Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Geologia II

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 4030-GEO2
Kod Erasmus / ISCED: 07.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Geologia II
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy: Przedmioty obowiązkowe na 2 sem. I r. studiów I st. na kierunku MSOŚ
Przedmioty obowiązkowe na kierunku MSOŚ oferowane przez Wydział Geologii
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Podstawowa wiedza z zakresu chemii, geografii fizycznej, fizyki i biologii na szczeblu maturalnym.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Studenci uczą się makroskopowych metod rozpoznawania minerałów i skał. Poznają cechy fizyczne minerałów służące do identyfikacji podstawowych minerałów skałotwórczych, jak twardość, łupliwość, barwa i barwa rysy, oraz cechy specjalne (smak, palność, sprężystość, właściwości magnetyczne). Poznają cechy charakterystyczne minerałów skałotwórczych skał magmowych, osadowych i metamorficznych. Uczą się rozpoznawania skał o genezie magmowej, osadowej i metamorficznej. Uczą się rozpoznawania poszczególnych typów skał magmowych, osadowych i metamorficznych.

Pełny opis:

Celem zajęć jest nauczenie studentów rozpoznawania minerałów skałotwórczych oraz identyfikacji na podstawie składu mineralnego skał magmowych, osadowych i metamorficznych.

Do przeprowadzenia przedmiotu służy skrypt „Materiały do ćwiczeń z geologii dla MSOŚ” opracowany przez pracowników Katedry Geologii Basenów Sedymentacyjnych na Wydziale Geologii UW.

Na cykl 30 godzin spotkań składają się następujące zagadnienia dydaktyczne:

1. Omówienie cech fizycznych i chemicznych minerałów: twardość, łupliwość, barwa i barwa rysy, połysk, postać i pokrój minerału, reakcja z kwasem solnym lub alizaryną, oraz cechy specjalne (smak, palność, sprężystość, właściwości magnetyczne i inne).

2. Zastosowanie cech fizycznych i chemicznych minerałów do rozpoznania i prawidłowego nazwania minerałów skałotwórczych skał magmowych, osadowych i metamorficznych.

3. Omówienie cech tekstualnych skał i związek cech tekstualnych z genezą skał.

4. Nabycie umiejętności rozróżnienia trzech podstawowych typów genetycznych skał: magmowych, osadowych i metamorficznych na podstawie ich cech tekstualnych oraz na podstawie składu mineralnego.

5. Opis teksturalny, skład mineralny, klasyfikacja i nazewnictwo skał magmowych, w tym głębinowych, wulkanicznych i żyłowych.

6. Opis teksturalny, skład mineralny, klasyfikacja i nazewnictwo skał osadowych.

7. Opis teksturalny, skład mineralny, klasyfikacja i nazewnictwo skał metamorficznych.

Literatura:

„Materiały do ćwiczeń z geologii dla MSOŚ” – skrypt przygotowany przez pracowników Katedry Geologii Basenów Sedymentacyjnych Wydziału Geologii UW.

Efekty uczenia się:

Student umie przeprowadzić podstawowe doświadczenia makroskopowe służące rozpoznaniu cech fizycznych lub chemicznych minerałów, jak twardość minerału, barwa i barwa rysy, pokrój minerału, postać, połysk minerału, reakcja z kwasem solnym lub alizaryną, oraz rozpoznać cechy specjalne (smak, palność, sprężystość, właściwości magnetyczne, iryzacja, pleochroizm).

Student umie rozpoznać i nazwać na podstawie makroskopowych doświadczeń minerały skałotwórcze z grupy krzemianów, tlenków i wodorotlenków Fe i Al., węglanów Ca, Mg i Fe, chlorków, siarczanów i siarczków Fe, Pb, Zn.

