Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Początki prozy fabularnej w Polsce

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3001-C053LS1 Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0232) Literatura i językoznawstwo
Nazwa przedmiotu: Początki prozy fabularnej w Polsce
Jednostka: Instytut Literatury Polskiej
Grupy: Seminaria licencjackie dla filologii polskiej - stacjonarne 2020/2021
Wszystkie przedmioty polonistyczne - oferta ILP (3001...) , IJP (3003...) i IPS (3007...)
Punkty ECTS i inne: 10.00
zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

seminaria licencjackie

Tryb prowadzenia:

w sali

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2020/21" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2020-10-01 - 2021-06-13

Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Seminarium licencjackie, 60 godzin, 12 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Wojciech Kordyzon, Roman Krzywy, Krystyna Wierzbicka-Trwoga
Prowadzący grup: Krystyna Wierzbicka-Trwoga
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Seminarium licencjackie - Zaliczenie
Skrócony opis:

Celem seminarium jest przygotowanie studenta do egzaminu licencjackiego. Zajęcia przedstawiają początki prozy fabularnej w Polsce, wprowadzają w problematykę terminologiczną i związaną z nią genologiczną szesnastowiecznych form narracyjnych. Oprócz doskonalenia umiejętności interpretacji literatury dawnej, integralnym elementem zajęć jest krytyczna analiza tekstów naukowych kształcąca umiejętności formułowania tezy badawczej, budowania tekstu naukowego i prowadzenia argumentacji, niezbędne do przygotowania własnej pracy licencjackiej.

Pełny opis:

Seminarium licencjackie poświęcone jest początkom prozy fabularnej w Polsce. W semestrze I skupimy się na lekturze najważniejszych utworów polskiej prozy renesansowej oraz na poszukiwaniu ich cech gatunkowych. Poznamy pierwsze polskie tłumaczenia prozy fabularnej, jakie pojawiły się w wieku XVI, przyswajając literaturze polskiej dorobek literatury starożytnej i średniowiecznej. Omówimy przekłady literatury błazeńsko-łotrzykowskiej (Rozmowy Salomona z Marchołtem i Sowiźrzał), zbiorów nowelistycznych, takich jak Historia septem sapientum (polski Poncjan) czy Gesta Romanorum (Historie rzymskie), pojedynczych nowel (Gryzella Boccaccia-Petrarki), opowiadań i powieści biograficznych (Marcin Kromer, Historyja prawdziwa o przygodzie żałosnej książęcia finlandzkiego Jana...) i pseudohistorycznych (Historia o Aleksandrze Wielkim), średniowiecznych wersji motywów homerycko-wergiliańskich (Historia trojańska), romansów rycerskich (Otton i Meluzyna, z pierwszym motywem arturiańskim w literaturze polskiej), romansów (Magielona) oraz pierwszych odmian powieści nowożytnej (Fortunat). Są to wszystko opowieści, które stały się trwałym składnikiem polskiej i europejskiej tradycji narracyjnej, kształtując wyobraźnię pokoleń czytelników na całym kontynencie.

Lektura tekstów staropolskich służyć ma doskonaleniu umiejętności interpretacji literatury dawnej, natomiast krytyczna analiza tekstów naukowych ma za zadanie wykształcić umiejętności formułowania tezy badawczej, budowania tekstu naukowego i prowadzenia argumentacji, niezbędne do przygotowania własnej pracy licencjackiej. Tematy prac licencjackich mogą dotyczyć literatury narracyjnej doby staropolskiej i oświecenia, ale przyjmę również tematy wykraczające poza tematykę seminarium, byleby dotyczyły literatury doby staropolskiej bądź oświecenia. Semestr II będzie poświęcony przygotowaniu prac licencjackich i pogłębieniu wiedzy potrzebnej do pomyślnego zdania egzaminu. Lista lektur uwzględni propozycje studentów.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.