Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Język polski w świecie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3007-SP-DJP-JPS
Kod Erasmus / ISCED: 09.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0232) Literatura i językoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Język polski w świecie
Jednostka: Instytut Polonistyki Stosowanej
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

Na podstawie książki o języku Polonii autorstwa Stanisława Dubisza, która ukazała się w 2014 roku, i na chwilę obecną jest najlepszym źródłem opisu teoretycznego i analitycznego w zakresie badań języka polskiego poza granicami kraju, bez wątpienia można pogłębić wiedzę nie tylko o Polonii. Opis języka Polonii (zwłaszcza amerykańskiej) jest doskonałym pretekstem do wzbogacenia wiedzy o języku polskim w świecie w każdym zakresie jego istnienia.

Opisana terminologia, metodologia, zanalizowane style i odmiany polszczyzny za granicą, leksyka oraz strategie tekstotwórcze stały się podłożem teoretycznym współczesnych analiz funkcjonowania języka polskiego w świecie, zarówno języka Polonii (odziedziczonego, drugiego), jak i języka polskiego jako obcego..

Po zakończeniu wykładów pt. Język polski w świecie do rozstrzygnięcia zostanie tylko jedno pytanie: Jaka jest tendencja rozwoju języka polskiego poza granicami kraju na dzień dzisiejszy?

Literatura:

Dubisz S., Językoznawcze studia polonistyczne (pisma wybrane, uzupełnione, zmienione). II. Polonia i jej język, Warszawa 2014

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie w formie pisemnego testu pytań otwartych z krótkimi odpowiedziami, zawierającego 6 pytań (wszystkie pytania dotyczące kwestii omawianych na wykładzie) oraz tekst do analizy. Za każde pytanie – 2 punkty. Za analizę tekstu - 8 punktów. Próg minimalny do zaliczenia – 60%. Czas trwania zaliczenia: 35 minut.

Kryteria oceniania:

11 pkt – 3, dst

12-13 pkt – 3+, dst+

14-15 pkt – 4, db

16-17 pkt – 4+, db+

18-19 pkt – 5, bdb.

20 pkt – 5!, celujący.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)