Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium licencjackie dr A. Wiszniewska

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3105-LSEMLICAW
Kod Erasmus / ISCED: 03.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Seminarium licencjackie dr A. Wiszniewska
Jednostka: Instytut Historii Sztuki
Grupy: Seminaria
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

seminaria licencjackie

Skrócony opis:

Tematyka seminarium obejmuje sztukę nowoczesną polską i obcą końca XIX i XX wieku. Szczególnie zaś zagadnienia związane z narodzinami i rozwojem nowoczesnego wzornictwa przemysłowego w Europie i w Polsce. W czasie seminarium podejmowane będą zagadnienia z zakresu historii i krytyki dizajnu, warsztatu projektanta oraz różnych zagadnień projektowych takich jak np. projektowanie uniwersalne, projektowanie dla dzieci, barwa, czy ergonomia w projektowaniu.

Pełny opis:

W czasie seminarium studenci podejmą próbę stworzenia jak najbardziej trafnej definicji dizajnu, wspólnie stworzą „mapę dizajnu”, czyli przestrzeni, w której obecne jest wzornictwo (projektowanie produktu, usług, informacji itp).

W ramach seminarium odbędzie się również spotkanie z projektantami form przemysłowych i grafikami (m.in. Jakubem Kozikiem, Kamilem Laszukiem ), którzy przedstawią ogóle zasady tworzenia infografiki, prezentacji multimedialnych i na konkretnych przykładach omówią najczęstsze błędy popełniane przy ich tworzeniu.

Omawiane będzie również zagadnienie kształcenia w zakresie wzornictwa przemysłowego – pierwsze szkoły projektowania w Europie i w Polsce oraz różne modele kształcenia projektantów: na Akademii albo na Politechnice.

Literatura:

Literatura będzie podawana na bieżąco, w trakcie trwania zajęć. Dodatkowo, studenci będą zapoznawali się z wybranymi artykułami z takich czasopism jak:

Projekt, Format, Biuletyn IWP, Domus.

Efekty uczenia się:

W czasie zajęć studenci poszerzą swoją wiedzę na temat wzornictwa przemysłowego, rzemiosła artystycznego i zagadnień pokrewnych – zarówno w obszarze historii, jak i krytyki. Zapoznają się z zagadnieniami z zakresu projektowania, jak np. „universal design”, „usability” i będą potrafili we właściwy sposób tą wiedzę wykorzystać w analizie i opisie zjawisk i realizacji z zakresu szeroko pojętego dizajnu.

Metody i kryteria oceniania:

Referat prezentowany w trakcie zajęć, złożony w formie pisemnej lub prezentacji multimedialnej.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)