Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Filozofia i miłość. Czas przemiany

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-KON402-AL-OG Kod Erasmus / ISCED: 08.1 / (0223) Filozofia i etyka
Nazwa przedmiotu: Filozofia i miłość. Czas przemiany
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie wystawiane przez Kolegium Artes Liberales
Punkty ECTS i inne: 3.00
zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Nie ma wymagań formalnych. Zapraszam wszystkich – zarówno tych, którzy wcześniej nie mieli z filozofią nic wspólnego jak i tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę lub poszerzyć horyzont intelektualny.

Skrócony opis:

Analiza wybitnych tekstów filozoficznych poświęconych przemianom człowieka i świata oraz ich wzajemnym relacjom. Będziemy szukali odpowiedzi na pytanie: co musi zmienić się w człowieku, by zmieniał on świat? Co nas zmienia? Czy miłość może być zasadą demokracji?

W cyklu Filozofia i miłość śledzimy miłość zapisaną w słowie „filozofia”, szukamy emocji ukrytych w tekstach myślicieli oraz emocji, o jakich traktują. Tym razem dotrzemy do najsłynniejszych źródeł przemian, przyglądając się zarówno dziełom jak ich autorom.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/21" (w trakcie)

Okres: 2020-10-01 - 2021-01-31
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Konwersatorium, 30 godzin, 3 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Ariadna Lewańska
Prowadzący grup: Ariadna Lewańska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Przedmiot jest podstawowy (filozofia, historia idei) lecz podejście seminaryjne: dobór tekstów wynika z dramaturgii głównego zagadnienia. Jest to filozoficzna historia kluczowych przeobrażeń człowieka w kulturze europejskiej.

Może być realizowany na każdym stopniu – dla początkujących będzie to wstęp do filozofii, dla bardziej zaawansowanych – interpretacja filozofii pod określonym kątem.

Pełny opis:

Co jest silniejsze: miłość czy strach? Co zabija – wirus czy lęk? Tegoroczna edycja cyklu „Filozofia i miłość” poświęcona zostanie relacji między przemianami człowieka a zmianami otaczającego świata. Poszukamy filozoficznej odpowiedzi na pytanie, czemu choć pragniemy rewolucji, lękamy się zmiany. Rok pandemii – nagłe zagrożenie życia wszystkich ludzi – ujawnił wiele pytań i niepokojów współczesnego człowieka. Śladem lat ubiegłych proponuję poddać analizie teksty najwyższej próby z różnych epok. Konwersatorium „Czas przemiany” poświęcone będzie odczytaniu, jak myśl człowieka staje się źródłem przeobrażeń świata, a jak opis przekształceń świata wpływa na człowieka. Ciekawić nas będzie związek między zwrotem człowieka i formowaniem rzeczywistości. Nie ominie nas więc tkliwy związek między emocją i prawdą, między uczuciem a myślą, który pozostaje trwałym elementem cyklu.

Znów podążymy drogą dostępną i dla początkujących – od Platona do Harariego – jednak nowym szlakiem, na którym można wykorzystać też zdobyte wcześniej umiejętności filozoficznej wspinaczki. Nie będziemy stronić od literackich uzupełnień – od Metamorfoz Owidiusza po Metamorfozę Kafki, jednak głównym narzędziem będzie formuła rozmowy wnikliwej o tekście filozoficznym. Jest to bowiem – przy okazji – kurs lektury filozoficznej ze zrozumieniem. Wierzę, że refleksja nad zagadnieniem przemiany pozwoli wspólnie poszerzyć horyzont, odsłonić, na ile sprawy faktów, religia, polityka, otaczająca rzeczywistość wiążą się z prawdą, dobrem, pięknem (platońską triadą) oraz jaki kształt tym trzem wartościom nadajemy współcześnie. Czerpiąc z myśli dawnej, poruszając się w przestrzeni otwartej przez filozofów, dotrzemy do refleksji nad dniem dzisiejszym i możliwymi zmianami, które należą do nas, uczestników kolejnych metamorfoz cywilizacji.

Uwagi:

Wykładowym językiem jest polski, ale możliwa jest konsultacja indywidualna z prowadzącym w językach angielskim, francuskim i włoskim

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.