Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Makroekonomia II

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2600-DSMw2MAKROII
Kod Erasmus / ISCED: 14.301 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Makroekonomia II
Jednostka: Wydział Zarządzania
Grupy: Przedmioty obowiązkowe dla 2 roku DSM wieczorowe sem. letni
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Temat: Skuteczność polityki makroekonomicznej -możliwości i ograniczenia praktycznego zastosowania(analiza krótkookresowa)-wykorzystanie symulacji komputerowych.

1.Cele i narzędzia polityki makroekonomicznej we współczesnych teoriach makroekonomii.2.Podejscia: klasyczne i keynesowskie do problemu równowagi makroekonomicznej. 3.Prosty model gospodarki zamkniętej – równowaga na rynkach: towarowym i pieniądza.4.Polityka mieszana- analiza skuteczności w gospodarce zamkniętej.5.Problemy polityki makroekonomicznej w gospodarce zamkniętej z uwzględnieniem rynku pracy.6.Polityka makroekonomiczna w gospodarce otwartej z sektorem wymiany towarowej za granicą.7.Dylematy prowadzenia polityki makroekonomicznej w gospodarce otwartej w pełni zintegrowanej z gospodarką światową. 8.Możliwości i ograniczenia zastosowania modeli makroekonomicznych w ocenie skutków polityki mieszanej w praktyce gospodarczej

Pełny opis:

Temat: Skuteczność polityki makroekonomicznej- możliwości i ograniczenia praktycznego zastosowania(analiza krótkookresowa- wykorzystanie symulacji komputerowych,

1.Cele i narzędzia polityki makroekonomicznej we współczesnych teorisch makroekonomii( keynesizm, monetaryzm ,ekonomia podaży, teoria racjonalnych oczekiwań )-współzależności między celami i narzędziami polityki ,znaczenie regulacyjne mechanizmu rynkowego, rola państwa w gospodarce, różnice w ocenie skuteczności polityki fiskalnej i polityki pieniężnej.

2.Podejścia: klasyczne i keynesowskie do problemu równowagi makroekonomicznej- zagregowany popyt i zagregowana podaż- równowaga makroekonomiczna w modelu AD-AS , równowaga krótkookresowa i dostosowania cenowe , wstrząsy popytowe i procesy dostosowawcze, wstrząsy podażowe i procesy dostosowawcze.

3. Równowaga makroekonomiczna w gospodarce zamkniętej-model IS-LM

-równowaga na rynku towarowym i krzywa IS oraz identyfikacja stanów nierównowagi, równowaga na rynku pieniądza i krzywa LM oraz stany nierównowagi tego rynku, współdziałanie rynków: towarowego i pieniądza ,model IS –LM- równowaga makroekonomiczna – zastosowanie symulacji komputerowej tego modelu.

4. Polityka mieszana- analiza skuteczności w gospodarce zamkniętej-

Polityka fiskalna i jej konsekwencje – przesunięcia krzywej IS , polityka pieniężna i jej konsekwencje- przesunięcia krzywej LM, polityka mieszana i jej skutki krótkookresowe, ,zastosowanie polityki mieszanej do rozwiązywania problemów makroekonomicznych – rozwiązania symulacji komputerowych

5.Problemy polityki makroekonomicznej w gospodarce otwartej z rynkiem pracy.-charakterystyka makroekonomicznego modelu rynku pracy, współdziałanie rynków: towarowego, pieniądza i pracy – rola makroekonomicznej funkcji produkcji., zastosowanie polityki mieszanej w rozwiązywaniu problemu bezrobocia – skutki dla trzech analizowanych rynków- rozwiązywanie symulacji komputerowych.

6.Polityka makroekonomiczna w gospodarce otwartej z sektorem wymiany towarowej z zagranicą- wymiana towarowa z zagranicą i funkcja eksportu netto , eksport netto a krzywa IS , polityka mieszana a równowaga wewnetrzna i zewnętrzna- ocena skutków z zastosowaniem symulacji komputerowych,

7.Dylematy prowadzenia polityki makroekonomicznej w gospodarce otwartej w pełni zintegrowanej z gospodarką światową -równowaga, nadwyżka i deficyt bilansu płatniczego a krzywa BP ,równowaga w gospodarce otwartej – model Mundella - Fleminga- wersja komputerowa, koniunktura za granicą i zagraniczna stopa procentowa procesy dostosowawcze , polityka makroekonomiczna a równowaga wewnętrzna i zewnętrzna( dualizm celów), skuteczność polityki makroekonomicznej a polityka kursowa, symulacje komputerowe zastosowania polityki mieszanej w realizacji celów małej gospodarki otwartej.

8. Możliwości i ograniczenia zastosowania modeli makroekonomicznych do oceny skutków polityki mieszanej w praktyce gospodarczej- ECMOD- model polskiej gospodarki – charakterystyka poszczególnych modułów , możliwości analityczne ECMODU- zastosowanie w bieżącej polityce makroekonomicznej oraz dla potrzeb prognostycznych.

Literatura:

Zborowska W.,Szałański M., Polityka mieszana w makroekonomicznych modelach równowagi krótkookresowej.Symulacje komputerowe.,WN WZ UW, 2008.

Zborowska W., Szałański M., Modele makroekonomiczne- program komputerowy, książka elektroniczna, WN WZ UW, 2006

Burda M, Wypłosz C, Makroekonomia- podręcznik europejski, PWE, 2013

Blanchard O., Makroekonomia, Wolters Kluwer business,2011.

Krugman P., Wells R.,Makroekonomia , WN PWN,2012.

Kwella E., Teoria makroekonomii, WUG, 2002

Efekty uczenia się:

Wiedza :zapoznanie studentów z makroekonomicznymi modelami równowagi krótkookresowej i ich zastosowaniem do oceny skutków polityki makroekonomicznej z uwzględnieniem występujących skomplikowanych współzależności między gospodarką krajowa i światową .Zapoznanie z modelami gospodarki w wersji komputerowej – w ujęciu matematycznym i graficznym- i ich możliwościami analitycznymi związanymi z oceną skutków stosownych wariantów polityki mieszanej dostosowywanych do rozwiązywania najważniejszych problemów z którymi borykają się współczesne gospodarki .

Umiejętności- opanowanie podstaw wyboru i oceny skutków różnych wariantów polityki mieszanej dostosowanych do głównego celu gospodarki, interpretacja konsekwencji polityki makroekonomicznej dla równowagi wewnętrznej i zewnętrznej oraz głównych podmiotów : gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rządu, zrozumienie możliwości i ograniczeń stosowania polityki mieszanej w warunkach postępującej integracji gospodarczej.

Kompetencje- student posiada kompetencje do zastosowania zdobytej wiedzy do oceny rzeczywistej polityki makroekonomicznej ,jej uwarunkowań i skutków w kontekście zmian w gospodarce krajowej w powiązaniu z otoczeniem światowym. Potrafi zidentyfikować mechanizm oddziaływania instrumentów polityki makroekonomicznej na gospodarkę i ocenić ich adekwatność dostosowaną do głównych problemów współczesnych gospodarek oraz ich oddziaływanie na decyzje ekonomiczne podmiotów gospodarczych.

Metody i kryteria oceniania:

Ciągłe ocenianie na zajęciach, aktywność na zajęciach, realizacja dwóch zespołowych projektów , dwa kolokwia pisemne rozwiązywania symulacji komputerowych.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)