Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmioty w rejestracji Rejestracja na konwersatoria językoznawcze, kulturoznawcze, literaturoznawcze 3304-2021L-I-KONWER

Lista uwzględnia również te przedmioty, które są chwilowo wyłączone z rejestracji (ale były lub będą uwzględnione w innych jej turach).
Filtry
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji

Konkretniej - pokazuj tylko te przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.

Dodatkowo pokazywane są również te przedmioty, na które jesteś już zarejestrowany (lub składałeś prośbę o zarejestrowanie).

Pokaż tylko przedmioty z wybranej grupy: Boldem są napisane grupy przedmiotów zawierające przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia na stałe, edytuj swoje preferencje w menu Mój USOSweb.
Opcje
3304-1DPXW-KHK-05
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zajęcia poświęcone będą tłumaczeniu i omawianiu wybranych tekstów humanistyki francuskiej

Strona przedmiotu
3304-1DZXW-KHK-06
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zajęcia poświęcone są wybranym aspektom filozofii francuskiej w XX wieku. Na podstawie lektury i analizy fragmentów dzieł filozoficznych zostaną wyodrębnione cechy najważniejszych prądów filozoficznych obecnych we Francji, m.in. filozofii chrześcijańskiej, egzystencjalizmu, strukturalizmu, postmodernizmu.

Strona przedmiotu
3304-1DZXW-KHK-13
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Tematem wiodącym konwersatorium są francuskie dalekomorskie wyprawy do Ameryki Północnej i Południowej w okresie Wielkich Odkryć Geograficznych. Analizowany będzie kontekst historyczno-społeczny wydarzeń związanych z ekspedycjami jak również problemy związane ze zmianą obrazu świata na przełomie Średniowiecza i Renesansu, pojmowaniem przestrzeni i nowymi zdobyczami technicznymi (karawela, kartografia), które umożliwiły realizację ambitnych projektów.

Strona przedmiotu
3304-1D3XW-KJ-06
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zajęcia mają przede wszystkim przygotować słuchaczy do zredagowania

prac licencjackich.

Obejmują naukę słownictwa naukowego, streszczania - tzw. resume scientifique,

ćwiczenia ze spójności tekstu, przygotowanie do formułowania hipotez

i wniosków, naukę umiejętnego przytaczania cudzych tekstów bez popadania

w plagiat, porównywania opinii 2 lub większej liczby autorów, przygotowania

bibliografii.

Będzie również mowa o specyfice francuskiego języka naukowego i francuskich

wymogów redakcyjnych.

Strona przedmiotu
3304-1DZXW-KL-19
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Podczas zajęć zarysowany zostanie obraz społeczeństwa francuskiego w XVII i XVIII wieku. W tym celu niezbędne będzie nakreślenie aspektów społeczno-kulturowych Francji ancien régime’u, przy czym główna część zajęć opierać się będzie na związkach kultury z historią literatury stanowiącej odzwierciedlenie przemian zachodzących w społeczeństwie francuskim. Na zajęciach omawiane będą wybrane dzieła literackie lub/i historyczno-literackie (powieści, sztuki teatralne, listy z epoki czy też traktaty filozoficzne lub pamflety.

Wspólna analiza lektur lub ich fragmentów pozwoli zrozumieć postrzeganie świata przez francuskie społeczeństwo ancien régime’u.

Strona przedmiotu
3304-1DZ1W-KL-012
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

"Celem konwersatorium jest nabycie umiejętności rozumienia i interpretacji tekstu literackiego, zastosowanie w praktyce metodologii badań literackich, nabycie niezbędnej filologowi wiedzy o wielkich dziełach literatury francuskiej i frankofońskiej".

Konwersatorium przeznaczone jest dla studentów, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat zjawisk kulturowych i literackich francuskiego Renesansu i jego związków z włoską myślą filozoficzną (Giovanni Pico della Mirandola, Marsilio Ficino). Rozważania będą dotykały kilku najważniejszych zagadnień: definicji i charakterystyki terminu "humanizm", głównych prądów filozoficznych kształtujących stosunek do człowieka, jego wolności i autonomii w perspektywie życia doczesnego i duchowego.

Strona przedmiotu
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 6.8.1.0-4 (2023-02-27)