Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Adorno albo otwarta rana nowoczesności

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-AL-AORN-QSP
Kod Erasmus / ISCED: 14.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0310) Nauki społeczne i psychologiczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Adorno albo otwarta rana nowoczesności
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty oferowane przez Kolegium Artes Liberales
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Bez szczegółowych wymagań wstępnych. W trakcie kursu wymagane jest sukcesywne zapoznawanie się ze wskazaną lekturą.

Oczekuje się zasadniczo nabycia dwóch rodzajów wiedzy: (1) orientacji w historii filozofii oraz filozofii XX wieku; (2) orientacji w współczesnych sposobach interpretowania głównych pojęć filozoficznych. Umiejętnością, która będzie na zajęciach szczególnie stymulowana to umiejętność aktywnego, intensywnego „czytania” tekstu filozoficznego.

Skrócony opis:

Seminarium poświęcone będzie analizie myśli znanego filozofa i muzykologa z Frankfurtu – Theodora W. Adorno. Pojęcie „rany po nowoczesności” lub „zranionej nowoczesności” stanie się kluczem dla analizy jego twórczości. Zadaniem seminarium będzie nie tyle odpowiedź na pytanie, czym jest nowoczesność, ile raczej, jak możliwa jest „nowoczesność po zranieniu”. Wedle antycznej formuły, oszczep, który zadał ranę, również ją uleczy. Co jednak jest oszczepem, który zadaje ranę nowoczesności? I w jakim sensie możemy oczekiwać od narzędzia zranienia ratunku? Czy oszczepem jest tutaj „technika”, „racjonalność panowania”, czy też może oszczepem jest sama „nowoczesność”, która demitologizując świat, zadaje światu nieodwracalną ranę? Czy tam gdzie rośnie, wyzwolone przez nowoczesność, „niebezpieczeństwo” rośnie także „ratunek”? Jak uniknąć powrotu do idei pharmakonu J. Derridy i myślenia w oparciu o ambiwalencje, wzbudzając motywy myślenia „wokół rany”?

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)