Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia Filozofii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3105-HFIZOWZ
Kod Erasmus / ISCED: 03.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Historia Filozofii
Jednostka: Instytut Historii Sztuki
Grupy: Obowiązkowe
Punkty ECTS i inne: 3.00 LUB 5.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Historia filozofii jest dyscypliną szczególną, niejako zawieszoną pomiędzy dociekaniem historycznym nakierowanym na to, co przeszłe, a refleksją filozoficzną nakierowana na to, co uniwersalne i ponadczasowe. Jednocześnie, co najmniej od klasycznej starożytności być może aż po czasy obecne historia filozofii zespolona jest lub przynajmniej powiązana z kulturą szeroko rozumianego Zachodu we wszystkich jej przejawach od nauki przez politykę aż po estetykę. Kurs będzie obejmował klasyczne teorie filozoficzne mocno je postanawiając zarówno w społecznym kontekście jak i wskazując związki filozofii z innymi dziedzinami współczesnej humanistyki.

Pełny opis:

Historia filozofii jest dyscypliną szczególną niejako zawieszona pomiędzy dociekaniem historycznym nakierowanym na to, co przeszłe a refleksją filozoficzną nakierowana na to, co uniwersalne i ponadczasowe. Jednocześnie, co najmniej od klasycznej starożytności być może aż po czasy obecne historia filozofii zespolona jest lub co najmniej powiązana z kulturą (szeroko rozumianego) Zachodu we wszystkich jej przejawach od nauki przez politykę aż po estetykę. Nasz kurs siłą rzeczy będzie naznaczony swoistą selekcją zagadnień i nurtów. Skupimy się na politycznym i estetycznym wymiarze filozoficznej praktyki teoretycznej w jej wymiarze historycznym i czynić będziemy to w takim sposób aby wydobyć aktualność dawnych problemów i ujęć. Jeśli zaś określonym problemom brakuje aktualnego wymiaru spróbujemy odpowiedzieć jak to się dzieje, co właściwie oddziela nas od minionego świata tak bardzo, że jego stawki wydają się nam egzotyczne. Sporo miejsca poświęcimy filozofii współczesnej , dokonując tu wszakże selekcji jeszcze dalej idącej niż w przypadku klasyki filozoficznej. Szczególne miejsce poświęcimy związkom filozofii i sztuki, które w XX wieku po raz pierwszy od czasów starożytnych zajęły centralne miejsce w refleksji filozoficznej i okołofilozoficznej.

Literatura:

Literatura

1. Michel Foucault, Nadzorować i karać

2. Roland Barthes, Mitologie

3. Jean Baudrillard, Społeczeństwo konsumpcyjne

4. Pierre Bourdieu, Dystynkcja cz.1 i 2

5. Edward W.Said ,Orientalizm (Wstęp, Przedmowa, cz.1, cz.2

6. Georges Bataille Część przeklęta

7. Judith Butler, Uwikłani w płeć

8. Pierre Hadot, Filozofia jako ćwiczenie duchowe

9. Sigmund Freud, Kultura jako źródło cierpień

10. Peter Singer, Wyzwolenie Zwierząt

Efekty uczenia się:

Student/studentka

- zna i rozumie historyczny charakter kształtowania się pojęć filozoficznych a także głównych idei wyznaczających kształt kultury

- rozumie rolę filozofii i aktywności teoretycznej w tworzeniu wyobrażeń społecznych, identyfikacji grupowych, form politycznych

- Rozumie związki sztuki z filozofią

- potrafi rozpoznawać, rozumieć, rekonstruować i konstruować argumenty filozoficzne

- wykazuje motywację do refleksyjnego zaangażowania w życie społeczne

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2023-10-01 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 60 godzin, 50 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Michał Kozłowski
Prowadzący grup: Michał Kozłowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)