Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Metadane dokumentu cz. 3.

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2700-M-IN-Z1META3
Kod Erasmus / ISCED: 15.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0322) Bibliotekoznawstwo, informacja naukowa i archiwistyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Metadane dokumentu cz. 3.
Jednostka: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii
Grupy: IN-ZAOCZNE II STOPNIA - 1 semestr (przedmioty wspólne dla wszystkich ścieżek)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Przedmiot dotyczy zagadnień opisu rzeczowego dokumentu. Podczas zajęć analizowany jest proces indeksowania rzeczowego z wykorzystaniem języków o notacji paranaturalnej (j. słów kluczowych, deskryptorowe, haseł przedmiotowych)

Pełny opis:

Celem przedmiotu jest charakterystyka wykorzystania zbiorów słownictwa kontrolowanego do opisu treści dokumentów. Problematyka metadanych dokumentu zostanie przedstawiona w kontekście doboru i zastosowania tradycyjnych i sieciowych systemów organizacji wiedzy w reprezentacji treściowej. Celem przedmiotu jest także wskazanie na zmiany zachodzące w pragmatyce opracowania przedmiotowego oraz w budowie języków haseł przedmiotowych. W ramach kursu prezentowane są zagadnienia dotyczące pragmatyki indeksowania rzeczowego dokumentów.

Literatura:

• Poradnik katalogowania w JHP BN oraz pozostałe materiały metodyczne z serwisu http://fabryka-jezyka.bn.org.pl/

• Materiały dydaktyczne i metodyczne z serwisu Biblioteki Narodowej poświęconemu Językowi Haseł Przedmiotowych BN.

• http://www.bn.org.pl/dla-bibliotekarzy/jhp-bn/o-jhp-bn/

• Głowacka, Teresa. Analiza dokumentu i jego opis przedmiotowy. Wydaw. SBP, 2003. S. 13-32

• Hjorland, B. (1992). The Concept of “Subject” in Information Science. Journal of Documentation, 48(2), 172-200.

• Stolarczyk, A., & Klenczon, W. (2011). JHP BN - stan prac nad słownictwem i metodyką opracowania. Retrieved from http://bn.org.pl/download/document/1308143417.pdf.

• Stopa, A. (2002). O treści książek : opracowanie rzeczowe piśmiennictwa. Warszawa: CEBID.

• Mai, J-E. (2000). Deconstructing the Indexing Process. Advances in Librarianship, 23(May), 269-298.

• Mai, J.-E. (2005). Analysis in indexing: document and domain centered approaches. Information Processing & Management, 41(3), 599-611. doi:10.1016/j.ipm.2003.12.004

• Harping, P. (2010). Introduction to Controlled Vocabularies: Terminology for Art, Architecture, and Other Cultural Works. Getty Publications. Retrieved from http://www.getty.edu/research/publications/electronic_publications/intro_controlled_vocab/index.html

Efekty uczenia się:

Zna:

- Zna terminologię specjalistyczną dla nauk humanistycznych podstawowych dla bibliologii i informatologii

- Ma uporządkowaną, pogłębioną wiedzę , obejmującą terminologię i metodologię z zakresu bibliologii i informatolgii

- Ma uporządkowaną , pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji wiedzę z zakresu bibliologii i informatologii.

- Zna i rozumie zaawansowane metody analizy, interpretacji, wartościowania i problematyzowania różnych typów obiektów informacyjnych w rozumieniu bibliologii i informatologii.

- Ma pogłębioną wiedzę o kompleksowej naturze języka (w tym szczególnie języków informacyjno-wyszukiwawczych) i historycznej zmienności jego znaczeń w kontekście informacji naukowej i bibliotekoznawstwa.

Potrafi:

- Potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i integrować informację z wykorzystaniem różnych źródeł oraz formułować na tej podstawie krytyczne sądy dla potrzeb własnych.

- Potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i integrować informację z wykorzystaniem różnych źródeł oraz formułować na tej podstawie krytyczne sądy własne dla potrzeb użytkowników informacji.

- Potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację obiektów informacyjnych w świetle wiedzy bibliologicznej i informatologicznej, stosując oryginalne podejścia , uwzględniające nowe osiągnięcia humanistyki w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego, miejsca w procesie historyczno- kulturowym.

- Posiada umiejętność formułowania opinii krytycznych o systemach organizacji wiedzy różnego poziomu na podstawie wiedzy naukowej z zakresu bibliologii i informatologii oraz umiejętności prezentacji opracowań krytycznych w różnych formach i różnych mediach.

- Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami w zakresie bibliologii i informatologii oraz z dziedzin nauki i dyscyplin naukowych pokrewnych, w języku polskim i obcym.

- Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych z niespecjalistami (użytkownikami faktycznymi i potencjalnymi), w języku polskim i języku obcym.

Jest świadomy:

- Potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania związanego z praktyką biblioteczną lub informacyjną.

- Aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego (ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa piśmienniczego) swojego regionu, kraju, Europy.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność)

Końcowe zaliczenie pisemne

Kontrola obecności

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)