Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Etnografia i etnologia polska wczoraj i dziś

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3102-LEPW Kod Erasmus / ISCED: 14.7 / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo
Nazwa przedmiotu: Etnografia i etnologia polska wczoraj i dziś
Jednostka: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Grupy: III rok studiów licencjackich
Przedmioty etnograficzne do wyboru
Punkty ECTS i inne: 4.00
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Założenia (opisowo):

Dla studentów przynajmniej II roku studiów licencjackich, którzy zaliczyli „Wstęp do etnologii”, znają więc podstawowe terminy i założenia poszczególnych szkół i kierunków w historii etnologii światowej.

Skrócony opis:

Celem wykładu z elementami warsztatowymi będzie zaznajomienie studentów z historią polskiej etnografii, etnologii i antropologii kulturowej. Pierwsze zwiastuny, wyodrębnienie się dyscypliny, jej ukonstytuowanie się i przemiany zostaną pokazane w kontekście historycznym, politycznym i społecznym. Studenci poznają najważniejsze dla rozwoju nauki postaci, dowiedzą się, w jaki sposób kierunki i trendy etnologii światowej były przyjmowane, twórczo adaptowane (bądź odrzucane) w Polsce, jakie stanowiły o polskiej odrębności w obrębie dyscypliny.

Pełny opis:

Każde zajęcia będą składać się z dwóch części: warsztatowej i wykładowej. Część warsztatowa trwać będzie ok. 30 minut a jej podstawą stanie się wspólna analiza tekstów źródłowych, materiałów tekstowych i wizualnych, a także audialnych. Na ich podstawie wspólnie ze studentami będziemy diagnozować najważniejsze dla postawionego tematu kwestie i problemy. Cześć wykładowa stanowić będzie podsumowanie, rozszerzenie i uzupełnienie treści z części pierwszej. Taka forma zajęciowa, jak sądzę, zmobilizuje studentów do większego zaangażowania, a tym samym do skuteczniejszego zrozumienia i zapamiętania konkretnych treści. Będzie ona wymagała też przygotowania się w domu do zajęć.

Literatura:

Benedyktowicz Z., Robotycki Cz., Stomma L., Tomicki R., Wasilewski J. , Antropologia kultury w Polsce – dziedzictwo, pojęcia, inspiracje. Materiały do słownika, „Polska Sztuka Ludowa” 1980, 34 (1), s. 47-60.

Buchowski M., Etnografia/etnologia polska w okresie „realnego socjalizmu”, „LUD” 2011 t.95, s. 13-44.

Buchowski M., Fratrie, klany i lineaże nowo-plemienia etnologów i antropologów w Polsce, w: Buchowski M., Etnologia polska: historie i powinowactwa, Poznań 2012, s. 37-61.

Kuligowski W., Antropologia kultury: Polska, w: Kuligowski W., Defamiliaryzatorzy. Źródła i zróżnicowanie antropologii współczesności, Poznań 2016, s. 202-230.

Posern-Zieliński A., Kształtowanie się etnografii polskiej jako samodzielnej dyscypliny naukowe (do 1939 r.), w: Terlecka M. (red.), Historia etnografii polskiej, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1973, s. 29-114.

Sokolewicz Z., Szkoły i kierunki w etnografii polskiej (do 1939 r.), w: Terlecka M. (red.), Historia etnografii polskiej, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1973, s. 115-168.

Metody i kryteria oceniania:

czynne uczestnictwo w zajęciach, obecność na zajęciach, egzamin w postaci testu zawierającego pytania otwarte i zamknięte.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2020/21" (w trakcie)

Okres: 2021-02-22 - 2021-06-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Maria Małanicz-Przybylska
Prowadzący grup: Maria Małanicz-Przybylska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.