Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Dzieje porozbiorowe 1795-1831. Mentalność, polityka, wojna, kultura. 3104-SD19JCZU
Semestr letni 2019/20
Seminarium dyplomowe, grupa nr 1

powiększ
plan zajęć przedmiotu
zaznaczono (na zielono) terminy
aktualnie wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot Dzieje porozbiorowe 1795-1831. Mentalność, polityka, wojna, kultura. 3104-SD19JCZU
Zajęcia Semestr letni 2019/20 (2019L) (w trakcie)
Seminarium dyplomowe (SEM-DYP), grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce:
każdy czwartek, 13:15 - 14:45
sala 12
Budynek Pomuzealny jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań:
2020-07-16 13:15 : 14:45 sala 12
Budynek Pomuzealny
2020-07-23 13:15 : 14:45 sala 12
Budynek Pomuzealny
2020-07-30 13:15 : 14:45 sala 12
Budynek Pomuzealny
Część spotkań jest ukryta - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Liczba osób w grupie: 9
Limit miejsc: 15
Zaliczenie: Zaliczenie
Prowadzący: Jarosław Czubaty
Literatura:

Dokładny program seminarium jest w dużej mierze uzależniony od potrzeb studentów i stopnia zaawansowania prowadzonych przez nich prac. Wraz z listą lektur ustalany jest ostatecznie w trakcie pierwszych zajęć ze studentami. Zawsze jednak jest zgodny z podanym zakresem tematów seminarium.

Zakres tematów:

Na seminarium zajmujemy się badaniem dziejów okresu 1795-1831 w kontekście zachodzących wówczas wahań koniunktury politycznej oraz przemian społecznych i kulturowych ze szczególnym uwzględnieniem wybranych zagadnień z dziejów politycznych Polski i Europy, przemian społecznych, relacji między rozpoczynającymi się w owym okresie procesami modernizacyjnymi w sferze praw, instytucji, obyczajów i struktur społecznych a istniejącymi nadal pozostałościami „długiego trwania”. Istotny wątek naszych seminariów stanowi wojna analizowana nie tyle pod kątem przebiegu poszczególnych kampanii, czy bitew, organizacji sił zbrojnych w owej epoce, czy ich taktyki, ale raczej w kontekście postulatów zgłaszanych przez przedstawicieli nurtu określanego jako „new military history”, którzy podkreślają potrzebę badań nad społeczną rolą armii, sposobami finansowania wojny, związkami między wojną a gospodarka, wojną a kulturą, czy wojną a przemianami mentalności.

W nadchodzącym semestrze chciałbym przeprowadzić zajęcia poświęcone n.p. obecności wojsk rosyjskich na terytorium Królestwa Polskiego po 1815 r., roli odgrywanej przez nie oraz ich relacjami z polskim otoczeniem; miejscu Księstwa Warszawskiego w systemie napoleońskiego wielkiego cesarstwa na tle porównawczym uwzględniającym status innych napoleońskich protektoratów; służbie wojskowej w czasach napoleońskich oraz w Królestwie Polskim jako drodze społecznego awansu mieszczan; różnym typom narracji historiografii badającej przebieg bitew stoczonych w omawianym okresie na tle informacji zawartych w źródłach (o czym nie piszą historycy wojskowości?); badaniom nad psychologią boju i możliwością ich zastosowania w przypadku historii wojskowości przełomu XVIII i XIX w.; polityce miejskiej władzy centralnej w latach 1788-1830 oraz zmieniającemu się statusowi mieszczan; przenikaniu się spraw publicznych i prywatnych w korespondencji na przykładzie listów Alojzego Felińskiego; powieści sentymentalnej analizowanej jako źródło historyczne.

Metody dydaktyczne:

Analiza tekstów źródłowych dotyczących wskazanych wyżej zagadnień. Zajmujemy się również dyskusjami nad monografiami i artykułami naukowymi. Istotną część seminarium stanowi również dyskusja nad referatami, w których uczestnicy przedstawiają założenia swoich prac dyplomowych.

Uwagi:

prof. J. Czubaty

Do listy studentów mają dostęp koordynatorzy przedmiotu, uczestnicy oraz prowadzący grup. Jesteś uczestnikiem, zatem masz dostęp.

wyślij wiadomość do studentów tej grupy (przez USOSmail)

Lista jest pusta
Nazwisko Imiona Stan
Lista jest pusta
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.