Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia wojskowości XX wieku (blok Historia Wojskowości)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3104-M3K1HWXX
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Historia wojskowości XX wieku (blok Historia Wojskowości)
Jednostka: Instytut Historyczny
Grupy: Przedmioty Historii II stopnia, Doskonalenie kompetencji badacza epok i dziedzin historycznych
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Skrócony opis:

Celem zajęć jest zapoznanie się z dwudziestowieczną historią wojskowości na przykładzie szeregu konfliktów, zaczynając od I wojny światowej a kończąc na wojnie w Iraku w 2003 roku.

Pełny opis:

Zajęcia te dotyczą historii wojskowości europejskiej w XX wieku. Przy czym główny nacisk został położony na rolę technologii i techniki w rozwoju wojskowości dwudziestowiecznej. Zasadniczo ewolucja wojskowości została przedstawiona na przykładzie kolejnych konfliktów zaczynając od I wojny światowej a kończąc na wojnie w Iraku w 2003 roku.

Celem tych zajęć nie jest jedynie przedstawienie wpływu technologii, ale także jej ograniczeń. Prowadzący chcą także przedstawić rozwój myśli wojskowej, znaczenie logistyki i poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zwłaszcza tych pojawiających się w XX wieku (broń pancerna, lotnictwo).

Innym celem będzie przedstawienie, że wojna nie istnieje, jako zjawisko, niezależnie od uwarunkowań społecznych, politycznych, ekonomicznych, czy wreszcie technologicznych.

Omówiona zostanie I wojna światowa, jako pierwszy totalny i w pełni nowoczesny konflikt. Następnie przyczyny relatywnej stagnacji w latach 20-tych XX wieku, a wreszcie II wojna światowa.

Wojna wietnamska pozwoli spojrzeć na znaczenie mediów dla wyniku konfliktu, a wojny izraelsko-aranskie na charakter konfliktów regionalnych. Wreszci dwa konflikty w Iraku pozwolą spojrzeć na możliwości i ograniczenia nowoczesnej technologii.

Ten zestaw zostanie uzupełniony przez zajęcia poświęcone tendencjom rozwojowym lotnictwa po 1945 i logistyce współczesnych armii.

Literatura:

Literatura podana w sylabusie zajęć, część B

Efekty uczenia się:

Studenci po tych zajęciach mają mieć orientację w terminologii dotyczącej wojskowości XX wieku oraz znać metody badawcze stosowane w badaniach na ten temat. Mają rozumieć powiązania między przemianami technologicznymi, społecznymi, politycznymi i ekonomicznymi a rozwojem wojska i wojną, jako zjawiskiem. Powinni rozumieć jakie czynniki wpływają na efektywność współczesnych armii i co zadecydowało o takim kierunku ewolucji wojsk, wojskowości i wojen, jaki nastąpił w XX wieku. Studenci umieją też prowadzić krytykę i analizę źródeł z zakresu historii wojskowości XX wieku, a także potrafić śledzić postępy badań dotyczących tej dziedziny.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena ciągła aktywności. Na ocenę końcową złożą się obecność i aktywność na zajęciach (udział w dyskusji). Dopuszczalna jest jedna nieobecność w semestrze. Następne należy zaliczyć w formie eseju (objętość do 10 tys. znaków) na uzgodniony z prowadzącym temat. Więcej niż trzy nieobecności oznaczają wykreślenie z grupy. Zajęciowej.

Podstawą oceny będzie przygotowanie i aktywny udział w zajęciach. Ewentualne poprawy wystawionych ocen będą możliwe jedynie w przypadku osób biorących aktywny udział w zajęciach

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)