Wykład będzie poświęcony ekstremalnym zjawiskom przyrodniczym na świecie oraz minimalizacji skutków zagrożeń naturalnych, na które współcześnie narażony jest człowiek.
Na zajęciach omówione zostaną podstawowe kwestie z zakresu geografii ekonomicznej jak uwarunkowania przyrodnicze, praca, rozwój przemysłu, rolnictwa i usług. Rozważane one będą w świetle różnych koncepcji rozwoju przestrzennego gospodarki na świecie, od teorii modernizacji przez teorie zależności po koncepcję globalizacji jako zespołu zależności ekonomicznych, społecznych, technologicznych, politycznych i związanych ze środowiskiem przyrodniczym.
As part of the course the discussion on the indicators such as: Defert, Schneider and Charvat is planned as well as about the natural and cultural conditions of the location of the accommodation and gastronomic base, as well as natural and cultural conditions of the location of the paraturist base. In addition, individual stages of the development of a seaside tourist town will be discussed and selected examples of tourism development from all over the World will be shown.
Przedmiotem wykładu jest ukazanie i przedyskutowanie relacji między procesami globalizacji a środowiskiem przyrodniczym, przede wszystkim w sytuacjach konfliktowych, między gospodarczymi, społecznymi i kulturowymi następstwami globalizacji a środowiskiem przyrodniczym (antropopresja). Zmiany dokonujące się w środowisku, w różnych strefach klimatycznych, w różnych typach środowiska, w różnych kontekstach społeczno-gospodarczych. Czy wszystkie zmiany w środowisku uwarunkowane są procesami globalizacji.
Celem ćwiczeń jest przejście pełnego procesu badawczego, od planowania badania naukowego, jego realizacji w terenie oraz podsumowania. Opierając się na podstawach teoretycznych badania sondażowego student wykona analizę wskazanego problemu badawczego.
Poznanie zróżnicowania życia społecznego i gospodarki na obszarach wiejskich w różnych środowiskach strefowych i astrefowych oraz interpretacja uwarunkowań kształtujących te cechy.
Celem zajęć jest pogłębienie wiedzy dotyczącej zróżnicowania procesów zachodzących na obszarach miejskich w różnych regionach świata oraz interpretacji uwarunkowań je kształtujących: społeczno-ekonomicznych, politycznych, kulturowych.
Przedmiot został stworzony z myślą o studentach, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w trudnej sztuce prowadzenia badań jakościowych. Za pomocą podstaw teoretycznych i praktycznych ćwiczeń studenci zostaną skutecznie przygotowani do prowadzenia własnych badań naukowych w oparciu o metody jakościowe. Poznają najważniejsze nurty badań etnograficznych, podstawowe metody jakościowe stosowane w geografii społecznej oraz nauczą się realizować je w praktyce. Poznają również podstawowe problemy, jakie może napotkać badacz w trakcie projektowania, a następnie realizacji badań.
Przedmiot został stworzony z myślą o studentach, którzy zmierzają już do końca nauki i niedługo opuszczą mury uczelni ze stopniem magistra. Przedmiot ma ich przygotować do tego przykrego wydarzenia oraz pokazać jak można odnaleźć się na rynku pracy lub skomercjalizować zdobytą wiedzę geograficzną.
Celem seminarium magisterskiego jest przygotowanie pracy magisterskiej przez jego uczestników. Na seminarium służy temu m.in. wymiana myśli (stawianie pytań i wygłaszanie uwag) przez słuchaczy po kolejnych spotkaniach, w trakcie których kolejni uczestnicy referują postępy pracy.
Celem seminarium magisterskiego jest przygotowanie pracy magisterskiej przez jego uczestników. Na seminarium służy temu m.in. wymiana myśli (stawianie pytań i wygłaszanie uwag) przez słuchaczy po kolejnych spotkaniach, w trakcie których kolejni uczestnicy referują postępy pracy.
Turystyka jest zjawiskiem wieloaspektowym: kulturowym, ekonomicznym, przestrzennym, ale przede wszystkim społecznym. Niniejszy wykład ma wskazać na jej wymiar społeczny. Przedstawieni zostaną zatem główni aktorzy biorący udział w turystyce - czyli turyści i społeczności regionów recepcyjnych – oraz relacje między nimi.