Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Financial Data Analysis

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2600-IBPFDA
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Financial Data Analysis
Jednostka: Wydział Zarządzania
Grupy: Przedmioty dla 1 roku, 2 sem., stacjonarne, IBP (Nowy Program ważny od 2022/2023)
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Types of financial data sources: public versus private

Econometric tools in financial data analysis

Application of econometric modelling in testing links between finan-cial phenomena

Pełny opis:

1/ Data sources in financial analysis: public (WB, IMF, BIS, ECB, etc.) versus private and hand-collected; Simple analysis of financial data with application of Global Financial Development Database: summary descriptive statistics, correlation matrix

2/ Analysis of links between efficiency – risks – competitition / market structure:

- dimensions of efficiency, risks and competition / market structure

- panel data modeling; the use of qualitative data in financial analysis – application of such data in econometric models, interaction terms analysis.

Literatura:

Global financial development database (available at the World Bank web page) and working papers related with it

https://www.worldbank.org/en/publication/gfdr/data/global-financial-development-database

https://www.worldbank.org/en/publication/gfdr/data/financial-structure-database’

Thorsten Beck, Aslı Demirgüç-Kunt, and Ross Levine, "Financial Institutions and Markets across Countries and over Time: Data and Analysis", World Bank Policy Re-search Working Paper 4943, May 2009.

Martin Čihák, Aslı Demirgüç-Kunt, Erik Feyen, and Ross Levine, “Benchmarking Financial Development around the World”, World Bank Policy Research Working Paper 6175, August 2012.

Other materials, e.g. links to example regulatory standards, research papers (if necessary) shall be delivered during laboratories.

Efekty uczenia się:

K_W02 Zna i rozumie złożone procesy i zjawiska zachodzące w różnych typach organizacji oraz w otacza-jącym ich świecie, wykorzystuje teorię zarządzania i dyscyplin uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji (operacyjne, marketingowe, finansowe, zarządzanie personelem) i ich integracji w ramach strate-gii organizacji.

K_W03 Zna i rozumie w sposób pogłębiony teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organi-zacji i całej gospodarki.

K_W04 Zna i rozumie w sposób pogłębiony regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki, w tym w kontekście międzynarodowym

K_W05 Zna i rozumie złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekono-miczne i ekologiczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki w kontekście międzyna-rodowym, w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.

K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauk uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania złożonych i nietypo-wych problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji oraz ich integrowania w ramach strategii organizacji, w tym w kontekście międzynarodowym, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując ist-niejące lub opracowując nowe metody.

K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne i ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, w tym w kontekście globalnym, stosując właściwy dobór źródeł.

K_U03

Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące złożonych i nietypo-wych problemów związanych z funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki krajowej, a także glo-balnej oraz komunikatywnie je prezentować w języku angielskim - wykorzystując zaawansowane narzędzia informatyczno-komunikacyjne.

K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do złożonych sytuacji i zjawisk związanych z funkcjo-nowaniem organizacji, sektora i całej gospodarki, w tym w kontekście globalnym

K_K03 Gotów jest do przestrzegania i rozwijania zawodowych standardów etycznych.

S1_W03 Zna i rozumie w sposób pogłębiony teorie i modele ekonomiczne odnoszące się do decyzji organiza-cyjnych, strategicznych, marketingowych, finansowych w organizacji działającej na rynkach międzynarodo-wych.

S1_W04 Zna i rozumie w sposób pogłębiony regulacje prawne odnoszące się do prowadzenia działalności na rynkach międzynarodowych.

S1_U02 Potrafi prawidłowo interpretować złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne i ich wpływ na prowadzenie działalności na rynkach międzynarodowych przez organizację stosując właściwy dobór źródeł.

S1_U03

Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące złożonych i nietypo-wych problemów związanych z działalnością na rynkach międzynarodowych oraz komunikatywnie je prezen-tować w języku angielskim - wykorzystując zaawansowane narzędzia informatyczno-komunikacyjne.

S1_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z działalnością mię-dzynarodową organizacji.

S1_K03 Gotów jest do przestrzegania zawodowych standardów etycznych.

Metody i kryteria oceniania:

Projects:

1. Up to 3 small projects (up to 50 % of grade) in teams

2. One big project (50 % -70% of grade) in teams

Project includes: written report and/or presentation and dis-cussion.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Małgorzata Olszak
Prowadzący grup: Małgorzata Olszak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin lub zaliczenie
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)