Student zna terminologię służącą do opisania cech teksturalnych skał. Prawidłowo identyfikuje na podstawie cech tekstualnych genezę skał magmowych (w tym genezę głębinową, wulkaniczną i żyłową), osadowych i metamorficznych. Umie sklasyfikować skały do odpowiedniej grupy skał magmowch, osadowych lub metamorficznych. Umie rozpoznać i nazwać skały należące do wymienionych grup skał i ponadto nazwać skałę stosując klasyfikację opartą o skład chemiczny. Umie rozpoznać i prawidłowo nazwać skały magmowe felsytowe, obojętne i maficzne o genezie głębinowej wulkanicznej i żyłowej. Umie rozpoznać i prawidłowo nazwać skały osadowe o genezie detrytycznej, a ponadto węglany, ewaporaty, skały powstające w wyniku procesów diagenezy oraz kaustobiolity. Zna terminologię służącą opisaniu tekstur oraz umie rozpoznać skład mineralny skał metamorficznych. Prawidłowo rozpoznaje różne typy skał metamorficznych, w tym łupki, gnejsy, zieleńce, fyllity i granulity.

Metody i kryteria oceniania:

Ćwiczenia prowadzone są w oparciu o system wejściówkowy, polegający na samodzielnym przygotowaniu się do ćwiczeń na podstawie skryptu w domu i sprawdzeniu tej wiedzy na początku ćwiczeń przez prowadzącego w postaci 2-3 pytań testowych zwanych wejściówką. Wejściówki są oceniane na punkty. Celem punktów na wejściówkach jest uzbieranie minimum 51% punktów, aby zostać dopuszczonym do kolokwium.

Na ćwiczeniach dopuszczalne są DWIE nieobecności w semestrze, ale TYLKO JEDNA może być nieusprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim.

Opuszczone ćwiczenia – ze zwolnieniem lekarskim lub bez – muszą być odrobione indywidualnie w następnym tygodniu. Termin odrobienia jest poza godzinami ćwiczeń, w godzinach ustalonych z prowadzącym.

Zaliczenie ćwiczeń jest na końcową ocenę. Końcowa ocena wystawiana jest na podstawie dwóch kolokwiów cząstkowych:

- KOLOKWIUM 1 : przeprowadzone w końcu marca, obejmuje program ćwiczeń 1-5,

- KOLOKWIUM 2 : przeprowadzone w maju; wersja „Mała” obejmuje program ćwiczeń 6-9, wersja „Duża” obejmuje program ćwiczeń 1-9.

KOLOKWIA 1 i 2 Składają się z dwóch części: z PISEMNEGO TESTU z teoretycznej części ćwiczeń na podstawie skryptu do ćwiczeń oraz z OPISU I ROZPOZNAWANIA minerałów i skał (tzw. część praktyczna).

Warunkiem koniecznym dopuszczania do KOLOKWIUM 1 i KOLOKWIUM 2 jest obecność na ćwiczeniach (wliczamy w to również odrobione ćwiczenia) i uzyskanie min. 51% punktów z wejściówek. NIESPEŁNIENIE jednego lub obu tych kryteriów spowoduje NIEDOPUSZCZENIE do kolokwium i niezaliczenie ćwiczeń bez możliwości poprawy.

Przypadki niezaliczenia semestru z wpisaniem oceny ndst do USOS mogą wyniknąć z następujących sytuacji:

- niedopuszczenie do kolokwium w wyniku niespełnienia kryteriów,

- uzyskanie oceny niedostatecznej z KOLOKWIUM 2.

Poprawa oceny niedostatecznej z ćwiczeń przysługuje TYLKO RAZ, w terminie poprawkowym, który odbędzie się w czerwcu, nie później niż przed dniem egzaminu z geologii. Student poprawia wtedy KOLOKWIUM w tej wersji, której nie zaliczył, tj. „Małej” lub „Dużej”. Od oceny uzyskanej w czerwcowym terminie NIE PRZYSŁUGUJE prawo dodatkowej poprawy we wrześniu.

Osoby, które nie zaliczyły ćwiczeń z planisekcji w sesji poprawkowej semestru zimowego, mogą warunkowo uczestniczyć na ćwiczeniach w semestrze letnim. Przysługuje im prawo jednokrotnej poprawy planisekcji w czerwcu 2015. Warunkiem dopuszczenia do tej poprawy będzie jednak uprzednie pozytywne zaliczenie kolokwiów z części skałkowej.

Przypadki losowe, których nie regulują powyższe ustalenia, będą rozstrzygane indywidualnie przez koordynatora ćwiczeń oraz Kierownika MSOŚ na podstawie pisemnego podania studenta złożonego do Sekretariatu MSOŚ.

Praktyki zawodowe:

Nie są wymagane.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Ewa Głowniak
Prowadzący grup: Ewa Głowniak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)