Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Brydż Sportowy - Grupa Początkująca

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 8004-BRYP-OG Kod Erasmus / ISCED: 16.101 / (1014) Nauki o sporcie i kulturze fizycznej
Nazwa przedmiotu: Brydż Sportowy - Grupa Początkująca
Jednostka: Akademicki Związek Sportowy Klub Uczelniany UW
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie AZS
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie ścisłe
Strona przedmiotu: http://brydz.redrose.pq.pl
Punkty ECTS i inne: 2.00
zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Przedmiot reaizowany na podstawie porozumienia zawartego z Uniwersytetem Warszawskim przedmiot pt. „Brydż Sportowy - Grupa Początkująca” będzie uznawany jako przedmiot równoważny przedmiotom ogólnouniwersyteckim

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Zajęcia płatne 320zł za semestr.

Płatne przelewem na konto:

AZS UW

Krakowskie Przedmieście 24

Bank PEKAO SA

68 1240 6218 1111 0010 4148 2778

Pełny opis:

Zajęcia płatne 320 zł

Brydż to gra logiczna przy użyciu talii kart, tak jak szachy to gra logiczna na szachownicy, a go na planszy. Skąd wiemy, że brydż jest grą logiczną? Otóż naszym podstawowym organem używanym przy grze jest mózg. Musimy dobrać odpowiednią strategię, przeanalizować sytuację, zaplanować właściwą, często jedyną prawidłową, kolejność zagrań i jak najlepiej radzić sobie z problemami wynikającymi z układu kart oraz pułapkami zastawionymi przez przeciwnika.

Powyższe elementy istnieją również w szachach czy go, ale są dwie zasadnicze różnice, które powodują, że brydż jest najwszechstronniejszym sportem umysłowym.

Pierwszą jest fakt, że gramy przy użyciu kart, co powoduje, że jesteśmy uzależnieni od rozkładu, jaki sobie „wytasujemy”. Każdą grę zaczynamy z nowego układu, dodatkowo na początku nie widzimy kart innych graczy, więc nie mamy pełnej informacji o sytuacji. Wymaga to od nas również wyobraźni i ekspresowego reagowania na szybko płynące informacje. Na początku zawsze obieramy plan tylko na podstawie informacji uzyskanych z naszych kart, a każde zagranie partnera czy przeciwnika powoduje, że musimy odpowiednio naszą strategię modyfikować. Ktoś może pomyśleć, że skoro jesteśmy uzależnieni od tasowania, to nasz wynik jest tylko w niewielkim stopniu uzależniony od naszych umiejętności, tymczasem jest zupełnie inaczej. Jedno rozdanie w brydżu sportowym przeciwko mistrzom często może wygrać para amatorów, ale już w 3-godzinnych zawodach mistrzowie zwykle wygrywają bardzo wysoko.

Drugim wyróżnikiem brydża wśród sportów umysłowych i jednocześnie największą zaletą jest fakt, że gramy w czwórkę – jedna para przeciwko drugiej. Nasz wynik uzależniony jest nie tylko od zagrań naszych, ale też naszego partnera. Taka sytuacja również ma swoje pozytywne konsekwencje, uczy współdziałania z partnerem, przebywania w grupie, nawiązywania kontaktów, zawierania znajomości i pozwala zdobyć wielu przyjaciół.

GRUPA POCZĄTKUJĄCA

Zajęcia są przeznaczone dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z brydżem oraz dla tych, które jak dotąd miały styczność tylko z brydżem amatorskim.

Specjalnie dla tych osób został stworzony prosty system licytacyjny, który uczy logicznego myślenia i przygotowuje do nauki bardziej zaawansowanych metod licytacji.

Główna część zajęć jest ukierunkowana na naukę logicznego myślenia w technice gry, ze szczególnym naciskiem na rozgrywkę kontraktów bezatutowych.

Wprowadzone są proste manewry rozgrywkowe (impas, przepuszczenie, odblokowanie), które stosuje się na specjalnie przygotowanych rozdaniach.

Główny nacisk na zajęciach położony jest na nauczanie poprawnego rozumowania, dlatego do minimum ograniczona jest teoria wymagająca nauki pamięciowej.

Sekcja brydża AZS UW to jedna z najlepszych sekcji na świecie. Nasi zawodnicy zdobywają medale na MP, ME, MŚ reprezentując nasz kraj na wszystkich kontynentach.

Studenci rozpoczynający treningi, mogą z powodzeniem już po około dwóch latach osiągać medalowe pozycje w Mistrzostwach Warszawy czy też w AMP, a po około trzech medale MP czy imprez międzynarodowych. Prowadzone na bardzo wysokim poziomie zajęcia z użyciem najnowszych technik oraz najnowocześniejszego sprzętu (brydżowe stoły, pokazy multimedialne, kasety licytacyjne, robot do przygotowywania kart, specjalne pudełka i symetryczne karty) są niezwykle atrakcyjne, zwłaszcza, że w zajęciach pomagają zawodniczki i zawodnicy naszej sekcji, którzy sami zdobywali medale MŚ i ME.

Zajęcia prowadzone na czterech poziomach zaawansowania

rozwijają umiejętność logicznego myślenia i analitycznych metod rozwiązywania problemów oraz działania w grupie. Uczą wybierania w sytuacjach decyzyjnych optymalnej strategii działania. Pozwalają nauczyć się grać w brydża na poziomie wystarczającym do rywalizacji zarówno sportowej jak i towarzyskiej.

Zajęcia prowadzone na czterech poziomach zaawansowania, poza wyczynowym celem, kładą nacisk na rekreację i popularyzację brydża sportowego, pozwalają poznać studentów z innych części kraju oraz z zagranicy, spędzając z nimi czas w sympatycznej i wesołej atmosferze.

Zajęcia płatne 320 zł w każdej grupi

Efekty uczenia się:

Zajęcia rozwijają umiejętność logicznego myślenia i analitycznych metod rozwiązywania problemów oraz działania w grupie. Uczą wybierania w sytuacjach decyzyjnych optymalnej strategii działania. Pozwalają nauczyć się grać w brydża na poziomie wystarczającym do rywalizacji zarówno sportowej jak i towarzyskiej.

Zajęcia w przyszłości pomogą lepiej radzić sobie z problemami logicznymi, nawiązać kontakty biznesowe i towarzyskie, zachować sprawność umysłową oraz stać się dobrą rozrywką na starość jak i odnosić poważne sukcesy sportowe przez całe życie.

Metody i kryteria oceniania:

OBECNOŚĆ NA ZAJĘCIACH, OCENA CIAGŁA i TEST KOŃCOWY

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2019/20" (zakończony)

Okres: 2020-02-17 - 2020-08-02
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Ćwiczenia, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Piotr Dybicz, Włodzimierz Leśniewski
Prowadzący grup: Piotr Dybicz
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/21" (w trakcie)

Okres: 2020-10-01 - 2021-01-31
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Ćwiczenia, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Piotr Dybicz, Włodzimierz Leśniewski
Prowadzący grup: Piotr Dybicz, Anna Sztyber
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.