Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Dystopijne technologie w Black Mirror. Koniec prywatności i przyszłość nadzoru

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-KON419-AL-OG Kod Erasmus / ISCED: 08.0 / (0220) Nauki humanistyczne
Nazwa przedmiotu: Dystopijne technologie w Black Mirror. Koniec prywatności i przyszłość nadzoru
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie wystawiane przez Kolegium Artes Liberales
Punkty ECTS i inne: 4.00
zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Od uczestników oczekuje się umiejętności pracy z tekstem literackim w języku polskim i z tekstem naukowym w języku angielskim.

Skrócony opis:

Black Mirror, tytuł popularnego brytyjskiego serialu, stał się synonimem niepokojących zmian zachodzących we współczesnej polityce i kulturze. W epoce postępującej cyfryzacji kolejnych sfer życia społecznego i obszarów kultury coraz większą rolę odgrywają algorytmy oraz instytucje i podmioty, które je kontrolują. Podczas zajęć będziemy analizować postępującą automatyzację i algorytmizację kontroli politycznej i społecznej oraz jej odbicie w kulturze.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/21" (w trakcie)

Okres: 2020-10-01 - 2021-01-31
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Konwersatorium, 30 godzin, 5 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Ada Pawlak, Sebastian Szymański
Prowadzący grup: Ada Pawlak, Sebastian Szymański
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Pełny opis:

Dzięki analizie ogromnej ilości danych, tworzących ślad cyfrowy, który pozostawiamy w Internecie, możliwa stała się niedostrzegalna dla zwykłych użytkowników sfery cyfrowej kontroli ich preferencji i zachowań. Nadzór w społeczeństwie cyfrowym obejmuje dwa wymiary: wertykalny i horyzontalny. W wymiarze wertykalnym mamy do czynienia z nasilającą się inwigilacją i kontrolą obywateli przez instytucje państwa wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki cyfrowej. Jednak nadzór państwa ustępuje pod niemal każdym względem kontroli, jaką rozwinęły nad konsumentami wielkie ponadnarodowe korporacje operujące najważniejszymi mechanizmami sfery cyfrowej. Państwa i korporacje w coraz większym stopniu wykorzystują również nadzór horyzontalny, w którym jednostki współuczestniczą w panoptycznym systemie kontroli wszystkich przez wszystkich, czego najbardziej osławionym przejawem jest chiński system kredytu społecznego. Sfera cyfrowa, która coraz głębiej modyfikuje zachowania społeczne, staje się przestrzenią panowania „cyfrowych dyktatorów”. Algorytmy klasyfikują nas pod kątem posiadanej wiedzy, zainteresowań, nawyków i kontaktów społecznych. W ten sposób stały się „kupcami uwagi”, a instytucje i podmioty, które je tworzą i wykorzystują, dążą do kontrolowania uwagi użytkowników sprzedawanej jako produkt o dużej wartości rynkowej. W kulturze erozji zaufania do człowieka przypisujemy algorytmom coraz większy autorytet, co prowadzi do narodzin nowej formy władzy - dataismu (ang. data). Choć te mechanizmy rozumie zdecydowana mniejszość ludzi, coraz więcej decyzji oddaje się sztucznej inteligencji, której dysponenci stanowią nową elitę władzy. Zajęcia poświęcone będą analizie zachodzących na naszych oczach zmian w społecznych i politycznych systemach kontroli wywoływanych algorytmizacją i danetyzacją coraz rozleglejszych obszarów życia społecznego i politycznego oraz ich odzwierciedlenia w kulturze.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.