Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Texts in US Culture/Texts in Latin American Culture (Teksty kultury północnoamerykańskiej/Teksty kultury latynoamerykańskiej) [4219-AL101] Semestr letni 2018/19
Ćwiczenia, grupa nr 2

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Texts in US Culture/Texts in Latin American Culture (Teksty kultury północnoamerykańskiej/Teksty kultury latynoamerykańskiej) [4219-AL101]
Zajęcia: Semestr letni 2018/19 [2018L] (zakończony)
Ćwiczenia [CW], grupa nr 2 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy poniedziałek, 16:00 - 18:15
sala 117
Budynek Dydaktyczny "Ksawerów" - Niepodległości 22 jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 14
Limit miejsc: 18
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Bohdan Szklarski
Literatura:

literaturą będą krótkie teksty różnorakiego charakteru: ustawy, przemówienia, decyzje Sądu Najwyższego, doktryny i dokumenty Białego Domu i Departamentu Stanu, literatura wyborcza. Studenci będą każdorazowo otrzymywać je w formie elektronicznej co najmniej na dwa tygodnie przed zajęciami, na których dany tekst bedzie omawiany. Kluczem do doboru tekstów jest ich znaczenie dla dynamimi amerykańskiej polityki w danym momencie historycznym jak również ich znaczenie dla Ameryki dzisiaj.

Zakres tematów:

Ciągłość i zmiana w amerykańskiej demokracji - kluczowe teksty w amerykańskiej polityce

Punktem wyjścia do zajęć jest metodologia badań amerykańskiej demokracji zwana American Political Development APD, której propagatorami są Stephen Skowornek i Karen Orren. Zajęcia bedą miały charakter koncepcyjno-chronologiczny ale nie będą równoznaczne z zajęciami z historii demokracji w

USA. Tematy są dobrane z uwzględnieniem dwóch kryteriów: znaczenia dla momentu kluczowej zmiany/kryzysu oraz znaczenia dla rozumienia polityki w Amweryce w XXI wieku.

Metody dydaktyczne:

Dla zapewnienia własciwego zgłębienia materiału będziemy prowadzić dyskusje na zajęciach, studenci będą przygotowywać krótkie prezentacje, pisać prace domowe (streszczenia), i pisać kilka prac semestralnych.

Zajęcia będą miały formę dyskusji poprzedzonych, krótkimi prezentacjami głównych argumentów zawartych w tekstach do których pewna część grupy będzie przygotowywać krytyczne uwagi. W ten sposób zapewnimy obecnośc dwóch przynajmniej punktów widzenia w naszych dyskusjach (najpewniej o charakterze argumentu za zmianą i przeciw zmianie). tam gdzie to będzie możliwe stosowac będziemy materiały audiowizualne dla zobrazowania omawianej sytuacji zmiany.

Metody i kryteria oceniania:

najwyżej oceniana będzie umiejętność MYŚLENIA KRYTYCZNEGO zaprezentowana w formie wypowiedzi w dyskusji oraz na piśmie w postaci prac pisemnych, których celem będzie pokazanie w jaki sposób dany argument historyczny ma zastosowanie do analizy stanu demokracji w dzisiejszej Ameryce (5 prac po 2-3 strony każda). Dla zapewnienia, że teksty będą czytane na bieżąco, Studenci będą musieli każdorazowo przygotować najwyżej jednostronicowe streszczenie głównych argumentów z jednego tekstu na każdy tydzień zajęć (10 sztuk). W każdym tygodniu ktoś będzie odpowiedzialny za przygotowanie prezentacji z agrumentacja za i przeciw

Ocena końcowa będzie składać się z poniższych elementów:

streszczenia (10) - 30%

prace krytyczne wiążące dany tekst z dzisiejszą Ameryką (5) - 30% (ciagłość)

prezentacje - 20% (zmiana)

udział w dyskusjach - 20%

Zsumowana ilość stron do napisania wynosi tyle ile duża praca semestralna.

Uwagi:

Continuity and Change in American Democracy: Key Texts in American Politics - prof. Bohdan Szklarski

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)