Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wstęp do pisania prac uniwersyteckich

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3104-L3WPPU
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Wstęp do pisania prac uniwersyteckich
Jednostka: Wydział Historii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Teoretyczne i praktyczne wprowadzenie do pisarstwa naukowego.

Pełny opis:

Celem zajęć jest zapoznanie studenta ze specyfiką komunikacji naukowej, w tym w szczególności gatunkami naukowych prac historycznych, a także różnicami między dyskursem naukowym a językiem popularyzacji wiedzy historycznej. Służą one także kształtowaniu i rozwijaniu praktycznych umiejętności w zakresie konstruowania różnego typu wypowiedzi naukowych i popularnonaukowych, ustnych i pisemnych, opatrzonych odpowiednim aparatem krytycznym, a także korekty i autokorekty tekstów, jak również przekazaniu zasad ochrony i dozwolonego wykorzystywania cudzego dorobku intelektualnego w przygotowywaniu własnych wypowiedzi. Kształtują wrażliwość językową oraz znajomość terminologii specjalistycznej.

Przedmiot kierunkowy, studia stacjonarne, I rok.

4 ECTS (bilans pracy studenta: 30 godz. kontaktowych, 45 godz. przygotowanie do zajęć, 45 godz. przygotowanie eseju i konsultacje).

Literatura:

Zob. sylabusy do poszczególnych grup zajęciowych.

Efekty uczenia się:

Po zaliczeniu zajęć student zna cechy i specyfikę różnych form komunikacji naukowej i potrafi je dobrać odpowiednio do celu, adresata i treści komunikatu, który chce przekazać; potrafi rozpoznać różne typy narracji historycznej i krytycznie je ocenić pod względem formalnym i językowym, zna specjalistyczną terminologią nauk historycznych i umie dobierać ją w sposób odpowiedni do charakteru wypowiedzi, umie konstruować różnego typu krótkie formy wypowiedzi naukowych i popularnonaukowych ustnych i pisemnych i prezentować je, także przy wykorzystaniu cyfrowych narzędzi komunikacji, a także oceniać wypowiedzi innych, z poszanowaniem zasad obowiązujących w dyskusji naukowej, rozumie i stosuje we własnej pracy zasady ochrony własności intelektualnej i dozwolonego użytku; wie, w jaki sposób można wykorzystywać umiejętności w zakresie komunikacji naukowej w różnych sytuacjach zawodowych i aktywności społecznej.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena ciągła aktywności, esej.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)