Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Współczesne życie społeczno-polityczne Chorwacji i instytucje kultury

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3005-KL5WZCH
Kod Erasmus / ISCED: 09.603 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Współczesne życie społeczno-polityczne Chorwacji i instytucje kultury
Jednostka: Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej
Grupy: Zajęcia specjalnościowe na trzecimroku studiów licencjackich
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: chorwacki
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Wymagania (lista przedmiotów):

Kultura popularna z elementami audiowizualności - Chorwacja 3005-KL4KMCH
Praktyczna nauka języka chorwackiego (B2) 3005-KL4CHO

Założenia (lista przedmiotów):

Współczesny język chorwacki 3005-KL4WJCH

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Przedmiotem zajęć są podstawowe zasady funkcjonowania państwa; najważniejsze zjawiska współczesnego życia społeczno-politycznego; wskazanie ich historycznych przyczyn; ukazanie najważniejszych przejawów wzajemnego oddziaływania polityki i kultury.

Pełny opis:

Zajęcia dotyczą najważniejszych zagadnień współczesnego życia politycznego Chorwacji oraz istotnych problemów społecznych tego kraju. Pozwalają na zdobycie orientacji w aktualnych wątkach debaty publicznej i polityki społecznej, jak również dostrzec fundamentalne zagadnienia dla definiowania chorwackiej tożsamości narodowej. Kolejne bloki tematyczne związane są w najistotniejszymi kwestiami, które pojawiają się w debacie medialnej, dzięki czemu słuchacze zdobywają kompetencje kulturowe umożliwiające doskonałą orientację w realiach współczesnej Chorwacji. Omawiane są także zagadnienia kluczowe dla funkcjonowania państwa, procesy ruchliwości społecznej, system oświaty, relacje etniczne, wyznaniowe, genderowe, i in. Ważnym aspektem zajęć są też wiadomości o istnieniu i funkcjonowaniu instytucji kultury.

Zajęcia prowadzone są w języku chorwackim, dzięki czemu student/ka zdobywa umiejętność argumentacji i prowadzenia dyskusji w tym języku. Język używany jest tu jako narzędzie komunikacji i wymiany w swym aspekcie praktycznym. Słuchacze poznają realia kraju w jego języku, używają go także do komentowania sceny społeczno-politycznej Chorwacji. Pogłębianiu kompetencji językowo-kulturowej mają służyć symulowane debaty na wybrane zagadnienia, przygotowywanie wystąpień i moderowanie dyskusji przez studentki/studentów. Konieczność przygotowywania debat zmusza uczestników zajęć do aktywnego zapoznania się z chorwackimi mediami, ich profilem, skłaniają do systematycznego czytania prasy.

Literatura:

Materiały lektorskie: aktualne teksty prasowe; materiały audiowizualne – emisje telewizyjne i radiowe; dane statystyczne (Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske – biuletyny dostępne w archiwum internetowym); teksty programowe partii politycznych. Studentki/studentów obowiązuje znajomość dokumentów i tekstów omawianych na zajęciach, a także wskazanych przez prowadzącego do przygotowania w trakcie roku akademickiego.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu zajęć student/ka bardzo dobrze orientuje się w problematyce współczesnej Chorwacji. Zna zasady funkcjonowania państwa, najważniejsze kwestie aktualnej polityki, istotne kwestie polityki społecznej. Potrafi analizować teksty debaty publicznej, wskazać i scharakteryzować stanowiska zajmowane przez jej uczestników. Umie scharakteryzować główne instytucje publiczne i kulturalne. Jest w stanie prowadzić dyskusję w języku chorwackim, potrafi zebrać materiał na zadany temat oraz przedstawić uargumentowane dowodzenie wybranej tezy.

Metody i kryteria oceniania:

Studenci oceniani są wielostopniowo. Istotna jest bieżąca aktywność w zajęciach i systematyczne przygotowywanie kolejnych zagadnień, jako że ćwiczenia odbywają się w języku chorwackim; w ten sposób zostanie sprawdzona kompetencja językowa studentki/ta, jej/jego umiejętność podejmowania dyskusji i prezentacji materiału w języku obcym zwłaszcza podczas symulowanych debat. Drugim składnikiem oceny jest test semestralny, sprawdzający wiedzę na temat konkretnych zagadnień życia politycznego i społecznego Chorwacji. Egzamin końcowy dwustopniowy ma sprawdzić zarówno wiedzę praktyczną, jak i umiejętność jej prezentacji w mowie. Ocena dotyczy zarówno poziomu znajomości języka chorwackiego, jak i informacji rzeczowych wymaganych przez program.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)