Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wybrane koncepcje metodologiczne w naukach humanistycznych I

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3305-PJSL-1U
Kod Erasmus / ISCED: 09.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0232) Literatura i językoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Wybrane koncepcje metodologiczne w naukach humanistycznych I
Jednostka: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Grupy: Plan specjalności brazylijskiej 1 rok 2 stopnia
Plan specjalności portugalskiej 1 rok 2 stopnia
Zajęcia specjalizacyjne dla specjalności portugalskiej studiów 2 stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: portugalski
Rodzaj przedmiotu:

proseminaria

Tryb prowadzenia:

lektura monograficzna
w sali

Skrócony opis:

Celem proseminarium jest dostarczenie studentowi o szkoleniu wprowadzającym do przeprowadzenia pracę magisterską w języku portugalskim. Omówione zostaną tematy związane z obszarem badawczym seminarium magisterskiego.

Pełny opis:

Podczas zajęć zostaną omówione główne cechy badań humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin naukowych seminarium magisterskiego.

Celem jest zaangażowanie studentów w najnowsze dyskusje teoretyczne i metodologiczne praktyki naukowej w ukierunkowanej interdyscyplinarnej propozycji. W ten sposób uczniowie wybierają tematy i przygotowują lektury do dyskusji w klasie, ustalając priorytety tematów, które dotyczą relacji między językiem a polityką a językiem, kulturą i społeczeństwem w krajach portugalskojęzycznych.

Poruszone zostaną również inne kwestie, takie jak proces pisania, myślenie naukowe, proces budowania projektu badawczego (rodzaje badań, metody, etyka badań, zasady formatowania, prawa autorskie) oraz rozpowszechnianie naukowe.

Literatura:

Bauer, Martin W., and George Gaskell. Pesquisa qualitativa com texto, imagem e som: um manual prático. Editora Vozes Limitada, 2017.

Paiva, Vera Lúcia Menezes de Oliveira. Manual de Pesquisa em Estudos Linguísticos. São Paulo: Parábola, 2019.

Sampieri, Roberto Hernández; Carlos Fernández Collado; María Del Pilar Baptista Lucio. Metodologia de pesquisa. São Paulo: McGraw, 2013.

Marconi, Marina de Andrade, and Eva Maria Lakatos. "Fundamentos de metodologia cientifica. 7. reimpr." São Paulo: Atlas, 2009.

Yin, Robert K. Pesquisa qualitativa do início ao fim. Penso Editora, 2016.

Bibliografia uzupełniająca:

Pozostałe pozycje bibliograficzne zostaną przedstawione w trakcie semestru.

Efekty uczenia się:

Wiedza

- Specyfikę przedmiotową i metodologiczną właściwą dla studiowanego kierunku, którą jest w stanie rozwijać twórczo i stosować w działalności profesjonalnej, terminologię z zakresu studiowanego kierunku na poziomie rozszerzonym (S4K_W01).

- Powiązania kierunku iberystyka z innymi dziedzinami nauk humanistycznych i społecznych (S4K_W02).

- Podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej (S4K_W03).

- Zjawiska naukowe i kulturalne w Polsce i Brazylii, a zwłaszcza ma pogłębioną wiedzę o powiązaniach nowych badań i trendów z zakresu studiowanego kierunku z innymi dyskursami humanistycznymi (S4K_W04).

- Terminologię, teorię i metodologię z zakresu dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiów iberystycznych (S4K_W05).

- Współczesne dokonania ośrodków i szkół badawczych, obejmujące wybrane obszary dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiów iberystycznych (S4K_W06).

Umiejętności

- Wykorzystać nabyte umiejętności badawcze, obejmujące krytyczną analizę wytworów kultury i zjawisk społecznych w Brazylii, syntezę różnych idei i poglądów, dobór metod i konstruowanie narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników, pozwalające na oryginalne rozwiązywanie złożonych problemów w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiów iberystycznych (S4K_U01).

- Samodzielnie zdobywać wiedzę w zakresie studiowanego kierunku i poszerzać umiejętności badawcze oraz podejmować autonomiczne działania zmierzające do rozwijania zdolności i kierowania własną karierą zawodową (S4K_U02).

- Wykorzystać nabyte umiejętności językowe w zakresie rozumienia i tworzenia tekstów ustnych i pisemnych z wykorzystaniem terminologii fachowej (S4K_U03).

- Posługiwać się drugim językiem obcym na poziomie minimum B2+ według Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (S4K_U04).

- Posługiwać się językiem portugalskim na poziomie C2 według Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (S4K_U05).

- Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów, technik komunikacyjnych ze specjalistami języku polskim i portugalskim w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiów iberystycznych (S4K_U06).

Kompetencje społeczne

- Współdziałania w grupie, przyjmując w niej różne role (S4K_K01).

- Rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem przyszłego zawodu (S4K_K02).

Metody i kryteria oceniania:

Proseminarium jest organizowane w klasach teoretyczno-praktycznych z sesjami moderowanymi przez wykładowca, skupionymi na prezentacji i dyskusji na temat odczytów przygotowanych przez uczniów.

Rozważone zostaną następujące metody oceny:

- frekwencja - 20%

- zadania pisemne (nie mniej niż 3) - 60%

- indywidualna prezentacja - 20%

Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)