożądanych działań leków.

Literatura:

Kostrowski, W., Herman, Z. (2010). Farmakologia. Podstawy farmakoterapii. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie. PZWL. Tom 1 i 2 (wybrane rozdziały).

Rang, H. P., Dale M. M. (2012). Farmakologia. Edra. Urban & Partner. (wskazane rozdziały)

Stahl, S. (2010). Podstawy farmakologii – teoria i praktyka. Via Medica. Gdańsk. (tom 1-4, wybrane rozdziały).

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.